• $13,4587
  • €15,3581
  • 785.982
  • 2085.76
9 Mayıs 2012 Çarşamba

Keyif ve spor rahmetli oldu!

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu beklenen kararları açıkladı. 10 kişiye  dört maçtan dolayı ceza verildi. Gençlerbirliği-Fenerbahçe, Fenerbahçe-Ankaragücü, Fenerbahçe-İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Eskişehir -Trabzonspor maçları sorunlu.
TFF  Kurulları, Başkan Yıldırım Demirören döneminde maçlarda şikenin “sahaya yansımadığı' şeklinde genel, sübjektif  ve “ilginç' bir kararla 'şike yok ama şike teşebbüsü var' dediğinden ve “şahıslara ceza takımlara af' ilkesine sığınıldığından, sadece İbrahim Akın ve Ahmet Çelebi'ye en ağır suç olan 'müsabaka sonucunu etkilemekten' ceza verildi (teşvik primi nedeni ile). Yani eylemleri teşebbüsten öte! Diğer sekiz kişi ise sadece şike teşebbüsü suçundan ceza aldı.
Teşebbüs fiilinde futbolcu olmayanların cezaları bir yıl. Şekip Mosturoğlu'na bir yıllık hak mahrumiyeti cezası, Cemil Turan'a Fenerbahçe-Ankaragücü maçında müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüsten bir yıl hak mahrumiyeti cezası verildi.
İlhan Ekşioğlu'nun ise üç maçtaki maç sonucunu etkilemek için teşebbüs eylemine üç yıllık  hak mahrumiyeti cezası verildi. Aziz Yıldırım'ın ve kulübün ise bu işlerden hiç haberi yok (!).
58/1 maddesi değiştirildiğinden genel hukuk ilkesi olan kural değişiminde 'Aleyhte hüküm makable şamil olmaz!' ilkesi çerçevesinde (yani yeni kural değişikliği daha ağır ceza veriyor ise daha hafif olan eski ceza uygulanır yaklaşımından dolayı) eğer eski talimattaki teşebbüs cezası daha hafif ise cezalar eski talimata göre belirlendi.   
Kararların arasında en ilginç olan ve büyük tartışma çıkaracak olan karar İbrahim Akın ve Ahmet Çelebi ile ilişkili ve Fenerbahçe-İstanbul Büyükşehir Belediyesi maçında 'maç sonucunu etkilemekten' dolayı verilen cezalar (teşvik primi var).
İbrahim Akın'a Fenerbahçe- Büyükşehir Belediyesi maçında müsabaka sonucunu etkilemekten dolayı (teşvik primi)  58/1 maddesi gereği 3 yıl müsabakalardan men cezası eski talimata göre verilmiş. Yeni talimat ömür boyu ceza gerektiriyor. Eski talimat ise üç yıl müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası gerektiriyor. Ceza eski talimata göre.
Bu maçta Fenerbahçe tarafına hiç ceza verilmedi. Halbuki müsabaka sonucunu etkileme fiilinin cezası olarak (teşvik primi tesbiti var) fiili işleyen kulübe küme düşme cezası veriliyor. İbrahim Akın'ın müsabaka sonucunu teşvik primi ile etkilemesi fiili tesbit edildiğine göre, karşısında bir taraf olması gerek.  İbrahim Akın'ın fiilinde karşı taraf olarak Ahmet Çelebi belirlenmiş. Ahmet Çelebi Sivasspor yöneticisi. Fenerbahçe ile de hiç bir bağı yok. Ahmet Çelebi'nin cezası da eski talimata göre verildi. Ceza eski talimata göre veriliyor, eski talimata göre Sivas yöneticisi Ahmet Çelebi maç sonucunu etkilediğinden dolayı, kulübü Sivas küme düşmek mecburiyetinde mi ? Eski talimatta teşvik primi verilmesinin cezası olarak puan silme cezası da verilebilir deniyor! Fenerbahçe taraf değil ve Ahmet Çelebi taraf. Ama  yöneticisi olduğu kulüp Sivas ile ilgili sadece 'sessizlik'  var.
Özet: Adalet ve hukuk kenara itilip “idare etme' gerçekleştiği  zaman, kişiler adaleti ellerine alırlar ve hukuksuzluk her yere bulaşır. En güzel örnek Zokora-Emre olayı. Alenen ve kendisi de televizyonda itiraf ettiği gibi ırkçı söylem yapan Emre'ye ceza sulandırılıp eylem “basit hakarete' çevirilince Zokora ve Trabzonspor adaleti eline aldı. Trabzon'daki maçta Emre'ye ve Fenerbahçe'ye karşı aleni kan davası ve  tribün terörü ortaya çıktı. Zokora'nın Emre'ye vurduğu alenen kasıtlı ve ölüme bile neden olabilecek tekme  hakem tarafından cezalandırılamadı. Olay böylece “kan davası' statüsüne gelmiş oldu. Hukukla oynamanın ve popülist “durum idaresinin' sonucu ve faturası budur. Futbol artık keyif için oynanan bir spor değildir! Bakalım maç gözlemcileri ne yazacak. Tabii mahkemeler ve UEFA'nın  ne yapacağı  da önemli! Eğer tersi olsa idi ve ilk maçta Zokora “........ Türkler' şeklinde bir kelam etse idi, onu paramparça edeceğimizi de biliyorsunuz değil mi? Bu olguya tüm dünyada “çifte standard' deniyor.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi