• $18,1071
  • €18,2194
  • 1016.51
  • 3020.2
27 Mayıs 2016 Cuma

Orta sahasız gol olmuyor

F.Bahçe ligi kaybettiği gibi Türkiye Kupası'nı da kaybetti. Bu maçın ilk devresi ile ikinci devresi sanki iki farklı takım oynuyormuş gibiydi. İlk devrede topa hakim olan %56 ile G.Saray'dı. G.Saray maçın ilk yarım saatinde beşi de Podolski'nin ayağından gol olabilecek pozisyon üretti ve sonunda 18 içinde Denayer'in kafasına kafa vuran Podolski topu direğe çarptırarak takımını 1-0 öne geçirdi.

İlk yarım saatte F.Bahçe'nin hiç gol pozisyonu yoktu. Sadece Alper'in uzaktan çektiği şut ve Mehmet Topal'ın 39. dakikada Muslera tarafından kurtarılan topu oldu.

Peki G.Saray oyuna neden hakimdi? F.Bahçe'nin teknik adamı Pereira, bütün sezon boyunca orta alanda daha çok savunmaya dönük oyuncuları oynattı. Oyun kurucusuna inanmıyordu. Nitekim bu maçta da Mehmet Topal ile Souza orta sahada oynuyorlardı. İlk devrede orta sahadan hiçbir top alamayan Fener forvetleri, kanatlarda oynayan Alper ve Volkan'ın da her hücumda ikişer savunmacı tarafından karşılanması Fener'in hücum etkinliğini ortadan kaldırdı.

G.Saray’da ise Selçuk, Emre Çolak ve Sneijder ilerdeki Podolski'ye iyi düşünülmüş paslar attılar. Ancak devrede ilginç bir şey oldu. Sakat Sneijder oyundan çıktı ve G.Saray da oyun kurucusuz kaldı. Sneijder'ın yerine oyuna Chedjou alındığından Emre Çolak da daha çok ileri gider olmuştu. Bu nedenlerle G.Saray orta alan hakimiyetini kaybetti ve geride kalabalık ve katı savunma yaparak oynamaya başladı.

Böylece ikinci devreye hakim olan taraf F.Bahçe oldu ve gol pozisyon sayısı da yükseldi. 62. dakikada bunlardan birinde Ba'nın vurduğu kafa direkten döndü. G.Saray golden tesadüfen kurtuldu. 60. dakikadan itibaren oyuncu değişiklikleri başladı. Fener'de zaten Van Persie'nin yerine Fernandao girmişti, 68'de Markoviç, Alper'in yerine girdi. 78'de Gökhan, Şener'in yerine girdi. Ama F.Bahçe son gol vuruşunu yapamıyordu. G.Saray da ise forvet Sinan'ın yerine Sabri ve yine forvet Emre'nin yerine Linnes oyuna girdi ve G.Saray tek golün üstüne yatarak kupayı kazanmasını bildi.

Bu maçın özeti, bütün sezon F.Bahçe'yi yöneten Pereira'nın futbolda en önemli şeyin orta saha hakimiyeti olduğunu öğrenemeden sezonu bitirmiş olması. Aziz Yıldırım ne düşünür bilmem ama bence Pereira'nın yerine ciddi bir antrenör alınsa daha iyi olur. İkinci devrede tek santrforla oynamak yerine Van Persie ile Fernandao'yu beraber oynatmak belki G.Saray 18 içinde daha etkili bir F.Bahçe getirirdi. G.Saray'ın alt yapıdan getirdiği teknik adamın Pereira'dan üç kat daha bilgili olduğunu düşünüyorum.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi