• $13,4555
  • €15,3104
  • 796.7
  • 2042.08
14 Ağustos 2011 Pazar

İkinci çeyrekte yerimizde saydık sadece %0.1 büyüyebildik

MB'nin yeniden gaza basmasının nedeni belli oldu. Betam'ın tahminlerine göre ilk çeyrekte dünya rekoru kıran Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte neredeyse yerinde saydı. Betam'ın ikinci üç ayda çeyrekten çeyreğe büyüme tahmini %0.1 olurken, yıllık büyüme de %6.4'e geriledi

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'Betam' araştırmacıları Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen 2011 yılı İkinci çeyreği için reel büyüme tahminlerini revize ettiler. Aşağıda detayları verilecek olan 'Betam' revize büyüme tahmini Merkez Bankasının  Kasım 2010 tarihinde başlattığı daraltıcı politikadan şimdi strateji değiştirerek, faiz indirip genişlemeci politikaya geçmesinin ne kadar yerinde  olduğunu işaret ediyor. Haziran ayı verilerinin de açıklanmasıyla, ikinci çeyreğe dair tüm göstergeler revize oldu. Yeni tahminlere göre ikinci çeyrekte ekonomi reel olarak hemen hemen  hiç büyümedi. Tüketimdeki artış ve dış ticarette de olumlu gelişmeler vardı. Ancak  yatırım ve stoklardaki azalış büyümeyi aşağı çekti.  Betam'ın ikinci çeyrek reel büyüme oranı tahmini (çeyrekten çeyreğe) yüzde 0,1 . Geçen yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 6,4. Diğer taraftan dış ticaret açığı fiyat etkilerinden arındırıldığında (miktar olarak) ikinci çeyrekte azaldı. Ancak cari açık fiyat artışı ve baz etkileriyle artmaya devam ediyor. Betam'ın tahminine göre ikinci çeyrek son 12 aylık (bir yıllık) cari açık oranı yüzde 9,3'ü bulacak. Üçüncü çeyreğe ait temmuz ayına dair ilk sinyaller büyümenin negatife dönebileceğine işaret ediyor, ancak Merkez Bankası'nın genişleme bazlı, yeni ve faiz düşürme içeren para politikası, önümüzdeki aylarda büyümeyi  tekrar pozitife çevirebilir.

İhracat büyümeye pozitif katkı yapacak
TÜİK'in açıkladığı mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ihracat ve ithalat miktar endekslerinde  2011 2. çeyreğinde ihracat ithalattan daha hızlı arttı. 2. çeyrekte ihracat yüzde 2.1 artarken, ithalat sadece yüzde 0.5 arttı. İhracatın ithalattan daha çok artması dış ticaret açığını miktarsal olarak azalttı, ancak cari verilerde ithalat ihracattan yüksek seyretmeye devam ettiği için dolar bazında dış ticaret açığı arttı. Betam ikinci çeyrekte net ihracatın GSYH'ya pozitif katkı yapacağını tahmin ediyor. Buna karşın Avrupa'daki dış borç krizinin giderek kötüleşmesi halinde önümüzdeki aylardaki ihracatımızın olumsuz etkilenme olasılığını artırıyor.

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın