• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
23 Ağustos 2011 Salı

Londralılar da faizi indiriyor!

Gelişmeler gösteriyor ki TCMB, doğru bir analiz ve tahmin yaptı. Gerekli tüm adımları önceden attı... Önümüzdeki dönemde gelişen piyasa ülkeleri faiz indirimleri yapacak
Son bir yıldır hem ülke içinde hem de ülke dışında Merkez Bankası'nın ne yaptığını anlayamayanlar, son dönemde de Merkez Bankası'nın neden proaktif davranarak politika faizini indirdiğini ve de gecelik faizin  yükseltilmesinin nedenini  hiç çakamamışlardı.
Halbuki Merkez Bankası, global risk iştahının bir artıp, bir azaldığı, ve şirketlerin ve hane halklarının nakit üzerinde oturmayı seçtiği bir dönemde ve ortamda, ABD ve AB'nin siyasetçilerinin de gerekli adımları atamayıp saçmalayacağını ve bunun beklentileri bozacağını erken tahmin ederek, daraltıcı politikadan genişlemeci politikaya dönmüştü.
Bunu da erkenden yapmıştı, çünkü Merkez Bankası'nın para politikası önlemleri zaman gecikmesi içeren olgulardı ve dünyada büyüme zora girecek ve durgunlaşma gerekeceği öngörüsü altında, istikrar için faiz indirmek gerekiyordu.
17 Ağustos tarihinde ise örnek vermek gerekirse Wells Fargo ABD 2011 yıllık büyüme tahminini yüzde 1.6 düzeyine indirirken, Goldman Sachs ABD üçüncü çeyrek büyüme tahminini yüzde 2 düzeyinden, yüzde 1 düzeyine çekmiş, J.P.Morgan ise ABD 2011 dördüncü çeyrek reel büyüme tahminini yüzde 2.5 düzeyinden yüzde 1 düzeyine düşürmüştü. ABD Merkez Bankası FED de Avrupa bankalarının nakit durumunu sorgulayınca geçen hafta artan türbülans yaşandı, düşen banka hisseleri her yerde borsa endekslerini aşağıya itti.
Bu arada benzer şekilde gelişen piyasalar analistleri de gelişen ülkelerin büyüme tahminlerini düşürmeye başladılar. J.P.Morgan'ın Londra'daki 'emerging markets' analistleri tarafından  19 Ağustos tarihinde Merkezi Avrupa'da 'gelişen' adı ile anılan ülkeler için yazılan raporda  bize yakın ülkeler için de global büyüme tahminlerinin aşağıya doğru revize edildiği  gerekçesiyle ve bu ortamda da enflasyonun daha da sert bir düşüş yapacağı ve 2012 yılında merkez bankalarının enflasyon tahminlerinin altına inilebileceği öngörüsüyle,  Polonya'da 0.75 baz puan faiz indirimi, Macaristan'da 0.50 baz puan faiz indirimi, ve Romanyada tam 1.0 baz puan faiz indirimi tavsiye eder olmuş bulunuyor.
J.P.Morgan analistleri ayrıca yılın ikinci yarısında Central Europe denen ve yukarıda adı geçen  ülkeleri içeren bölgenin bütününde ise  2011 yılı ikinci yarısında büyümenin yıllık bazda 0.75 baz puanı yavaşlayacağını da belirtmişler.  J.P.Morgan analistleri tahminlerini revize ederken örneğin  Polonya'da 2011 reel büyümesinin yüzde 3.8 değerine ineceğini tahmin etmekteler. 2012 büyüme tahminleri ise yüzde 3 değerine indirilmiş. Polonyada tüketici enflasyonunun da hızla düşerek yıl sonunda yüzde 3.5 seviyesine inmesi bekleniyor.

MERKEZ DOĞRUSUNU YAPTI
MACARİSTAN'da ekonomi ikinci çeyrekte durdu. Bu yıl için Macaristan yıllık büyümesinin yüzde 1.5 ve gelecek yıl da yüzde 1 düzeyine ineceği düşünülüyor. Hükümet mali dengeyi sağlamak için 2012'de yüzde 3 büyüme ihtiyacında olduğundan bütçeyi sıkılaştırmak ama faizi indirmek zorunda. Romanya'da ise enflasyonun yıl sonunda yüzde 4 civarına ineceği düşünüldüğünden ve 2011 için büyüme tahmini de yüzde 1.2 düzeyine çekildi. Merkez Bankası'nın dördüncü çeyrekte faiz indirmesi beklenmeye başlandı. Türkiye Merkez Bankası'nın bütün bu analistler ve ülke MB'lerinden önce, doğru analiz ve tahmin yaptığını, ve gereken adımları tümünden önce attığını bir kere daha altını çizerek belirtiyoruz. Daha birçok gelişen piyasa ülkesi  faiz indirimi yapacak!

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti