• $13,5438
  • €15,4408
  • 788.044
  • 2068.72
5 Ağustos 2011 Cuma

Londralı Tim Ash ve 'içimizdeki Londralılara' ithaf!

Merkez Bankası dün yeni politikasını açıkladı. Kararlar Durmuş Yılmaz'ın kasım ayında çektiği frenden hafif gaza geçilmesi olarak yorumlanabilir

Türk milleti gene beklenti kurbanı! Biraz da spekülatif! Kardeşlerimizin  bu psikolojik zayıflığına biraz da Avrupa'dan ve Londra'dan faiz lobisi eklenince (senden ve dostlarınızdan bahsediyoruz Tim Ash bey biraderim) tüm Türkiye birkaç haftadır gerilmişti. Ama bir sorun da Türk milletinin okumaması ya da yanlış popülist yorumcuları okuması, bilgiyi çoklukla   sohbet ve dedikodudan alması idi. Bu ortamda, yorumlara göre  kurlar kopup gidiyordu, cari açık kucağımızda patlayan bir bomba oluyordu, kriz kapıda idi, faiz artacaktı.
Sonra önce AB krizi durdu, ama İspanya ve İtalya biraz türbülansa girdi. Daha sonra ABD son dakikaya kadar bizi üzdü, ama Salı öğleden sonra çözüm geldi. Çarşamba günü ise ülkemizde enflasyon ilan edildi,  kabaca yerinde sayıyor denilebilirdi. Merkez Bankası'nın enflasyon tahminleri tutmuştu. Ama Merkez Bankası'nın sıra dışı bir Para Politikası Komitesi toplantısı yapacağı duyulunca hemen toplumca gaza geldik. Olacaklar hakkında binbir spekülasyon bir anda ortaya dökülüverdi. Ve tabii perşembe günü öğlen vakti geldi, M.Bankası açıklamalarını yaptı!

BİRİNCİ ADIM: KASIM 2010
İLK ADIM ! Birincisi  geçmişe bakalım. Merkez Bankası 2010 yılı ortası yaklaşırken, Kasım ayı civarında mevduat karşılık oranlarını yükselterek , kredi balonunun küçültmek, büyümeyi frenlemek ve cari açığa bir tıkaç getirmek adımını attı, sıcak para da ülkeden kaçsın diye gecelik faizi yüzde 1.5 düzeyine indirdi. Çünkü döviz girdikçe Türk parası aşırı değerleniyordu.

İKİNCİ ADIM: 21.07.2011
İKİNCİ ADIM! Merkez bankası 2011 yılı 21 Temmuz tarihindeki Para Politikası Kurulu kararında faizleri değiştirmiyor, ama işaret veriyordu. Ne idi işareti? Önce Avrupa ve Dünyada borç sorunu global risk iştahını kötü  etkilerse faiz koridorunu daraltacaktı. Sonra da yurtiçi iktisadi faaliyetin durgunluk sürecine girmesi halinde bütün politika araçlarını genişletici yönde kullanacaktı. Girin MB internetine, görün 21 Temmuz 2011 Para Politikası notunda son paragraf olarak bunların yazıldığını.

SON ADIM: 04.08.2011
SON ADIM! Ülkemizde enflasyon artmıyordu. Bu nedenle faiz yükseltmeye gerek yoktu. Dün öğlen yeni yaklaşımını açıkladı. Türk ekonomisi sadece düşünülenden fazla yavaşlıyordu ve global risk arttığı için daralmayı durdurmak için politika faizini indirmek gerekiyordu. Politika faizi bu nedenle yüzde 6.25'ten 5.75'e düşürüldü. Bu repo faizi. Yani bankalar kamu kağıdını getirdiğinde daha düşük faizle kırdıracak, böylece ellerine daha çok TL likidite geçecekti.

Durmuş Abi'nin çektiği freni Erdem Bey gevşetti
KURLARIN yükselmesini ve TL'nin değer kaybetmesini frenlemek ve  global risk iştahının azalmasını dengelemek için, Merkez Bankası yeniden döviz satma ihalelerine başlıyordu . Ayrıca da belki gelirler diye de dış hedge fonlarının en sevdiği yatırım olan gecelik borç alma faizini yüze 1.5 düzeyinden yüzde 5 düzeyine yükseltiyordu. Bu sıcak paraya yeniden davetti ama etkisi olur ve yeniden gelirler mi, bilinmez.
Üst faiz olan Merkez Bankası'nın borç verme faizi ise piyasa yapıcısı bankalar için yüzde 8 düzeyinde sabit kalıyor, ama piyasa yapıcıları dışındakilere yüzde 8 değerinden yüzde 9 değerine yükseltiliyordu. Bu son yükseltmenin hiçbir önemi yok, çünkü  esas büyük işlem hacmi piyasa yapıcısı bankalardan ve onların borç alma faizi yüzde sekiz olarak kalmıştı.
Bu verilere bakıldığında da Merkez Bankası'nın 21 Temmuz'da söylediği genişletici politika ve koridor daraltma eylemleri, 4 Ağustos tarihinde aynen gerçekleşmişti.
Toplam etki kurun hareketlenmesini azaltıcı ve faizlerin az da olsa düşürülmesi ile frenden hafif gaza geçilmesi olarak yorumlanabilir.     
Merkez Bankası'nın Kasım ayında Durmuş Bey döneminde çektiği freni, şimdi Erdem Bey döneminde değişen şartlar gereği, gevşettiğini söyleyelim. Döviz girişini o zaman istemezken, şimdi döviz girişini arzu eder hale dönüyoruz. Dış faiz lobisine de teslim olup faizi arttırmadık, tersine politika faizini düşürerek genişlemeye destek verdik.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Yeni taşındığı evde gizli geçit buldu! Kapağı açınca hayatının şokunu yaşadı

Para yerine taş kullanıyorlar! İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...

Dünyayı alarma geçirdi! Yanardağ felaketinde adalar tamamen battı