• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
20 Eylül 2011 Salı

Ihracat motor olacak, ücüncü ceyrek büyümesi %7.6'ya inecek

İkinci çeyrekte yüzde 8.8 büyüyerek dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye ekonomisinde büyüme hızı bir miktar yavaşlayacak. Betam'ın tahminlerine göre temmuz-eylül arasındaki büyüme yıllık bazda yüzde 7.6, çeyrek bazında ise yüzde 0.8 olacak. En büyük katkı ise rekora adım adım yaklaşan ihracattan gelecek

Ülkemizde dünya sallanırken tersine hızlı büyüyen ekonomimizin şimdi nereye gideceği tartışılıyor. 2010 yılında Avrupa büyüme rekortmeni olmuştuk. Ama Kasım 2010 tarihinde kredi balonuna karşı fren çekmiştik. Ağustos 2011 tarihinde ise global risklere  karşı freni kesip, gaz verdik. 2011 yılı ilk iki çeyreğinde TUİK verilerinde, büyüme hızı giderek yavaşlasa da ülkenin geçmiş ortalamalarından yüksekti. 2010 yılında iç taleple büyümüştük. 2011 yılı ikinci çeyreğinde ise ülkemizde pek öngörülemeyen bir özel yatırım zıplaması yaşanmıştı. Soru şu : büyüme 2011 yılı üçüncü çeyreğinde de devam  edecek mi ?  

YIL SONU CARİ AÇIK ORANI %9.5
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam' araştırmacıları Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen 2011 üçüncü çeyreği için bir tahmin ürettiler. Araştırmacılara göre temmuz ayı verilerinin sinyallediği gibi 2011  üçüncü çeyreğinde  ekonominin lokomotifi ihracat olacak. Hem büyümedeki yavaşlama hem de kurdaki artış ithalatın artış hızını kesti. İhracattaki artış ise Sanayi Üretim Endeksi'nin tekrar Ocak 2011 seviyesine yaklaşmasını sağladı. Tahmincilere  göre üçüncü çeyrekte ekonomimiz çeyrekten çeyreğe yüzde 0,8, geçen yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 7,6 oranında büyüyecek. Dış ticaret açığı fiyat etkilerinden arındırıldığında (miktar olarak bakılınca) üçüncü çeyrekte azalmaya devam ediyor. Cari açık turizm gelirlerinin etkisiyle aylık 6 milyar dolar altına indi. Betam'a göre üçüncü çeyrek sonunda yıllık cari açık yüzde 9,5'i bulacak.

İKİNCİ ÇEYREĞİ ÖZEL YATIRIMLAR KURTARDI
İKİNCİ çeyreğe ilişkin ekonomik görünüm özel yatırımlar haricinde oldukça durağandı. İkinci çeyrekte yatırım talebindeki beklenmeyen artışın, yatırımcıların seçim sonrasında kredi maliyetleri ve kurun artmasından endişe ederek alımlarını seçim öncesinde yapmayı tercih etmiş olmalarından kaynaklandığı düşünülüyor. İç talebin yavaşlamasıyla, üçüncü çeyrekte büyümenin, ağırlıklı olarak net ihracattaki artıştan kaynaklanmasını bekleniyor. TİM tarafından yayınlanan verilerde ihracatta temmuz ayında gerçekleşen güçlü artışın ağustos ayında devam ettiği de görünüyor.

Tüketim ve ithalat hız kesti
2011 üçüncü çeyreğinin ilk verileri tüketimin hız kestiğini gösteriyor. Temmuz ayında tüketim malı ithalatı ve dayanıksız tüketim malı imalatı sırasıyla yüzde 6,8 ve 4,6 azaldı. Tüketici güven endeksi de temmuz ayında yüzde 0,7 düştü. İthalatın da tüketimle birlikte azalmasıyla Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gelirleri hem temmuz hem de ağustos ayında büyük bir düşüş gösterdi.

İhracatın büyümeye katkısı artacak
2011 yılında 2. çeyrekte yatırımlar beklenmedik bir şekilde artmıştı. Bu artışı işaret eden ekonomik gösterge yatırım malı ithalatı oldu. Temmuz ayında ise yatırım malı ithalatı yüzde 13,9 azaldı. Üçüncü çeyrekte yatırımlarda sert bir fren yaşanacağını tahmin ediliyor. TÜİK'in açıkladığı düzeltilmiş miktar endekslerinde, temmuz ayında ihracat miktar endeksi yüzde 6.9 artarken, ithalat miktar endeksi yüzde 0.5 düştü. Avrupa ekonomisinin kötü durumuna rağmen ihracatın bu denli artması olumlu bir gelişme. Net ihracat 2. çeyrekte mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH'ya, çeyreklik bazda, küçük ama pozitif katkı yapmıştı. Üçüncü çeyrekte ise net ihracatın GSYH'ya daha yüksek oranda ve pozitif katkı yapmasını bekleniyor.

"grafik.20110919233328.jpg"

<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Eren-3 Ağrı Dağı Operasyonu başlatıldı

Yurt genelinde yapılan huzur uygulamasında 2 bin 402 kişi yakalandı