• $16,6165
  • €17,5889
  • 974.963
  • 2529.26
16 Haziran 2012 Cumartesi

Nerede o eski Hollanda?

Hollanda'nın alışılmış 'total futbol' anlayışı takımın fizik gücünü ön plana çıkarmasıyla değişti. Artık 'güzel futbolu' Almanya oynuyor

Sporda her zaman  hile, şike vardı. Her zaman siyasetin, paranın ve gücün  de parmağı vardı ve sporda ulusalcılık da hep önemli idi. Ama Jonathan Clegg'in yorumuna göre  oynanan spor  eğer Hollanda ve Almanya futbol maçı ise, maç  iki dünya savaşının tarihi husumetinin gölgesinde oynanırdı. 
Hollanda her zaman siyasette, sosyal değerlerde  ve tabii futbolda ilerici olmuştu. Almanya ise hep tutucu, kontrollu, organize, katı güce  dayalı ve pragmatik... Dolayısıyla Almanya ile Hollanda maçı her zaman birbirine zıt iki felsefenin  ve kanlı geçmiş tarihin savaşı olmuş. Almanya güç ve tempoya dayalı futbolu ile 1954-1996 arasında üç Avrupa Şampiyonası ve üç Dünya Kupası kazanmıştı. Ancak yıllar önce Jack Reynolds adlı bir İngiliz tarafından Avrupa'ya taşınan ve sonunda Ajax takımında J.Reynolds ve R.Michels tarafından perçimlenen ve Johan Cruyff ve arkadaşları tarafından  'Total Futbol' adıyla vitrine çıkartılan (Barcelona'nın ve İspanya'nın milli takım futbolunun da bugünkü Tiki Taka denen yaklaşımının temelini oluşturan)  çok paslı top hakimiyeti ve yer  değiştirmeye dayalı, akıcı, 'güzel futbol', 1974 Dünya Kupası'nda ikinci de olunca , futbola ve spora bakış açılarını önemli ölçüde değiştirmişti.
Ancak 'Futbolun güzelini Hollanda oynar, ama maçı Almanlar kazanır' yorumu bugün geçersiz.
Bugün iki takım da 4-2-3-1 dizilişini kullanıyor. Her iki takım da göçmen ve etnik kökeni farklı,  becerili futbolculara yer veriyor. İki takımın futbolcularının da  teknik beceri dozu oldukça yüksek, her iki takım da baskı yaparak ileride topa hakim olma ve hücum peşinde.
Ancak Almanya Hollanda futbolunun birçok özelliğini öğrenir ve uygularken, Hollanda da alan savunması döneminde modern futbola uyum sağlamak zorunda kalmıştı. Almanya artık sadece güce değil, ayni zamanda beceriye de dayanıyor. Hollanda futbolu da önemli bir değişim geçiriyor ve  Hollanda uzun zamandır 'total futbol' oynayamıyor. Becerinin yanında fizik ve sertlik de kullanmaya başladı. Total futboldan vazgeçmelerinin nedeni ise oldukça teknik. Hollanda 'total futbol' ile  rakiplerini çok zor duruma düşürürken futbola hakim olan savunma adama adama savunmaydı. Sonunda Dünya futbolu Hollanda ve güzel futbola karşı önlem aldı ve bütün takımlar katı alan savunması oynamaya geçti. Bu durum da Hollanda futbolunun da değişmesini getirdi. Aynen Moıurinho'nun Real Madrid'inin Barcelona'yı geçmesi gibi.
2008 yılında, 2004-2006 arası Almanya'da Borussia Dortmund takımının  başında olan teknik adam Bert van Marwick şimdi Hollanda'nın başında. 2008 yılında geldi ve Alman futbolunu Hollandaya taşıdı. Zaten ondan önceki  teknik adam M. van Basten de benzer değişiklikler  yapmaya çalışmıştı. Hollanda güzellik yanında sonuç, başarı ve  galibiyet istiyordu. Hollanda futbolu kendi güzel ve yaratıcılığa dayalı futbolunu bıraktı,  yerine, disiplin, organizasyon ve güç üzerine dayalı Alman sistemine doğru döndü. Ama aşı tutmadı! Bu durumda  Almanya takımının Bayern , İtalya takımının Juventus ve İspanya takımının ise Barcelona üzerine kurulu olmasına karşılık, Hollanda takımının oldukça toplama olması da rol oynuyor.

Güzel futbolu artık Almanya oynuyor
Almanya Klinsmann ve sonra Löw döneminde eski Hollanda'nın becerili  yaklaşımı ile Alman güç ve disiplin futbolunu birleştirmişti. Adeta Almanya yeni Hollanda olmuş, Hollanda da eski Almanya'ya benzemeye başlamıştı. Afrika'daki 2010 Dünya Kupası'nda Hollanda başarılı oldu, finale çıktı, ama, finalde  yenildi. Ancak güzel futbol ile değil! Orta sahada Nigel de Jong'un Xabi Alonso'nun göğsüne yapıştırdığı tekme önemli bir semboldür. Klasik Hollanda orta alan oyuncusu Rafael van der Vaart yerine Nigel de Jong'un ve Van Bommel'in orta sahada oynaması değişimin en güzel işareti. Şimdi de Almanya'ya karşı ruhsuz, kötü futbolla yenilirken elenmenin eşiğine geldi.
Pazar  günü Hollanda ile Portekiz oynuyor. Danimarka da Almanya ile. Hollanda'nın bir üst tur için gene de, az da olsa, matematik bir şansı var ama bizce değişim Hollanda futboluna hiç yaramamış, Hollanda'nın işi çok zor. Güzel futbolu artık Almanlar oynuyor !

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını