• $15,9681
  • €16,8415
  • 932.809
  • 2393.61
17 Temmuz 2011 Pazar

İşsizlik trendleri değişiyor mu?

Nisan döneminde  tarım dışı istihdam artışı işgücü artışı karşısında yetersiz kaldı. 6 aydır trendin altında artan tarım dışı işgücü, tekrar, yıllıklandırılmış olarak, 600 bin civarında bir artış gösterdi
BETAM yani Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin araştırmacıları Dr. Seyfettin Gürsel, Dr. Gökçe Uysal ve Ayşenur Acar tarafından özetlenen TÜİK'in 15 Temmuz'da açıkladığı işgücü verilerine göre nisan döneminde (mart - nisan - mayıs ortalaması) istihdam 23 milyon 955 bin, tarım dışı istihdam ise 17 milyon 925 bin seviyesine geldi.
Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 648 bin (yüzde 3,3), tarım dışı istihdam 1 milyon 43 bin kişi (yüzde 6,2) artmış, tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 14,9'den yüzde 12,5 seviyesine gerilemiş.
Mevsimden arındırılmış verilere göre ise nisanda martla kıyaslandığında tarım dışı işgücü 198 bin artarak 20 milyon 451 bine yükselmiş.
Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 55 bin artmış, mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 12,9'a yükselmiştir. Bu dönemde nispeten hızlı olan tarım dışı istihdam artışı geçmiş trendine geri dönen tarım dışı iş gücü artışı karşısında yetersiz kalmıştır. 6 aydır trendin altında artan tarım dışı işgücü, bu dönemde tekrar, yıllıklandırılmış olarak, 600 bin civarında bir artış göstermiştir. 
BETAM nisan ayı işgücü piyasası araştırma notundan başlayarak Kariyer.net tarafından sağlanan ve işgücü piyasasının seyrine dair bilgi içeren yeni bir seriyi analizlerine dahil etmişti. Bu seri Kariyer.net sitesinde açık bulunan iş pozisyonu başına, yapılan başvuru sayısını göstermektedir.
İlan başına başvuru sayısının azalması bir yandan münhal işlerin artmasına diğer yandan da başvuru sayısının azalmasına bağlıdır. Münhal işlerin artması daha çok büyümenin hızlanmasına bağlanırken, başvuruların azalması daha çok iş arayan sayısının azalmasına bağlı olacaktır. Aşağıdaki şekilde mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ile Kariyer.net tarafından sağlanan ilan başına yapılan başvuru sayısının mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hali gösterilmektedir.
Serilerin korelasyonu neredeyse yüzde 90 seviyesine erişmektedir.
Kariyer.net tarafından açıklanan aylık açık ilan başına yapılan başvuru sayısında nisan ve mayıs aylarında gözlemlenen yatay seyir eğilimi haziran ayında da devam etmektedir. Bu durum işsizlikteki artışın önümüzdeki dönemde zayıf ölçüde de olsa devam edebileceğine işaret etmektedir.

SANAYİ İSTİHDAMI YAVAŞLIYOR
Mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlara göre Nisan 2011 döneminde sanayi istihdamında sadece 16 binlik bir artış kaydedilmiştir. Bu yavaşlama sanayi üretim endeksindeki düşüşlere paraleldir. Bu dönemde tarım dışı istihdam artışının ana kaynağı hizmetler sektöründeki 97 binlik artıştır. Buna karşın tarım istihdamı 91 bin azalmıştır. Bu rakam Temmuz 2010 döneminden beri kaydedilen ilk düşüştür.

"tablo.20110716225848.jpg"

Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. <span style='font-size: 1.6rem;'>Eray Güç

isveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği…

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister