• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
7 Temmuz 2011 Perşembe

Sıcak para lobisi biraz bekleyecek MB faizleri en erken eylülde artırır

Merkez Bankası enflasyonun azalacağı öngörüsü ve reel sektör tarafındaki soğumayla birlikte, faizleri artırma gereği duymadı. Enflasyon yükselene kadar da artırmayacak. Eylülde okulların açılmasıyla TÜFE'de artış gündeme gelebilir. Bu durumda Merkez Bankası da sonbaharda faiz artırımına gidebilir

Bir ülke sermaye haraketlerine açık ise, hem kur hem de faizi kontrol edemez. Biz 1989 yılından beri sermaye hareketlerine açığız. Bu durumu yönetemediğimiz ve sürekli koalisyonlarda zıtlaşma yaşadığımız için 1994 ve 2001 krizlerini yaşadık. Türkiye 2001 krizi sonrasında çok yüksek reel faiz, çok yüksek enflasyon , çok yüksek bütçe açığı ve yüksek iç ve dış borç olgusu yaşadığı için, faiz ve enflasyonu kontrol etmeye karar verdi. Sermaye hareketi serbestisinden de vaz geçemediğinden, döviz kurunu dalgalanmaya bıraktı. Para politikasında özgür olmak istedi, o zaman da kuru piyasaya bırakması gerekti. Bu nedenle para politikası, öne çıktı, önce para arzı sonra da enflasyon hedeflemesi sistemine geçtik.

100 MİLYAR $'A YAKIN REZERV VAR
Diğer taraftan ülkemiz kamu tarafında yüksek döviz rezervi tutmaya başlayarak riskliliği azaltmaya çalıştı. Bugün 100 milyar dolara dayanmış döviz rezervleri, kamunun döviz cinsi veya dövize endeksli kamu borçlarının toplamından yüksek. Kamu sisteminin  kur riski yok. Bütçe açığı yüzde 4'ün altında, kamu borçluluk oranı da yüzde 40 civarında. Kamunun ödediği yıllık faiz ödemesi/GSYİH  oranı yüzde 17-18'den 4-5'e düştü.

Global enflasyondan kaçamayız
MERKEZ Bankası faizleri yükseltmiyor! Ne zaman kadar? Enflasyon yükselene kadar. Dünya genelinde enflasyon yükselmeye başladı. Biz de global enflasyondan zor kaçarız. Ayrıca eylül-ekim döneminde okullar açılacağı için giysi, okul malzemesi gibi şeylerde her zaman artış gündeme gelir. Enflasyonumuz  yıl sonunda yüzde 7-8 düzeyine çıkabilir. Bu durumda MB sonbaharda faiz artırımına gidebilir. Ama önümüzdeki birkaç ayda değil.

Faiz artırımı sert fren yapmaktır
MB, enflasyonun azalacağı öngörüsü ve reel tarafın soğumaya başlamasıyla faizleri yükseltme gereği duymadı. Faizleri yükseltmek toparlanan bir ekonomiyi yeniden sertçe frenlemektir. Kaldı ki faizleri yükseltmek sıcak para girişini kuvvetlendirecektir. Dışarıdan gelen, 'Çok ısınma sinyalleri var' mesajları ise tamamen sıcak para lobisidir.

Kredi balonu patlayacak!
CARİ açık ekonomi yeterince yavaşlayınca çözülecektir. Yazın turizm de çözüme katkı yapacaktır. Karşılık politikası ve BDDK önlemleri ile kredi balonunu patlatmaya uğraşmaya devam edecek. Balon yavaşlamak zorunda ki cari açık sakinleşsin! Tabii gizli varsayım, siyasetteki zıtlaşmanın  devam etmeyeceği!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak