• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
19 Ağustos 2011 Cuma

Meğer Çin'in de kamu borcu çok büyükmüş

Çin'de resmi kaynakların açıkladığı yüzde 17'lik borçluluk oranı araştırmalara göre aslında yüzde 90'lara ulaşıyor. Yüksek büyüme de bunu kamufle ediyor

Dünya iyice eğlenceli (!) olmaya başladı. Her ülkenin borç ayıbı medyaya dökülürken, gerçekler de güneş ışığına çıkıyor.

ABD'nin reytingi düşürüldüğü günden sonra ABD ve Çin arasında bir gerilim başlamıştı. 3 trilyon doları aşkın ve çoğu dolar cinsinden döviz rezervine kilitlenmiş olan Çin, doların değer kaybından rahatsız olarak gerilmişti. Çin resmi ajansı Xinhua, ABD'yi  'ayağını yorganına göre uzatamayan ve borç müptelası bir ülke' olarak itham etmeye başladı.

Tabii ABD tarafı derhal Çin'i sahtecilikle suçlamaya ve resmi istatistiklerini sorgulamaya başladı.
Çin resmi verilerine göre Çin'in brüt kamu borcu 2010 yılı sonunda GSYİH oranı olarak sadece yüzde 17 kadar açıklandığına göre ve reytingi sallananlardan ABD'nin kamu borçluluk oranının yüzde 87, İngiltere'nin yüzde 80, Japonya'nın yüzde 210 olduğuna göre, Standard & Poor's ve Moody's 2010 yılı sonunda Çin'in reytingini yükseltmiş olmaları da normaldi.
ABD derhal sorgulamaya başladı. Peki, Çin'in borçluluk oranı gerçekten yüzde 17 miydi?
Borçluluk oranı ilan edilirken reyting şirketleri merkezi hükümet borçlarına ilaveten, eyalet ve yerel yönetimlerin borçlarını da hesaba katarlar. Buna sosyal güvenlik gibi kamusal kurumların ve kamu bankalarının bazı borçları da eklenir. ABD ve diğer Batı ülkelerin kamu borçluluk oranı böyle hesaplanır. Peki, Çin'in hesapları da aynı standarda uyuyor mu diye sorulduğunda iş değişiyor.
Beijing'den Batı medyasına incelemeler gönderen J. Anderlini Çin verilerini incelemiş. Aşağıda enteresan bulgular var.
Anderlini'ye göre 2008 krizi ortamında Çin yerel yönetimleri büyüme ve istihdamı devam ettirebilmek için bir inşaat çılgınlığı yaşamışlar. Bunu sürdürebilmek için de dev borçlar almışlar. Çin resmi verilerine göre toplam yerel yönetim borçluluk oranı farklı yerlerde farklı olarak açıklanıyor. Ancak Çin verileri konusunda uzman GaveKal-Dragonomics adlı araştırma kuruluşu Çin yerel yönetim borçlarını GSYİH oranı olarak 2010 sonunda yüzde 37 civarında ilan ediyor. Tabii iş bu kadarla da bitmiyor. Büyük demiryolu inşaatı yapan Çin Demiryolları Bakanlığına bağlı kurumların borçları, yerel inşaatları finanse eden kamu bankalarının devlet adına verdikleri kredilerden batıklar ve devlete ait banka sistemindeki diğer batık krediler de eklendiğinde borcun toplamının yüzde 90'a ulaşabileceği Dragonomics tarafından iddia ediliyor.
Başka ve daha iyimser tahminler de var. Fitch 2011 sonundaki Çin kamu borcunu iyimser bakışla yüzde 48 olarak belirliyor.

Yunanistan gibi değil
TABİİ hiç kimse Çin'in hemen bir borç krizine gireceğini düşünmüyor. Çin reel değil nominal olarak yüzde 15 oranında büyürken ve Çin vergi hasılatı GSYİH oranı olarak yüzde 26 civarında iken, kimse Çin'i Yunanistan'a benzetmiyor. Ayrıca Çin'in Japonya gibi dış borcu da yok. Sonuçta altyapı projeleri de zaman içinde getiri sağlayacak şeyler. ABD'nin borçla finanse ettiği gibi savunma ve sosyal refah harcamaları değil.  
Tabii Çin'in bütçe açıkları da sanıldığı gibi ve ilan edildiği gibi masum veriler değil. Ama hızlı büyüme birçok günahları da örtüyor. Yani hiçbir şey dışarıdan görüldüğü gibi değil galiba!

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti