• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
20 Ocak 2013 Pazar

Kriz fena vurdu Brezilya yağmur duasına çıkmalı

Uzun zamandan beri BRIC ülkelerinin en methedilenlerinden biri olan Brezilya'nın global krizden bayağı hırpalanmış olarak çıktığını ve büyüme oranlarının düşeceğini, iki haftada bir Brezilya raporu vererek vurgulamakta idim. Bunu neden yapıyordum? Kendi ülkemizin ekonomik gidişatının değerlendirilmesi, krizin yerel değil global olduğu ortamda, ancak yapısı bize benzer ülkelerin ne yaptığına, ekonomilerinin nereye gittiğine bakarak değerlendirilebilir. Global krizde global değerlendirme gerekir. 
Brezilya aslında bazı yönleri ile bizden daha şanslı bir ülke. Çünkü petrolü var. Ancak başka açılardan, geçmişte uzun süre kötü yönetilmiş, tüm Latin Amerika gibi, ideolojik nedenlerle uzun süre içine kapanmış ve popülizm ortamında yüksek enflasyon ve mali sorunları bizden çok daha fazla yaşamış bir ülke idi.
BÜYÜME DURDU GİBİ
Bugün ise Brezilya ve Türkiye'nin sorunu ortak. Her iki ülke de sonunda strateji değiştirip, dışa açılınca, çok yüksek oranda dışarıdan yabancı sermaye girişi ve sıcak para çekmeye başladığından, başta ülke parası değerlenme eğilimi gibi, bizi etkileyen ekonomik faktörler Brezilya'yı da oldukça önemli boyutta etkilemekte. Ama onlar kredi ve sermaye hareketi balonunda faizi yüksek tutmuşlar ve biz ise faizi yükseltmemek için direnmiş, ek ve farklı önlemler almıştık. Brezilya Maliye Bakanı G. Montega sermaye girişi paralarını değerlendirdikçe durumu 'kuru savaşları' olarak isimlendirmiş, feryat etmeye başlamıştı. Sonunda Brezilya da faizi yarıya düşürmeye mecbur oldu.
Bu hafta The Economist dergisi 51'inci sayfasında bir Brezilya ekonomisi özeti verdi. Brezilya kasım ayında açıklanan 2012 yılı üçüncü çeyreğinde yüzde 0.9 çeyreklik büyüme değeri ile çok durağan hale geldi. 
Son tahminlere göre 2012 büyüme oranı yüzde 1 düzeyine inmiş bulunuyor. Tabii büyüme düşünce kamu maliyesi de zora girdi. Brezilya 2012 yılı için yüzde 3.1 civarında faiz dışı fazla hedefi koymuştu. Şimdi bu hedefin de tutturulamayacağı ortaya çıktı.
CARİ AÇIĞIMIZ AYNI
Bu arada Brezilya'nın enflasyonu da yüzde 5.84 düzeyine yükseldi. Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi aralığı 2.5-6.5 arasında idi, üçüncü yıldır hedef aralığının üst limitine yapışmış bulunuyorlar. Enerji fiyatları ve kamu kontrolündeki bazı fiyatlar frenlenmese enflasyon yüzde 6.5 üstü limitini aşacaktı. Bu göz önüne alındığında 2013 enflasyonunun yüzde 6 oranını aşacağı düşünülüyor.
Yani Brezilya daha düşük büyüme ve daha yüksek enflasyon ortamına giriyor. Diğer Latin Amerika ülkeleri ise Brezilya'dan daha hızlı büyümekte.
2014 yılında da Brezilya'da genel seçimler var. Hükümet bu şartlarda 2013 yılı büyümesini, fatura ne olursa olsun yüzde 4 civarına yükseltmek zorunda. Bu da ancak kamu bankalarından kredi dağıtılarak yapılabilir. Bazı eski bürokratlar sorunların temelinde geçmişten gelen yapısal rekabet gücü zafiyetinin yattığını vurguluyorlar. 
Brezilya'da 2012 yılında büyük kuraklık yaşanmış olması da hidroelektirik tesislerinin enerji üretiminin de düşmesi ile sonuçlanmış. Hükümet işçi ücretleri artışı karşısında, şirketlere yardım için enerji üretiminin düşmesine rağmen düşük fiyatlı enerji aktararak destek vermeye çalışmış. Bu da kamu maliyesinde yeni sorunlar üretiyor. 
Bugünlerde Brezilya'nın yağmur duasına çıkması gerekiyor. Brezilya'nın yıllık cari açığı da kasım 2012 verilerinde bizimki kadar, yaklaşık 52 milyar dolar!

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler