• $7,5629
  • €9,0669
  • 412.541
  • 1538.04
15 Nisan 2011 Cuma

Rekortmen Messi Real'e karşı

Gabriele Marcotti adlı London Times gazetesi futbol köşe yazarı ve BBC yorumcusu hafta sonunda döktürmüştü. Messi eğer bu yıl  sakatlanmaz, hastalanmaz ve tüm maçları oynarsa, bir sezonda atılan toplam gol konusunda İspanya rekorunu kıracakmış. Bu yazıya başladığımda  Messi Barcelona ile 47 gol atmış bulunuyordu. Rekor 1960 yılında ünlü Puşkaş tarafından 47 gol ile tesis edilmiş, sonra da 1997 yılında Brezilyalı 'orijinal Ronaldo' ve geçen yıl Messi tarafından egale edilmişti. Futbolda toplam yaşam boyu gol atma rekoru, 1000 gol ile Pele tarafından tesis edilmişti. Onun rekoruna ulaşan diğer Brezilyalı Romario da, Pele gibi her tür maçı hesaba almıştı. Kaldı ki yaşam boyu bin gol atanlar kulübünde iki futbolcu daha  var ama onlar pek tanınmazlar: Avusturyalı Franz Binder ve Brezilyalı Arthur Friedenreich !
Marcotti'ye göre Messi Puşkaş'ın rekorunu  kırdığında rekoru çok ciddi ve resmi  maçlarda kırmış olacaktı. İspanya Ligi, İspanya Kupa maçları ve Şampiyonlar Ligi maçları! Geçen hafta sonu istatistiklerine göre  attığı 47 gol ile 23 asssist toplanırsa sayı 70 ediyordu ve Barcelona'nın bu bu hafta başına kadar  attığı 132 golün nerede ise yarısından fazlasından sorumlu idi. 

Şampiyonlar Ligi'nde Barcelona ile S.Donetsk maçı  oynandı ve Messi hem ligde hem de Şampiyonlar Ligi'nde gol attı ve ligin gol krallığında 28 maçta 29 gol ve 17 assist ile ile Real Madrid'li C.Ronaldo'yu bir gol geçti, hem de toplam sezon kulüp gol sayısını  46 maçta 48 gol  ve 23 assist değerine yükseltti, Puşkaş'ın rekorunu kırdı. Toplam kariyerinde  260 maçta 175 gol ve 72 assist verisi de müthiş.
Cristiano Ronaldo da Şampiyonlar Liginde Tottenham'a karşı gol attı. Onun La Liga sayıları 28 maç, 28 gol ve 8 assist (La Liga gol krallığında ikinci durumda) . Bu yıl kulüp maçlarında 45 maçta 40 gol ve 12 assist yaratmış, Portekiz Milli Takı'mında ise toplam 80 maçta 26 gol atmış.. Tüm kariyeri göz önüne alındığında ise 403 maç, 196 gol ve 80 assist sayısı var.

Esas düşünülmesi gereken Messi'nin şu anda sadece 23 yaşında olması. Bundan sonraki altı yılda, bundan önceki altı yıl gibi bir performan sergilerse, İspanya'da yaşam boyu La Liga toplam gol rekoru olan 252 golü 29 yaşında atmış olabilir.   
Messi'nin bir diğer tartışılması gereken özelliği de 1.67 civarındaki yani çok kısa boyu ve sadece 67 kilo olması. Uzmanlara göre bugünün futbolcusu ancak Messi gibi üstün top kontrolu, çabukluk ve hareketlilik sahibi olduğu zaman gol atabilir, boş alan bulabilir veya yaratabilir, çünkü savunmacılar da çok atletik. Messi ayni zamanda son vuruşları mükemmel olan ve çok da yaratıcı pas verebilen ve bu nedenle Barcelona yaklaşımında, hücuma dönük, çok pas ve topa hakimiyet sisteminde iyice yıldızlaşan bir futbolcu.

Bu hafta cumartesi günü Real Madrid ve Barcelona, Madrid'de karşı karşıya gelecekler. Kaldı ki Real Madrid ve Barcelona önümüzdeki günlerde tam dört defa, biri bu hafta sonu, sonra da Copa del Rey adlı kupa finalinde ve de Şampiyonlar Liginde (iki defa ) karşı karşıya gelecekler.
Messi geçen yıl şimdiki Mourinho'nun çalıştırdığı İnter tarafından durdurulmuş ve İnter, hem Barselona'yı hem de Bayern Münih'i italyan tipi katı savunma oyunu
ile geçmiş ve  Şampiyonlar Ligi'ni kazanmıştı.İlk maçta Barselona'yı 3-1 yenen İnter ikinci maçta 1-0 yenilse de Kupayı kapmıştı.

Ancak  unutmayalım, Barselona bu yıl kendi sahasın da, ilk yarıdaki 'El Classico' maçında Mourinho'nun takımını 5-0 ile sahadan silmişti. 16 Nisan Cumartesi günkü ilk maçtan sonra iki takım 20 Nisan tarihinde Copa Del Rey'de  ve de sonra mayıs ayına girilirken Şampiyonlar Ligi'nde karşıya gelecekler. Yani bir ayda dört adet El Classico olacak ve  'El mi yaman, bey mi yaman' görülecek !

<p>İyi Parti'den ayrılan Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk ile Meclis'te basın toplantısı düzenley

İhraç edilip geri dönmüştü: Ümit Özdağ İYİ Parti'den istifa etti

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi