• $12,885
  • €14,5378
  • 739.056
  • 1808.79
27 Ocak 2013 Pazar

Kongo neden ön planda?

Birkaç gün evvel Afrika'nın yükselen ekonomik atılımından ve siyasi çekişmeleri bir kenara iterse, gelişen dünyanın yeni yıldızı olması olasılığından bahseden bir yorum yazmıştım. Afrika global krizde tarım ve gıda ürünleri, metal ve madenleri gibi emtİa ihracatı ile ve örneğin tekstil ihracatındaki rekabet gücü ile ön plana çıkmıştı . Yeni büyüyen ve gelişen Çin veya Rusya gibi ülkeler Afrika'dan hem kaynak sağlamak, hem de onlara ihracat yapmak gibi girişimlere hızla girişmişlerdi, bu arada Türkiye de Afrika ile yakınlaşan ve ticareti geliştirmeye çalışan ülkeler arasında yer almıştı.
Son dönemde Kongo, G.Afrika ile beraber medyada en çok yer alan Afrika ülkesi oldu. Nedeni de petrol! 
Dünyanın varlığı bilinen ve ispat edilmiş petrol rezervlerinde  Venezuela 297 milyar varil ile birinci, Suudi Arabistan 265 milyar varil ile ikinci, Kanada 175 milyar varil ile üçüncü, İran 151 milyar varil ile dördüncü, Irak 143 milyar varil ile beşinci, Rusya 88 milyar varil ile altıncı, ABD 31 milyar varil ile de yedinci.
Kongo'nun üzerinde oturduğu ve yeni bulunan petrol rezervleri 6 milyar varil düzeyinde tahmin ediliyor ve değeri Kongo'nun GSYİH sayısının 28 misli kadar imiş. Kongo 72 milyon nüfuslu ve GSYİH satın alma gücü paritesi ile 25 milyar dolar ve kişi başı gelir ise sadece 348 dolar. Nominal bakılırsa da GSYİH 16 milyar dolar ve kişi başı gelir de sadece 216 dolar (veriler 2011 sonu verileri).
İngiliz petrol firması Soco, Kongo hükümetinden Virunga Ulusal Parkı denen alanda ve tam Kongo ile Uganda hududundaki petrol kaynaklarının durumunu incelemek ve çıkarmaya başlamak üzere izin almış. Ülkenin Enerji Bakanı, kaynaklar sanıldığı kadar önemli çıktığı taktirde kanunlar değiştirilerek çıkartma girişimine  başlanacağını belirtmiş. Fakat Kongo'da petrolün bulunduğu coğrafi alan hükümet ile altı yıldır ihtilafı olan ve Kuzey Kivu adlı bu bölgede oturan Tutsi adlı asi direniş grubu arasında zaten çekişme konusu idi. Şimdi çekişmeye petrol kavgası da eklenecek. Bu bölgeden savaşlar nedeniyle yüzbinlerce göç de gerçekleşmişti.
Diğer taraftan da bölge, 2007 yılından bu yana, Kongo ile Uganda arasında hudut ihtilafı nedeniyle kapışmakta ve savaş da zaman zaman alevlenerek sürmekte. Uganda, petrol rezervlerinin tahminen 3.5 milyar varillik kısmı üzerinde hak iddia etmekte imiş .
Diğer taraftan da Kongo, Angola ile batıdaki doğalgaz rezervleri konusunda anlaşmazlık yaşamakta.
Kongo'da bugün sadece tek bir grup petrol konusunda çalışma yapmakta olsa da buradan elde edilen gelir Kongo kamu gelirinin en büyük kaynağı haline gelmiş bulunuyor. Daha büyük petrol gelirleri gündeme geldiğinde de Kongo'dan ayrılmak isteyecek yeni gruplar ve hudut tartışmalarının ortaya çıkması ve silahlı çekişme gündeme gelmesi an meselesi olur.
Afrika'da zaten bir doğal kaynak söz konusu olduğunda, hiç bir zaman sulh içinde paylaşma gerçekleşmemişti.
Norveç dışında, petrol gelirlerini sulh içinde tüm vatandaşlarına bölen ve huzurlu refah için kullanan ülke tanımıyorum.  Norveç ve Kanada'nın dışında petrol konusu kavga nedeni olmayan ülke tanımıyorum. En büyük bilinen rezerve sahip Venezuela, Chavez ile tüm Latin Amerika'da devrim peşinde koşmakta. S.Arabistan, İran, Irak ve Rusya hep diktatörlere ve kavgalara sahne oldular.
Amerika da son dönemde kendi ülkesinde petrol kaynakları bulunması öncesinde, enerji kaynağı için dünyanın her yerinde silahlı ve hazır olmak, güçlü hegemon olmak zorunda idi. Şimdi geri çekiliyor gibi ama, ne olacağı hiç de belli olmaz! Genelde 'hegemon' bir sonraki hegemon ortaya çıkana kadar ortada kalır!

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor