• $8,0645
  • €9,6686
  • 461.145
  • 1408.14
18 Mart 2011 Cuma

'Ortada sıçan' sihirbaz teknik adama karşı!

2010 Kasım ayının son günlerinde İspanya'da Real Madrid ile karşılaşan Barselona rakibini 5-0 yenmişti. İki takım 2011 Nisan ayının 17'sinde ligin ikinci bacağında Madrid'de karşılaşacaklar. Tabii cuma günü çekilecek Şampiyonlar Ligi kuralarında da bu iki takımın yolları kesişebilir. Kim yaman, bu yıl görülecek!

Aslında bu iki takımın birbirine zıt felsefeleri var. Barselona Hollanda'nın Total Futbol anlayışının yeni versiyonu olan ve İspanya'da Tiki Taka denen futbol yaklaşımıyla oynuyor. Bu yaklaşımın temeli altyapıda futbolcu yetiştirerek en üst düzey kolektif oyun organizasyonuna kavuşmak, topa yüzde 80 boyutuna varan hakimiyet, her yerde presle ve peş peşe paslar ile rakibi boğmak.
Real Madrid ise bizim Fenerbahçe'miz  gibi yani Real Madrid parayı bastırıp dünyanın yıldızlarını toplayarak kalite farkı ile ve de uzun yıllar boyu Diktatör Franco'nun da büyük maddi ve manevi desteğini alarak, İspanya liglerini ve uluslararası turnuvaları domine etmişti. Real Madrid'in temel futbol felsefesi 'Parayla saadet olur!' olarak gündeme getirilebilirdi . Real Madrid son altı yıldır Şampiyonlar Ligi'nde yarı yolda eleniyordu. Bu hafta durum değişti. Son on yılda Real Madrid Fransa'nın Olimpique Lyon takımıyla yedi Şampiyonlar Ligi maçı oynamış ve yedisinde de Lyon takımını geçememişti . Bu kadar çok para harcayıp 'Galacticos' adlı dev bütçeli kadroları kurup, gene de ezilmeyi hazmedemeyen Real Madrid sonunda bu yıl iki kritik adım attı.
Birincisi 2010 yılında Şampiyonlar Ligi'nde Barselona'yı geçmeyi başaran nadir teknik adamlardan Mourinho'yu transfer etti. İkincisi takım, ( yükselen Alman futbolundan bizim Mesut Özil de dahil)  yetenekli gençlere döndü. Bu arada İspanya liglerinin ilk maçında Mourinho'lu Real Madrid Barselona'da oynanan ilk maçta nerede ise santrayı geçemeyip 5-0 yenilgiyle de  perişanlık yaşadı. Ancak Mourinho 'Onlar uzun zamandır hazırlanıyorlar ve çok iyi futbol oynuyorlar, biz ise yeni takım kurduk, değişim sürecinin içindeyiz,çalışıyoruz !' diyordu.

Çarşamba akşamı, Lyon'un sahasında 1-1 biten maçın ikinci ayağında Real Madrid Lyon'u 3-0 geçerek uzun zamandır ilk defa Lyon'a takılmadı ve Şampiyonlar Ligi'nde yükseldi. Ama esas önemli olan ise oynanan futbol tarzı.
Mourinho geçen yılın Ş.Ligi'nde İnter'de kupayı kaldırırken Barselona'yı ilk ayakta İtalya'da 3-1 yenmiş, sonra da Barselona'da 1-0 kaybetse de finale çıkmış ve şampiyon olmuştu. Mourinho yönetimindeki Real Madrid şu anda evinde 22 maçlık bir yenilmezlik unvanına sahip. Şampiyonlar Ligi'nde de dört maçtır evinde gol yemiyor.
Ancak Barselona futbolunun kilit oyuncularında Xavi Hernadez The Guardian gazetesine verdiği beyanatta ilginç açıklamalar yapmış.
'Şu anda dünyada gerçek futbol oynayan tek takım Barselona. Çünkü biz hücum futbolu oynuyoruz ama spekülative 'durup bekleyen' futbol oytnamıyoruz. Futbol pas ve topla oynamak demektir. Mesela son Dünya Kupası'nda rakibimiz Hollanda ne bekliyordu? Ya Robben kontratakta gol bulacak veya bir penaltı veya duran top golü. Rakibiniz bu şekilde maçı kilitlemeye dönük oynayınca biz de seyirci açısından sıkıcı bir futbol oynamaya mecbur kalıyoruz. İyi bir savunma sistemi kurup kapanıp kontratak oynamak gerçek futbol değildir. Barselona futbolu altyapıda eğitimle öğretilir. Bizim altyapıda kafasını kaldırıp bakan ve boş alanları gören pas atan genç çocuklara prim verilir. Bakın futbolda 'rondo' denen (bizde ortada sıçan denen)  bir oyun vardır. Birçok takım ortada sıçanı oyuncuları antrenmana başlamadan evvel ısınması için ve eğlence gibi oynarlar. Bizim Barselona'daki antrenmanımızda her gün sürekli ortada sıçan oynanır. Topa hakim olacaksın, topu kaybedersen ortaya girer ve sıçan olursun. Bizim futbolumuzda teknik yetenek fiziki güçten daha önemli bir faktör olarak değerlendirilir. Başka takımlar da bizim gibi kazanınca sevinirler ama aynı şey değil çünkü onların futbolunun bir kişiliği yok. Yani güzel futbolla kazanmak sadece kazanmaktan daha büyük bir keyif verir. Daha kalıcı bir hazdır! '

Xavi tabii Mournho ve Inter'in geçen sezonki can sıkıcı 4-5-1 futbolundan bahsediyor. Ama Mourinho da bu yıl Şampiyonlar Ligi'nde Lyon'u geçerken savunma futbolu oynamadı ama henüz de yarım sezondan biraz fazla bir zaman geçti! Mourinho oyucularına istediği futbolu oynatabilir mi bilinmez.
Real Madrid ile Barselona maçları bu yıl sisteme karşı teknik adam çekişmesi olacak! Bu rekabet farklı şeyler doğrurabilir.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de