• $15,8362
  • €16,7401
  • 927.56
  • 2394.83
5 Temmuz 2011 Salı

Kadınların başarısı ve erkekler...

Sporda dün bir başarı ve de korkunç iddialar yaşadık. Önce başarılara bakalım, sonra da korkunç ithamlara!
Bayan Basketbol Milli Takımı müthiş bir performansla Avrupa şampiyonasında Ruslara yenilmekle beraber ikinci oldu. Bu çok büyük bir başarıdır ve oyuncularımızın dev boydaki rakiplerini aşmak için verdiği çaba ayakta alkış gerektirir.
Her zaman bayan sporcuların, minimal destekle voleybol ve basketbolda elde ettiklerinin, erkek futbolundaki  'sular seller' şeklinde akan finansal olanaklar, ilgi ve desteğe rağmen, takım oyunlarında ve özellikle futbolcu erkeklerin elde ettiğinden daha büyük başarılar olduğunu savunmuş bir kimseyim. Bunun nedeni de futbolda paranın varlığının, altyapıya eğilmeyi ve gençleri eğitmeyi engellemesi ve takım yaklaşımına da engel olması, kısa vadeci ve 'yıldız' adı verilen kişilere dayanma yaklaşımını getirmesidir.
Bayan basketbolu ile kişisel bir bağım da var. 1981 yılında ABD'den gelip öğretim üyeliğinin yanında Cumhuriyet Gazetesi'nde basketbol yazıları yazmaya başladım. Bayan Basketbol Milli Takımı ülkemizde berbat bir olay sonrası, yani Federasyon Başkanı ile bir bayan basketbolcu arasında yurtdışında bir turnuvada yaşanan ilişki nedeni ile 1968 yılında kapatılmıştı. Cumhuriyet Gazetesi'ndeki yazılara ek olarak Ahmet Kurt ve arkadaşları ile beraber Basket Dergisi'ni de çıkarttık. Organizasyon ve finansmanı Ahmet sağlıyor, birçok kimse de yazı yazıyordu. Bu dergide aldığımız ilke kararlarından biri de Bayan Basketbol Milli Takımı'nın kurulması için lobi yapmak oldu. 1980-1981 sezonunda bayan basketbolunda deplasmanlı lig kurulmuştu, ama 1986 yılında dahi Bayan Milli Takımı yoktu, sporcular için hedef kalmıyordu. Tabii ki çok destek de vardı. İstanbul'da Beşiktaş Bayan antrenörü Fehmi Sadıkoğlu, İ. Üniversitesi'nden Özcan Kutluata, İstanbulspor'dan Reştan Südor, Galatasaray yöneticisi Faruk Süren, Ankara'da erkenden rahmetli olan teknik adam Ankara Kolej'li Mustafa Erkoç, gene erkenden rahmetli ODTÜ teknik adamı Osman Erverdi,  ve o günlerde MTA antrenörü Erdinç Talu Basket Dergisi'nin girişimine çok destek verdiler. Bu bağlamda ortaya bir bayan  'örnek sporcu' çıkartmamız gerekiyordu. Erdinç Talu MTA oyuncusu Bahar Akın'ı teklif etti. Bahar, ligin sayı krallarından biriydi, çok hoş bir insandı ve ODTÜ'de galiba da kimya okuyan başarılı bir öğrenciydi. Ahmet Kurt derhal bir poster yaptırdı. Ben de Bahar'ın ailesi, annesi ve babası ile Ankara'da görüşüp izin aldım ve bir de sporcu röportajı gerçekleştirdim. Ahmet ve ekibi, Basket Dergisi'nde bayan basketbolunu kapağa alarak ve ülkemizde bayan basketbolcuların ilk posterini 1986 yılında yayınlayarak ve konuyu sürekli gündemde tutarak rahmetli Federasyon Başkanı Osman Solakoğlu'na da 'adam adama savunma' uygulanarak Bayan Basketbol Milli takımının kurulması gerçekleşti. Bayan Milli takımımız da 1968 yılından kabaca 20 yıl sonra 11 Nisan 1987'de Adana'da Suriye ile oynayarak yeniden yola çıktı. İlk milli takım teknik adamı da Fehmi Sadıkoğlu oldu. Bayan basketbolcularımız da bu haftaki başarıları ile kimseden geri olmadıklarını ortaya koydular.
Şimdi gelelim futboldaki ithamlara! Aziz Yıldırım ile dostluğumu Digiturk kabloları kesildikten sonra bitirdim. Geçen yıl Fenerbahçe Spor Derneği yıllık gelir gider tablolarının ve bilançosunun Deloitte tarafından audit edilmemesine rağmen genel kurulda dağıtılan kitapçıklarda audit varmış gibi kes yapıştır olmasını da şiddetle eleştirdim ve kamu oyunun gündemine getirdim. UEFA, Federasyon ve SPK'ya verilen bilançolar audit'ten geçiyordu ama farklı rakamları olan ve gerçeği pek göstermeyen dernek mali tablolarının dış denetimi yoktu. Ayrıca Fenerbahçe'nin gençlere kapı açacağına kapı kapatmasını da sık sık eleştirdim.
Ama şu anda bu ithamlarla ilgili hiç bir şey söyleyemem. Bütün insanlar, Aziz Yıldırım ve diğerleri, suçları ispat edilene kadar suçsuzdurlar. Adalet er veya geç doğruları ortaya çıkartır. 
İlginçtir, Yunanistan'da da benzer bir şike skandalı geçen hafta ortaya çıktı. Yunanistan Kültür Bakanı yardımcısı Giorgos Nikitiadis skandalı 'Yunan Futbolunun en karanlık sayfası' olarak adlandırdı. BBC haberine göre gözaltına alınan 68 kişinin arasında Vangelis Marinakis adlı Yunan Futbol liginin Başkanı (ve Yunanistan'ın Şampiyonu Olimpiyakos takımının Kulüp Başkanı) ve Yunan Milli takımı ve Olimpiyakos'un savunma oyuncusu Avraam Papadolpoulos da var..
Geçmişte İtalya'da gerçekleşen şike skandallarını da düşünürsek şike olayının bir Akdeniz Kültürü boyutu da var gibi. Sonucu bekleyeceğiz!

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama