• $15,9703
  • €16,815
  • 932.172
  • 2393.61
26 Nisan 2012 Perşembe

Kapasite kullanımında mevsimsel yükseliş

Sanayi sektörü başta olmak üzere ekonominin genel görünümünde, geçen yıl sonundan itibaren kademeli bir yavaşlama var. Bu yavaşlama da hem üretimle ilişkili verilerde, hem de dış ticaret ve ithalat rakamlarında kendini gösteriyor. Sanayi sektörü açısından en önemli öncü gösterge durumundaki imalat sanayi kapasite kullanım oranlarında bu yavaşlamanın Mart ve Nisan aylarında da devam ettiğini görüyoruz.
Bu hafta başında Nisan ayına ilişkin kapasite kullanım oranları açıklandı. Sanayi sektörüne ilişkin endeks verileri ise yaklaşık bir buçuk aylık gecikme ile açıklanıyor. En son açıklanan veri Şubat ayına ait ve Şubat ayında sanayi üretimi yüzde 4.4 oranında artmıştı. Kapasite kullanım oranı ise Nisan ayında bir önceki aya göre 1.6 puan yükselerek yüzde 74.7'ye zıpladı. Şubat ayında bu oran yüzde 72.9 seviyesine inmiş ve Mart ayında hafif bir yükselişle yüzde 73.1'e ulaşmıştı.
Kapasite kullanım oranında iki aydır görülen yükselişler büyük oranda mevsimsel faktörlerden kaynaklanıyor. Kış aylarından bahar aylarına doğru görülen bu yükseliş her yıl benzer şekilde gerçekleştiğinden bir sürpriz yok. Merkez Bankası'nın açıkladığı ve üretim trendini göstermesi açısından daha anlamlı olan mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranlarında ise başka bir tablo var.
Mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı Nisan ayı itibarıyla yüzde 75.6 seviyesinde. Bu oran Mart ayına göre 0.4 puan, Şubat ayına göre ise 0.2 puan daha düşük. Düzeltilmiş kapasite kullanım oranı geçen yılı yüzde 76.8 seviyesinde kapatmıştı. Şimdi ise yüzde 1.4 puan daha aşağıda. Yani bu yılın ilk dört ay görülen üretim performansı Aralık ayına göre daha yavaş.
Aşağıdaki grafikte kapasite kullanım oranları ve bir buçuk ay gecikmeyle açıklanan sanayi üretim endeksi birlikte yer alıyor. Her iki veri de mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltilmiş olduğundan, grafik üretimde son dönem trendi hakkında doğru bir fikir veriyor.

Kapasite kullanım oranında yıl başından bu yana görülen kademeli yavaşlama grafikte de belirgin bir şekilde görülüyor. Benzer bir yavaşlama geçen yılın başında da görülmüş, yıl ortasından itibaren bu trend tersine dönmüştü. Bu yıl benzer bir tablonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği, şimdilik belirsiz.

"deniz.20120425231428.jpg"
Kapasite kullanım oranlarını kullanarak yaptığımız hesaplamalarda sanayi üretiminin Mart ayında yüzde 4 civarında, Nisan ayında da yüzde 5 civarında artacağına işaret ediyor. Ocak ve Şubat aylarında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 1.5 ve 4.4 oranlarında artmıştı. Yani Mart ve Nisan aylarında yıllık üretim artış hızında bir miktar yükseliş gerçekleşecek. Kapasite kullanım oranındaki yavaşlamaya rağmen daha yüksek yıllık artış tahminimiz  büyük oranda baz etkisinin devreden çıkmasından kaynaklanıyor. Son olarak, kapasite kullanım oranının Nisan ayı itibarıyla son beş yıllık ortalamasının üstünde olması büyüme oranlarının yüzde 3-5 civarında dalgalanacağına işaret ediyor.

Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. <span style='font-size: 1.6rem;'>Eray Güç

isveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği…

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister