• $13,6023
  • €15,3114
  • 794.669
  • 1951.17
16 Mayıs 2012 Çarşamba

Slim Avrupa'yı da satın almaya başladı!

F.Hollande, Fransa Başkanlık seçimini kazandı ve Sarkozy elendi. Yunanistan'da ise yıllardır devam eden geleneği, sadece Karamanlis'in sağ cephesi veya Papandreu'nun sol cephesinin hükümet kurması geleneği de gerçekleşmedi. Yunanistan'daki ikinci parti durumundaki genç Alex Tsaris'in Syriza partisi ise aynen F.Hollande gibi Merkel ve Almanya'ya yüklenip kemer sıkma yerine büyüme isterken, yeni seçim ve hatta Yunanistan'ın euro sisteminden çıkması gündeme geldi. Euro bölgesinin bu arada resesyona girmesi ve çok sayıda banka ve şirketin zor duruma düşmesi, bir çok ticari kurumun ve bankanın satışa çıkmasına neden oldu. Böyle durumlarda dünyadaki bir numaralı 'şirket koleksiyoneri' Meksika'lı Carlos Slim'in piyasaya çıkması normaldir.  
Peki Slim de kim oluyor? 1982 yılında Meksika krize girip tüm Latin Amerika'yı da krize sokarken tüm iç ve dış yatırımcılar da ülkeden tüymüş, kaçmıştı. Sadece 42 yaşında bir yatırımcı, Carlos Slim, tüymenin tersine, gücünün yettiği kadar, bulabildiği satılık şirketleri ucuz tarafından kapatmaya girişmişti.
Carlos Slim, Lübnan'dan göç etmiş bir ailenin çocuğu ve aile Meksika'ya yerleşmiş. Slim bugün 72 yaşında ve dünyanın en zengin insanı. Toplam serveti ise 69 milyar dolar civarında tahmin ediliyor. Yukarıda bahsedilen Meksika krizinde Slim şirketleri satın alırken  hemen hiç tanınmıyor imiş ve medyadaki zengin listelerine dahi giremiyormuş. Aldığı şirketlerin de başlangıçta çok küçük hisselerini alıyor ve sonra giderek daha fazla yatırım yaparak şirketleri ele geçiriyormuş.
Slim göçmen çocuğu olmakla beraber çok iyi bir eğitime sahip. O bir mühendis ve matematik ve finanstan da iyi anlıyor. Kafası çok analitik ve üstelik gençken cebir ve doğrusal programlama gibi konularda ders de vermiş. Ama en büyük özelliği şirket bilançolarını dünyada en iyi analiz eden kişilerden biri olması. Slim çok alçak gönüllü ve basit şeyleri seven, gösterişe meraklı olmayan bir kişi. Aile hayatını çok seven Slim 1997 yılında bir açık kalp ameliyatı geçirmiş. 1999 yılında ise karısı erken yaşta ölmüş. Slim altı çocuk sahibi ve onlarla her an beraber. Ailenin tümü haftada iki defa beraber yemek yemek üzere buluşuyor. Slim anne babasının eski evinde oturuyor ve onların 1941 model Cadillac arabasını da kullanıyor. Kendisi de zırhlı araç falan kullanmıyor, eski bir Chevy arabası var.
İş hayatına babasının açtığı perakende mağazasında başlamış ve ticari yeteneği hemen farkedilmiş. Onu ilk ciddi servete kavuşturan ise Cigatem adlı bir sigara şirketinin azınlık hisselerini satın alması olmuş. Sonraları çoğunluğuna sahip olduğu bu şirketin yarattığı büyük nakit akımı ile diğer bir çok şirketin, azınlık da olsa, hisselerini toplamaya başlamış. 1991 yılında ise Telmeks adlı Meksika Telefon Şirketi'ni satın almış. Daha sonra da America Movil adlı Meksika cep  telefon şirketinin sahibi olmuş. Slim bundan sonra ABD'de Saks adlı ünlü mağazacılık şirketinin yüzde 16 kadarını, New York Times'ın yüzde yedisini satın alarak, işlere hep küçük hisselerle girip büyümüş. Bugün sahibi olduğu mobil telefon şirketinin tam 246 milyon müşterisi var. 2001 yılında Arjantin telefon piyasasına, 2002 yılında da Brezilya telefon piyasasına girmiş. Ancak 2007 yılında Telecom İtalia adlı İtalyan telefon şirketini satın alma girişimi engellenmiş.
Slim hep ülkeler ekonomik anlamda zor durumda iken ve şirket fiyatları düşmüşken, ek sermaye ve ek yatırım gerektiren zordaki şirketlerin hisselerini alma stratejisini kullanıyor.
Şimdi tabii global krizde Avrupa'da çok sayıda ülkenin sorunlu olması Slim'in iştahını kabartmış bulunuyor. Slim'in en son girişimi geçtiğimiz günlerde Hollanda'nın KPN adlı telekom şirketindeki yüzde 4.8 oranındaki payını 3.2 milyar euro ödeyerek yüzde 28 düzeyine çıkarma girişimi olmuş.
Burnundan kıl aldırmayan Merkel'in Avrupası'nda şirketler bu gidişle haraç mezat satılacak gibi duruyor.

<p> </p>

İlçe belediyelerine tuz yerine kum mu verildi?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!