• $16,082
  • €17,2272
  • 960.71
  • 2393.82
19 Temmuz 2011 Salı

Merkel'in en büyük korkusu AB'nin 'para transferi birliği' haline gelmes

Dünya, ABD ve İtalya'daki gelişmelere kilitlendi. ABD 2 Ağustos'a kadar kamu borç limitini artıramazsa büyük sorun yaşayacak. Merkel ve diğer Avrupa siyasetçileri, İtalya, Yunanistan ve diğer batık ülkelerin borcundan doğan sorunlar nedeniyle siyaset ve korkuyu karıştırıyorlar

Bu hafta önemli bir hafta. Ülkemizde futbol şikesi, dünyada da Avrupa ve ABD sorunları konusunda önemli gelişmeler olabilir. Ama esas önemli sorunları; Avrupa'da (özellikle İtalya'da) ve ABD'de olanları kesin ve özet şekilde anlamak istiyorsanız aşağıdaki kısa ve öz derlemeye bakın.
Avrupa Merkez Bankası'nın çeşitli ülkelerin çıkarttığı kamu borç bonolarını alması yasak. Bu durumda ülkeler kendi ülke bankalarına ve yabancılara bonu satıyorlar. AMB, ikincil piyasadan, yani vade bir miktar işledikten sonra, para politikası çerçevesinde bu bonoları alabilir ama, bunu da Almanya'nın baskısı nedeniyle fazla yapamıyor. Bu nedenle AMB sıkışma olunca, batık ülkelerin sallanan bankalarının borç kağıtlarını  alabiliyor, o kadar.
Piyasada ABD konusunda daha çok optimizm var, İtalya konusunda ise daha çok kötümserlik! Halbuki gerçekte, her iki bölgenin de problemi benzer: Çok yüksek oranda borç olması! Örneğin İtalya'nın borcu GSMH oranı olarak yüzde 120. Bu yılki bütçesinde, faiz ödemeleri çıkartılırsa fazla bile var. Acele bir de kemer sıkma programı çıkardılar! ABD'nin kamu borç oranı ise yüzde 99.5 ama bütçesi faiz çıkartılsa dahi GSYİH oranı olarak yüzde 9 bütçe açığı kalıyor. Uzun zaman da bütçe açığı yaşanacak.!

ABD PARA BASABİLİR
İki bölge arasındaki temel fark şu : 2010 yılı Nisan ayında İtalya'nın ödemek zorunda olduğu faizler ABD'den düşüktü, bu nedenle İtalya mikroskobun altında değildi. Ama şimdi İtalya kamu borç faizleri yüzde 5 düzeyinde. İtalya para basamıyor, çünkü euro AMB tarafından yaratılıyor. Devalüasyon da yapamıyor. ABD Merkez Bankası ise doları istediğinde şıkır şıkır basabiliyor, dünyayı likiditeye boğabiliyor. Parası değer kaybedebiliyor. Ne zamana kadar? ABD'nin ratingi iyice düşene kadar!

Avrupa ortak bonosuna sıcak bakılmıyor
İTALYA ve diğerlerinin durumu giderek kötüleşiyor. ABD de siyasi kavga içinde: 2 Ağustos'a kadar kamu borç limitini yükseltmek zorundalar. Merkel ve diğer Avrupa siyasetçileri, İtalya, Yunanistan ve diğer batık ülkelerin borcundan doğan sorunlar nedeniyle siyaset ve korkuyu karıştırıyorlar. En korktukları da Avrupa Birliği'nin bir 'para transfer' birliği haline gelmesi. Bu nedenle sorunları derhal çözecek 'Avrupa ortak bonoları' gibi düşük faizli bonolar çıkarmaktan kaçınıyorlar.  Peki ne istiyorlar? Avrupa siyasileri bu krizden doğan borcun kimin tarafından sırtlanması gerektiğine karar veremiyorlar. Euro kurtulacaksa da, bir mali birlik yani, Federal Hükümet kurulması çözümü gündeme gelmeli mi? Durum budur! Bu arada Avrupa'da sorunlu ülkelerin sorunlu bankalarıyla ilgili 'stres' testlerinden pek iyi haber de gelmedi!

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti

Öyle bir ameliyata imza attı ki! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı

Rus balıkçının ağına takıldı! Görenler dokunmaya bile korktu