• $13,5787
  • €15,3757
  • 778.43
  • 1950.61
28 Ocak 2013 Pazartesi

Kapasite, canlanma sinyali vermedi!

Ekonomiye ilişkin son dönem verileri 2012'nin son aylarında toparlanmanın başladığına işaret ediyor, buna bağlı olarak beklentiler de bu toparlanma eğiliminin bu yılın ilk aylarında da devam etmesini öngörüyordu. Ancak Ocak 2013  sonunda MBtarafından açıklanan son imalat sanayi kapasite kullanımı verileri bu beklentilere zıt bir düşüşe işaret ediyor.
Son açıklanan veriler imalat sanayi kapasite kullanımının ocak ayında yüzde 72.4'e indiği görülüyor. Bu oran aralık ayında yüzde 73.6, geçen yılın ocak ayında ise yüzde 74.7 seviyesinde idi. Yani hem aylık bazda hem de yıllık bazda düşüş ortaya çıkmıştı. Mevsimselliğe göre düzeltildilmiş kapasite kullanım oranı da aralık ayına göre 0.5 puan düşerek yüzde 73.1'e gerilemişti.
Kapasite kullanım oranı 2012'nin başından itibaren düşüş trendinde. Buna karşılık, sanayi üretiminde daha dalgalı, ancak yukarı yönlü bir seyir var. Bu ayrışmayı  dikkatli analiz etmek gerekiyor. Öncelikle, 2008-2009 küresel krizi öncesinde kapasite kullanımının yüzde 78-80 civarında dalgalandığını görüyoruz. Kapasite kullanımının bu seviyelerde olması sanayi üretiminde istikrarlı bir artışa işaret ediyordu. 2008-2009 küresel krizi ile birlikte kapasite kullanımı keskin bir şekilde düşerek yüzde 60 seviyelerine geriledi. Bu düşüşe paralel olarak sanayi üretiminde de ciddi bir azalma gerçekleşti. Ancak bu durum çok uzun sürmedi. 2009'un ikinci çeyreğinden itibaren toparlanan sanayi sektörü hızlı bir şekilde toparlanarak yaklaşık 15 aylık bir sürede eski seviyesine geri döndü.

ÜRETİM, TEZİ DESTEKLİYOR
Bu toparlanma dönemi sonrasında ise kapasite kullanımı oranı, 2010'un son döneminden itibaren yüzde 75 seviyesinde dalgalanırken, sanayi üretimindeki artış devam etti. Akıllara gelen ilk açıklama, kriz sonrasında yatırımlarla birlikte sanayi sektöründe ciddi bir kapasite artışının gerçekleştiği, bu artış sonrasında da kapasite kullanımında 'yeni normal' seviyenin yüzde 75'e indiği şeklinde. Son dönemde kapasite kullanımında kısmen aşağı yönlü bir seyir olmasına rağmen üretimin artıyor olması bu tezi destekliyor. Bu perspektifle baktığımızda, kapasite kullanımında ocak ayında görülen düşüşün toparlanma adına olumsuz bir veri olmadığını, sadece toparlanma temposunun zayıf olduğunu gösteriyor.
Önümüzdeki dönemde henüz açıklanmamış olan Aralık 2012  ve Ocak 2013  ayları imalat sanayi üretimi verileri, bu tezin doğruluğu noktasında daha bilgilendirici olacak. Yaptığımız tahmini hesaplamalar sanayi üretiminin hem aralık ayında hem ocak ayında yıllık bazda yüzde 2-4 arasında azalacağına işaret ediyor. Kapasite kullanımında yüzde 75 seviyesini yeni 'normal' seviye olarak varsaydığımızda ise yüzde 3-5 arası üretim artışı hesaplıyoruz.
Kapasite kullanımı dışındaki veriler, başta ithalat ve krediler olmak üzere hala yeniden canlanmaya işaret ediyor. Bu durumda ancak 2013 yılının şubat ve mart ayları verileri görüldüğünde canlanmanın gidişatı konususunda kesin hüküm vermek mümkün olacak. Gene de 2013 yılına oldukça pozitif baktığımızın altını çizmemiz gerekiyor. Vatandaşlar uzun zamandır ilk defa, normal döviz dalgalanması dönemi olan aralık ve ocak aylarında, iç ve dış siyasette gerilime rağmen, hiçbir türbülans olmadan yaşadığımızı unutmamalılar. Türkiye ekonomik açıdan tüm Avrupa'dan da çok daha iyi durumda!

<p class='MsoNormal'>Peki, bu karar neden önemliydi? Akşam Gazetesi Yazarı  Oğuzhan Bilgin tüm merak

Artık her yerde 'Türkiye'

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri