• $15,8958
  • €16,8142
  • 928.557
  • 2394.83
11 Temmuz 2011 Pazartesi

Sanayi sektöründe yavaşlama belirginleşiyor

Mayıs ayına ilişkin açıklanan Sanayi Üretim Endeksi yıllık bazda yüzde 8 oranında arttı. Bu veri sanayi sektöründe yıllık bazda büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Ancak, uzun süre çift basamaklı seviyelerde seyreden yıllık sanayi üretim artışı nisan ayından sonra mayıs ayında da tek basamaklı seviyelerde gerçekleşmiş oldu. Ayrıca, küresel krizin ardından 2009 sonunda başlayan toparlanma dönemi göz önüne alınırsa mayıs ayındaki yüzde 8'lik üretim artışı son 18 ayda görülen en düşük büyüme oranı.
Sanayi Üretim Endeksi mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltildiğinde tablo daha da netleşiyor. Düzeltilmiş endeks mayısta bir önceki aya göre yüzde 0.3 oranında azalmış. Nisan ayında da yüzde 0.2 oranında azalma olmuştu. Düzeltilmiş endeksteki değişim oranı ocak ayından beri peş peşe dördüncü ayda da negatif oldu.
Düzeltilmiş endeks küresel kriz öncesinde 2008'in Mart ayında 122.1'e yükselerek zirve yapmıştı. Kriz sırasında bu rakam 96 seviyesine kadar gerilemişti (2009 Mart). Kriz sonrasındaki toparlanma ile birlikte 2010'un Ekim ayında kriz öncesi seviye geçilmiş, bu yılın ocak ayında da endeks 127.9 seviyesine yükselmişti. Peş peşe dört aylık azalmanın ardından, düzeltilmiş endeks mayıs ayında 124.3 seviyesine geriledi. Yani toplamda 4.3 puanlık düşüş var. Bu da kümülatif olarak yüzde 3 civarında bir azalmaya karşılık geliyor.

"tablo.20110710224137.jpg"
Yukarıda özetlediğimiz durum aşağıdaki grafikte daha net bir şekilde gözüküyor. Grafikte düzeltilmiş sanayi üretim endeksi, mevsimselliğe göre düzeltilmiş imalat sanayi kapasite kullanım oranı ile birlikte görülüyor.
 Grafikte de görüldüğü üzere, sanayi üretiminde görülen yavaşlama daha önce açıklanan kapasite kullanım oranında izlenen seyir ile paralellik gösteriyor. Kapasite kullanım oranlarındaki kademeli düşüş sanayi üretiminin yılın geri kalanında yavaş tempoda artacağına işaret ediyor. kapasite kullanım oranlarını kullanarak yaptığımız hesaplamalara göre haziran ayında yıllık sanayi üretimi artışının yüzde 5 ila 7 arasında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.
Bu tahminler Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi BETAM'ın daha önce aktardığımız tahminleri ile örtüşüyor. Hatırlanırsa BETAM yılın ikinci çeyreği için yüzde 7.1 GSYH büyüme tahmini yapmıştı. Sanayi sektörü ikinci çeyrekte yüzde 8 civarında büyüyerek GSYH büyümesine 2-3 puan civarında katkı yapacak gibi görünüyor.
Yılın ikinci yarısı göz önüne alındığında ise yavaşlamanın bir kademe daha belirginleşeceğini tahmin ediyoruz. Hem yıllık sanayi üretimi artışı hem de GSYH büyümesi yüzde 5 civarına inecek. Bu yavaşlama ilk bakışta olumsuz gibi görünse de hep bir numaralı risk olarak ön plana çıkartılan cari açıktaki artış üzerinde bir rahatlama sağlayacak. Zaten Merkez Bankası'nın geçen yılsonundan itibaren uygulamaya koyduğu para politikası adımları da bunu hedefliyordu.
Gerektiğinde gaz gerektiğinde fren yapmaya, artık G-20 üyesi olarak alışmamız gerekiyor!

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama