• $17,8631
  • €18,3981
  • 1025.68
  • 2829.58
28 Temmuz 2017 Cuma

Kocaman Valbuena katkısı

Geçmişteki sonuçlara baktığımız zaman hem milli takım hem de kulüp düzeyinde Avusturyalılar’la olan maçlarda sorun yaşamıştık. Ama diğer taraftan dün baktığımız zaman Graz takımının 4-4-2 şeklinde katı savunmayla oyuna başlaması da onların da pek güvenli olmadığını gösteriyordu.

Ancak şanslıydılar ve daha maçın 10. dakikasında yenmemesi gereken bir golü yiyerek 1-0 mağlup duruma düştük. Üstelik golün arkasından 12. dakikada Ozan da sarı kart aldı.

Ancak 28. dakikada Alper topu rakip sahaya taşıdı ve onun sağdan götürdüğü topu Maresic kendi kalesine atarak moralimizi düzeltti. 35. dakikada ise Neustadter’in kafa vuruşuyla Fenerbahçe 2-1 öne geçti. Okurlarımız hatırlarlar bir çok Avrupa maçında erkenden teklemeye başlayan takım genelde bizim takımlar olurdu. Ancak Aykut Kocaman takımın üzerinde etkili olmuş ki, takım 4-4-2 savunmaya karşı nasıl hücum edeceğini öğrendiği gibi çok yüksek sayıda pas yaparak oyuna da hakim oldu.

Tabii bu arada hemen Valbuena’yı konuşmamız lazım. Fenerbahçe yıllardır bir oyun kurucusu bulamıyor. Arkadaşlarına çok pas veren ve tekniği kuvvetli ve gayretli bir oyuncuyu takıma alamıyordu. Galiba bu yıl, bu sorun çözülmüş gibi. Valbuena sahadaki en iyi oyuncuydu ve Fenerbahçe’nin neredeyse bütün hücumlarında ya pası ya ayak koyması, yani katkısı vardı.

Maçın ikinci devresinde 70’inci dakikaya kadar Fenerbahçe gene topu tutan ve hakim oynayan taraftı. Ama Graz takımı zaman zaman 4 forvete dönüşen bir oyun sistemine geçmişti. 70’inci dakikaya kadar topu tutmakta başarılı olan Fenerbahçe, rakibin hücumda iyice çoğalmaya başlamasıyla savunmada hata yapmaya başladı. 75’icni dakikada Aykut Kocaman sakat olan Mehmet Topal’ı oyuna sokarak savunmayı kuvvetlendirmeye mecbur kaldı. 89’da ise Alper’in yerine Aatif’ı alarak 1-2 dakikayı pasiflendirdi. 90’ıncı dakikada Volkan uzaktan çekilen şutu son derece güzel kurtardı. Ondan sonra 26 numaralı oyuncunun gol girişimi vardı. 91’de ise Volkan’ın kolayca kurtarabileceği bir top kafalara çarparak istikamet değiştirince az daha maç berabere gidiyordu. Ama gene de Fenerbahçe son 20 dakikadaki sorunlara rağmen 2-1 galibiyeti korudu.

Fenerbahçe sezon başlarında genelde uluslararası maçlarda bu kadar iyi oynamaz. Ama dün oynadı. Aykut Kocaman’ın katkısının hemen gözüktüğünü söyleyerek yazımızı bitirelim.

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım