• $16,6843
  • €17,4187
  • 971.373
  • 2393.21
17 Haziran 2012 Pazar

Mart istihdamında sınırlı artış!

Bilindiği gibi istihdam konulu aylık veriler aslında üç ayın ortalaması olarak yayınlanmaktadır. Diğer taraftan tarım sektöründe istihdam ile tarım dışı sektörlerdeki istihdam gelişmeleri yapısal farklılıklar ve farklı dinamikler nedeni ile ayrı ayrı analiz edilmektedir.

Aşağıda Şubat-Mart- Nisan aylarının ortalaması olan verilerdeki tarım dışı istihdam gelişmeleri Mart 2012 verisi olarak analiz edilmektedir. 
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal araştırmalar Merkezi 'betam' araştırmacıları Dr.Seyfettin Gürsel, Dr.Gökçe Uysal ve Ayşenur Acar'ın TÜİK tarafından açıklanan Mart 2012 dönemi verilerindeki gelişmeler konusundaki özetini aşağıya alıyoruz.
Verilere göre tarım dışı işsizlik yüzde 12,7'den yüzde 12,1'e, mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 11,4'den 11,3 seviyesine düşmüştür. Tarım dışı işgücündeki artış ile tarım dışı istihdam artışının neredeyse birbirini dengelemesi sonucu tarım dışı işsizlik oranı az da olsa düşmüştür. Tarım dışı istihdam artışı büyük ölçüde hizmetler sektöründe 71 binlik güçlü artıştan kaynaklanmıştır. Sanayi ve inşaat sektörlerindeki istihdam artışları ise sınırlı bir seviyede kalmıştır.   
Tarım dışında yıllık istihdam artışı yavaşladı
TÜİK'in 15 Haziran'da açıkladığı işgücü verilerine göre Mart döneminde (Şubat - Mart - Haziran) bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 502 bin (yüzde 2,5), tarım dışı istihdam 704 bin kişi (yüzde 4) artmış, tarım dışı işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 202 bin azalarak 2 milyon 506 bine düşmüştür. Ocak dönemine kadar tarım dışı işgücünde yıllık 600 binin üzerinde artışlar söz konusuydu. Buna karşın tarım dışı istihdamın yıllık olarak neredeyse 1 milyon artmasına paralel olarak tarım dışı işsizlik hızla azalmaktaydı. Şubat 2012 döneminden itibaren hem tarım dışı işgücünde artış hem tarım dışı istihdamda artış yavaşlamış, bunun sonucunda tarım dışı işsiz sayısındaki düşüş de yavaşlamıştır. 
Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre mart döneminde şubat dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 89 bin artarak 20 milyon 763 bine ulaşmıştır. Tarım dışı istihdam ise 87 binlik bir artışla 18 milyon 412 bine ulaşmıştır. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 2 bin artmış, ancak bu sınırlı artış işgücü artışı ile birleştiğinde tarım dışı işsizlik oranı 0,1 puan düşerek yüzde 11,3'e gerilemiştir .
Kariyer.net verilerine göre Nisan 2012 döneminde tarım dışı istihdamda canlanma Bundan önceki 'betam' araştırma notlarında Kariyer.net tarafından açıklanan ilan başına yapılan başvuru sayısını mevsim ve takvim etkilerinden arındırılarak gelişmeleri önceden tahmin aracı olarak kullanılıyordu. Ancak, Nisan ayından itibaren teknik problemlerden ötürü toplam başvuru sayısında gözlemlenen yapısal bir kırılma nedeniyle bir süre için toplam ilan sayısı tahmin için kullanılmakta. 
Kariyer.net tarafından açıklanan son verilere göre firmalar tarafından verilen toplam iş ilanı sayısının mayıs ayında belirgin bir artış göstermesi ise, bir dahaki ay ilan edilecek nisan dönemi istihdam verilerinde (Mart-Nisan-Mayıs ortalaması) tarım dışı istihdamda daha güçlü bir artışa işaret ediyor.

"deniz.20120616232320.jpg"

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...