• $15,5864
  • €16,2711
  • 902.423
  • 2421.7
7 Ekim 2012 Pazar

Sonunda yeminlerini bozup Türkiye ile ilgili olumlu yazılar yazmaya mecb

Ülke dışından Türkiye yorumu yazanlar veya onların çömezleri zaten yeminlidir. Hep Türkiye'yi batırırlar, hep farklı makamdan çalarlar! Ama tanrıma şükürler olsun, nihayet Wall Street Journal gazetesinde, bir adet de olsa ilk Türkiye'den olumlu bahseden yazı çıktı. Detaylar aşağıda...

Uzun zamandır ABD'nin iyi gittiğini, Avrupa'nın ise süründüğünü, Türkiye'nin ise global ortamda birçok sanayileşmiş ülkeden daha iyi durumda olduğunu ve ülkemizin bilinçli bir şekilde, kriz yaşamadan dış denge açığını küçültmek için büyümeyi frenlediğini, ve bunun sonucu olarak vergi hasılatı düştüğü için, bütçe tamiratı sağlamak uğruna da fiyat zamları yaptığını ısrarla yazıyordum. Yazıyordum da  pek kimseyi inandıramıyordum. Ama şimdi yorumlar değişecek! Ülke dışından Türkiye yorumu yazanlar veya onların çömezleri zaten yeminlidir. Hep Türkiye'yı batırırlar, hep farklı makamdan çalarlar! Ama tanrıma şükürler olsun,  nihayet Wall Street Journal gazetesinde, bir adet de olsa ilk Türkiye'den olumlu bahseden yazı çıktı. 2 Ekim 2012 tarihli Wall Street Journal'in dördüncü sayfasında  Alain Brittain ve Brian Blackstone Avrupa'nın sorunlarını anlatan bir yazıda aşağıdaki verileri ortaya atmış ve karşılaştırmışlar (Tabii yazan Joe Parkinson değil, Soner Çağaptay,  Ayla Albayrak ve Emre Peker de değil!) Bu sefer pozitif yazanlar has yabancılar!

İŞSİZLİK REKOR DÜZEYDE

Ne diyorlar? Euro Bölgesi imalat sanayi endeksi eylül ayında ondördüncü ay peşpeşe daralmış oldu ve işsizlik rekor düzeye yükseldi. İmalat Sanayi verilerini derleyen  Markit firmasına  göre euro bölgesi imalat sanayi endeksi 46.1 olarak ilan edildi. 50 değerinin altı küçülme ve daralma demek. Tabii en büyük iki euro bölgesi ekonomisi olan Fransa ve Almanya'da da daralma var. Almanya imalat sanayi endeksi 47.4 ve Fransa imalat sanayi endeksi de 42.7 değeri ile daralma durumlarını devam ettirdiler.

ALMANYA BİLE RESESYONDA
27 ÜLKELİK euro bölgesinde 25 milyon kişi işsiz. 25 yaş altındaki Yunan vatandaşlarının yüzde 55 kadarı ve İspanyol vatandaşlarının yüzde 53 kadarı da işsiz. İngiltere imalat sanayi endeksi verisi ise 48.4 değerine düştü, onlar da durgunluk yaşıyorlar. Özetle euro bölgesinin bütünü geçen yılın üçüncü çeyreğinden bu yana pozitif büyüme sergileyememiş bulunuyor. Avrupa Almanya dahil resesyonda galiba ! Ama gene aynı yorumda bir de Avrupa'nın gelişen ülkeleri verileri  aktarılmış. Aynı imalat sanayi endeksi Türkiye'de 52.2 , Rusyada 52.4 ve Macaristan'da 52.5. Yani bu üç ülke daralmada da değil, resesyonda da değil! Durum grafiklerle gösterilmiş. Bu endeks verileri satınalma yöneticilerinden derleniyor. Üretim ile satış arasındaki kanaldan toplanıyor. Bu nedenle en güvenilir veriler.

ABD, 11 çeyrektir pozitif büyüyor
GEÇTİĞİMİZ hafta yeni ve çok iyi ABD verileri de ilan edildi. ABD resesyon yaşamıyor. 11 çeyrektir pozitif büyüyor.  Zaten uzun zamandır ABD konut sektöründe hem fiyat artışı hem de  inşaat ve satış tarafında toparlanma olduğunu yazmakta idik. ABD hizmet sektörü faaliyet endeksi verilerinde Mart ayından bu yana en iyi değer olan 55.1, yani artış, eylül ayında gerçekleşti.

Bizde olsa seçim dümeni derlerdi
ANCAK en güzel veri ABD istihdam sektöründen geldi. ABD'de işsizlik uzun zamandır ilk defa 7.8 değerine düştü. Bu rakam Obama göreve başladığından bu yana en düşük değer. Seçime bir ay kala, işsizliğin kritik eşikten düşmesi bizde gerçekleşse idi, hükümet verilerde hile yapıyor, seçim dümeni denirdi. Değil mi ? Bu iyileşmeyi yazan  yorumcuya da hemen yandaş etiketini yapıştırırdık.Değil mi ? Felaket haberi yazanı da kahraman ilan etmez mi idik?

KITLIK VAR, FİYATLAR ARTIYOR
DİĞER taraftan ABD imalat sanayi endeks verilerinde eylül ayında 51.5 değeri vardı. Yani genişleme. Sanayi verisi alındığında kabaca yüzde 3 civarında bir büyüme ile uyumlu olarak görülüyor.  Tabii ABD bu yaz büyük bir kuraklık yaşadı ve tarım da işin içine katılırsa büyüme 2.6 değerinin altına iner, çünkü  bir çok üründe kıtlık yaşanıyor ve fiyatlar artmakta.

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Okul bahçesine inşa ettiler! ''böcek oteliyle'' canlıların yaşamını öğreniyorlar

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz