• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
21 Eylül 2011 Çarşamba

Merkel'e veda mı?

2011 yılında Almanya'da yapılan yedi eyalet parlamentosu seçiminden sonuncusu 18 Eylül Pazar günü Berlin'de yapıldı ve muhalefet partilerinin zaferiyle sonuçlandı. Berlin eyalet parlamentosunda, Sosyal Demokratlar (SPD) % 2,5 oy kaybı yaşasa da %28,3 oranında oyla en büyük parti oldu. Hıristiyan Demokratlar (CDU) ise oylarını %2,1 arttırsa da %23,4 oy aldılar. Berlin hükümetinde SPD'nin koalisyon ortağı olan Sol Parti (Linke) bu seçimlerde %1,7 oy kaybederek ancak %11,7 oy alabildi. Seçimden en kazançlı çıkan iki parti ise Yeşiller (% 4,5 fazlasıyla %17,6 oy aldılar) ve %8,9 oy alarak ilk defa bir eyalet parlamentosuna girmeyi başaran Piratenpartei (Korsanlar Partisi) oldu. Yerleşik düzeni protesto eden 'internet gençliği'  korsanların parlamentoya girmesini sağlamıştı.
Bu sonuçlara göre Berlin eyalet hükümetinde iki koalisyon olasılığı ortaya çıkmakta. Toplam 152 milletvekilinden 87'sinin oluşturacağı bir Büyük koalisyon (SPD ile CDU) veya 78 milletvekilinin oluşturacağı bir SPD-Yeşiller koalisyonu. Berlin'de üçüncü defa seçim kazanan Eyalet SPD Başkanı Wowereit'ın küçük bir çoğunluk olsa da, SPD-Yeşiller koalisyonunun tercih edeceğine kesin bir gözle bakılmakta.
Berlin Eyalet Parlamentosu'nun 152 üyesinden 10 tanesi de Türk asıllı. Sosyal Demokrat Parti'den Ülker Radziwill, Dilek Kolat, İlkin Özışık ve Erol Özkaraca; Yeşiller'den Özcan Mutlu, Turgut Altuğ ve Canan Bayram; Sol Parti'den Hakan Taş ve Evrim Baba-Eommer, CDU'dan Emine Demirbüken-Wegner. Özcan Mutlu ve Evren Baba üst üste dördüncü kez, Dilek Kolat ve Ülker Radziwill üçüncü kez, Demirbüken ve Bayram ikinci kez parlamentoya girdiler.
ERKEN SEÇİM YOLDA
Berlin eyalet seçimlerinin en önemli sonucu ise seçimlerin gerçek kaybedeni olan Hür Demokratların (FDP) aldığı sonuç oldu. FDP % 7,6 oy kaybederek ancak % 1,8 oranında oy alabildi. Böylece Federal hükümette CDU'nun küçük ortağı olan FDP bu yıl gerçekleşen yedi eyalet parlamentosu seçiminden beşinde %5 barajı aşamayarak parlamentoya girememiş oldu. Eylül ayı başında yapılan kamuoyu araştırmalarında da, yapılacak bir Almanya Federal Parlamento seçimlerinde FDP'nin %5 barajını aşamayacağı, ancak % 4 oranında oy alabileceği tahmin ediliyor.
Bu sonuçlar sonrası son haftalarda Başbakan Merkel'in liderliğindeki Federal hükümet içten içe kaynamakta. Bir taraftan koalisyon ortağı FDP'nin geçirdiği parti içi kriz ve son eyalet seçimlerinde aldığı düşük oy oranları; diğer taraftan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) Bavyera kolu CSU ile Euro'nun kurtarılması konusundaki fikir ayrılığı Merkel'i koalisyonu devam ettirme konusunda zorlamakta. Küçük ortak FDP'nin Euro politikalarında CSU bakanları ile birlikte Başbakan'ın politikalarına karşı gelmesi koalisyonun temellerini sarsmakta.
Bu durumda Almanya'da çok az rastlanan erken genel seçim bu defa gerçekleşebilir izlenimi vermekte. Merkel erken seçim olasılığına engel olmak için SPD ile Büyük Koalisyon kurma deneyimini tercih etmekte. Ancak kamuoyu araştırmalarında büyük fark ile önde giden muhalefet bu olasılığı geçersiz kılmak için çaba sarf edecek gibi görünmekte. Son sonuçlara göre, bugün olası bir Federal Parlamento seçimlerinde, CDU/CSU Birliği %32, SPD %30 ve Yeşiller %20 oy alabilecek gibi duruyorlar. Bu sonuçlar da bir SPD-Yeşiller koalisyonuna işaret etmekte.
Merkel, için diğer bir seçenek de gene erken seçime gidip, seçim kampanyasını Büyük Koalisyon olasılığının gerçekleşmesi amacıyla yürütmek olacaktır. Her durumda Almanya, 2013 yılından önce, bir erken seçime adaydır. Merkel'in bir sonraki seçimi kazanma şansı da hızla azalmakta.

<h3>Siyasetin gündemi reform ve ittifak çalışmaları oldu. Peki muhalefet neden reform ve ittifak çal

Siyasetin gündeminde ne var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Simpsonlar yine şoke etti! Bunu da bildiler

Hastane kapısında 5 gün sahibini bekleyen vefalı köpek Boncuk, dünya basınında