• $13,5123
  • €15,3018
  • 798.619
  • 2011.16
12 Ağustos 2011 Cuma

Kriz Almanya'da iktidarı değiştirebilir!

Çalışkan Alman halkı 'tembel Yunanlıları' kurtarmayı çok zor kabul ediyor. Son yapılan oylamalara göre Merkel'in koltuğu sallanıyor

Bilindiği gibi son ABD rating kaybı olayında, veya  AB içinde ise önce Yunanistan sonra da  İspanya ve İtalya'nın sorunlarının büyümesinde  ve şimdi de Fransa'nın mikroskop altına alınmasında bir türlü önlem almayan politikacılar esas eleştirilen kişiler olmaya başaldı. ABD'de Wall Street Journal 'da 'Obama zeki değil!” adlı bir yazı yer aldı, İtalya'da Berlusconi tornistan ederken, Sarkozy Fransa sorgulanınca tatili kesip Paris'e döndü, Merkel ise kamu oyu araştırmalarında hırpalanmaya başladı ve bundan sonra seçim kazanması zor..
AB'de kilit kişi Merkel idi , çünkü Almanya AB'nin esas finansörü. Son aylarda yapılan kamuoyu yoklamaları ise Başbakan Merkel'in koltuğunun sallanmakta olduğunu göstermekte.  Baden-Württemberg eyaletinde  27 Mart 2011 tarihinde yapılan seçimler iktidardaki koalisyon partilerinin büyük yenilgisiyle sonuçlanmıştı. 1953 yılından beri ilk defa bu eyalette sol bir koalisyon iktidara geliyordu. Yeşiller partisi ise bir ilke imza atarak Federal Almanya'nın bir eyaletinde koalisyonun büyük partisi oluyor ve başbakanı tayin ediyordu. Bu seçimden beri gelişen olaylar bir taraftan Hristiyan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) oylarının düşmesine sebep olurken, diğer taraftan da koalisyonun küçük ortağı Hür Demokratlar (FDP), ilk defa % 5 seçim barajının altında kalma tehlikesiyle karşılaşıyorlardı.
Çalışkan Alman halkı Yunanistan'ın düştüğü durumu ve de kendi emekleriyle 'tembel' Yunanlıları kurtaracak olmalarını büyük zorlukla kabul etmekteler. Son olarak 1,8 trilyon euro (GSMH'ya oranı %120,3) kamusal borç ile İtalyan ekonomisinin de büyük bir krizle karşılaşmak üzere olması Almanya'nın yeni bir mali fedakarlık yapma olasılığını artırmakta. İtalya'nın da Avrupa Birliği Stabilite Fonu (EFSF) vasıtasıyla kurtarılmasını Merkel'in ekonomi danışmanları reddetmekte ve  İtalya'nın kendi planlayacağı tasarruf tedbirleri  ile krizden kurtulmasını öngörmekteler.  Almanya'nın İtalya borçları içindeki payı 117,5 milyar euro. (Bankalar 39, şirketler 44, kamu 35,5 milyar euro ).
Her ay ARD (Alman Rad. ve Tel. Kurumu) için yapılan kamuoyu araştırmasına göre 7 Ağustos tarihinde yapılacak bir genel seçimde partilerin oy oranları şöyle oluşacak: CDU/CSU % 32: SPD %28: Yeşiller %23; Sol Parti % 8: FDP % 4. Bu durumda bugünkü koalisyon partilerinden FDP % 5 seçim baraiını aşamamakta, Hristiyan Demokratlar ise ancak % 32 oranında oy almaktalar. SPD + Yeşiller  oyların toplam % 51'ini alrak koalisyon hükümetini kurabilmekteler. Başbakan Sosyal Demokrat Partiden (SPD) olmakta.

%74'ü koalisyondan memnun değil
SEÇMENLERİN yüzde 74'ü bugünkü koalisyondan memnun değil. İlginç olan küçük koalisyon ortağı  FDP taraftarlarından % 76'sının mevcut hükümet için olumsuz düşünmesi.  Hangi parti seçimlerden sonra kurulacak hükümette başbakan tayin etmeli sorusuna verilen cevaplarda % 47 Sosyal Demokrat Parti'yi (SPD) işaret etmekte. 2009 seçimlerinde SPD'nin ancak % 23 oy aldığı düşünülürse, iki yıl içinde oluşan oy kayması dikkat çekmekte. Merkel'in CDU'su içinse ancak  %36 evet demekte. Başbakanın doğrudan seçilmesi durumunda, seçmenlerin % 40'ı Merkel'i, % 44'ü ise SPD Başkanı Steinmeier'i tercih etmekte. 2011'de Almanya'da hükümeti kuran koalisyon partilerinin oy oranları devamlı azalma eğiliminde. Eylül başında yapılacak olan iki eyalet parlamentosu seçimi (Mecklenburg-Vorpommern: 4 Eylül 2011 ve Berlin: 10 Eylül 2011), federal seçimlere giden yolda iyi bir gösterge olacak.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı