• $13,5253
  • €15,3089
  • 796.975
  • 1910.29
28 Eylül 2012 Cuma

Muhabbet zamanı değil!

Çarşamba günü İspanya borsası yüzde 3.9, İtalya Borsası yüzde 3.3, Fransa Borsası yüzde 2.82 , Almanya Borsası yüzde 2 ve İngiltere Borsası yüzde 1.56 düştü. Borsa endeksleri tek başlarına bir anlam taşımaz ama beklentiler etkilendiği zaman gidişatı anlamlıdır. Bu durum Avrupa geneli karalar bağladı demek. Bu bizim için de kötü bir gelişme! Bütün bu negatif gelişmenin arkasında İspanya'daki son kaotik olaylar var.
Olayın başlangıcını dün özetlemiştik. Bağımsızlık aşkı yeniden canlanan ekonomi anlamında en büyük bölge Katalonya, merkezi hükümetten, 18 milyar euroluk yardım fonundan,  5 milyar euro yardım istemiş ama alamamıştı. Katalanlar sonrasında, Andalusia adlı bölgede 4.9 milyar euro yardım talep etmişti. Bunun üzerine Katalanlar 25 Kasım'a bir erken seçim tarihi koydular. Bu da Katalanların İspanya'dan ayrılma referandumu olarak yorumlandı. Başbakan M.Rajoy ve Kral Juan Carlos birlik beraberlik çağrısında bulundular ama zaten 11 Eylül'de Barcelona'da ayrılıkçılar büyük bir gösteri yapmışlardı. Gösteriye de devam etmekte idiler. Bu da önce tüm İspanya'da sonra da tüm Avrupa'da Merkez Bankası Başkanı Draghi'nin 6 Eylül tarihli ikincil piyasada likidite vereceği ve kamu kağıtlarını satın alacağı açıklamasından sonra düzelmiş olan moralleri tamamen bozdu.

PİYASALAR YİNE KÖTÜMSER
Borsalar zaten artık sadece risk algısının düşüp kalktığını gösteren bir barometre haline gelmişti.
Bu arada Atina'da zamlara ve kemer sıkmaya isyan vardı, gösteri vardı, kavga vardı. Halbuki birkaç gün öncesindeki beklentiye göre bu yazının yazıldığı perşembe günü İspanya 2013 yılı bütçe açığını açıklayacaktı ve moralleri düzeltme beklentisi içinde idi.
Bu yeni belirsizlik ortamında İspanya'nın 10 yıllık borçlanma faizi yeniden yüzde 6.09 düzeyine fırladı, İtalya'nın borçlanma faizi ise 5.22 düzeyine çıktı. Gerilim borsa gelişmelerinim sergilediği gibi tüm Avrupa'ya bulaştı. Euro da 1.29 düzeyinin altına inerken İspanya hükümeti bu şartlarda bile finanasal yardım isteyip istememe kararını vermiyordu.
Ama 2011 yılında yüzde 9 civarında olan bütçe açığı /GSYİH oranını 2013 yılında yüzde 4.5 düzeyine indirme planını açıklayacaktı.
Bu yıl Avrupa, destek kredi anlaşmaları çerçevesinde İspanya bankalarına 100 milyar euroya kadar çıkabilecek bir sermaye desteği kredisi vermeye hazırlanmıştı, ama İspanya sadece 62 milyar euro almaya niyetleniyordu. Ama şimdi işler tekrar karıştı, faizler yeniden yükseldi, piyasalar yeniden kötümser oldu!

GAZ-FREN MUHABBETİ DURSUN
Bir ikaz da kendi kendimize yapmamız gerek. Bakan Babacan ile Bakan Çağlayan diyalog seven insanlardır ama aralarındaki şöför, gaz, fren muhabbeti yersiz. Bu kadar konuşma da Avrupa birbirine geçmişken zamansız. Fren gerekli idi başarılı oldu. Şimdi yavaşça yeniden dış dengeden iç dengeye dönmek zorundayız. Her ikisi de dostum olan bakanlardan bu tartışmayı yapmamalarını rica ediyorum. Çünkü sanki aralarında ciddi gerilim varmış intibaı doğuyor ve bu da ülkemiz için, her iki taraf için kötü bir durum olur! Aslında her ikisi de yumuşak ve sorumlu davranan insanlardır, bunu biliyorum! Bu muhabbet durmalı artık! Vatandaşın kafası karışacak!

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor