• $13,5123
  • €15,3018
  • 798.619
  • 2011.16
19 Mayıs 2012 Cumartesi

Hollande nasıl biri ve neleri savunuyor?

Dünya şu anda Yunanistan'ın kemer sıkmaya devam, erken seçim ve eurodan çıkma alternatiflerinden hangisini seçeceğini endişeyle bekliyor. Kemer sıkma yerine büyüme tezini gündeme oturtan ve Yunanlılara örnek olan Fransız Hollande ise 15 Mayıs'ta yemin ederek Fransa'nın başına geçti.
 Hollande ayni gün öğlen uçağa bindi ve Merkel ile görüşmek üzere yola çıktı. Ancak hemen görüşmek kısmet değilmiş. Hollande'ın uçağına yıldırım isabet ediyor ve uçak Paris yakınındaki Villacoublay askeri havaalanına dönmek zorunda kalıyor. İki saat sonra başka bir uçakla Berlin'e giden Hollande, Merkel  ile beraber, görüş farklılıklarını ortadan kaldırma çabası göstermeye karar verdiklerini söyleyerek görüşmeyi bitiriyor. Onlar görüşürken de Avrupa'da ilan edilen ekonomik verilerde 2011 yılı son çeyreğinde yüzde 0.1 büyüyen Fransa'nın 2012 ilk çeyreğinde de sıfır büyüme yaşadığı, ekonominin tamamen durağan olduğu ilan ediliyor. Euro bölgesinin tümü de 2012 ilk çeyreğinde yüzde sıfır büyümüş, yani büyümemiş, durağan!
Hollande büyüme tezini Almanlara anlatabilmek için olacak, önemli bir adım atıyor ve  Başbakanlığa dostu Jean Marc Ayrault'u atıyor. Bu adım neden önemli? 62 yaşındaki Ayrault ile  siyasetin içinde beraber olmuşlar ama ikisi de hiçbir önemli devlet görevinde bulunmamış. Ayrault 13 yıl Almanca profesörü olarak görev yapmış. Alman kültürünü yakından tanıyor, Almanca'yı çok iyi konuşuyor ve bu atama Hollande'ın Almanya ile kavga etmek yerine, onları anlamak ve dert anlatabilmek için attığı bir uzlaşma adımı olarak yorumlanıyor. Ayrault kabinesini kurdu ve 34 bakanın yarısı kadın, çok sayıda göçmen ve yabancı kökenli kimse var.
Kendine 'normal' diyen Hollande nasıl biri?  Bu konuda bilgi ise yakın dostu ve danışmanı olan Harvard Üniversitesi ekonomi Profesörü Philippe Aghion tarafından sağlanmış. Danışmanına göre Hollande çabuk düşünen ama çok yavaş hareket eden biri. Sorunları hızlı anlıyor ama en iyi çözümü bulmak için uzun uzun  düşünüyor. Pragmatik ama tedbirli.
Hollande'nin Fransa'nın nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda iyi düşünülmüş bir stratejisi varmış. Hollande, ilk olarak Fransa'nın geleceğinin ekonomik büyüme, tüm kesimleri kucaklama ve de bütçe disiplininden geçtiğini düşünüyor. Hollande'ın stratejisinin önemli bir parçası da onun diğer sosyalist Fransız liderlerden bir farkı. Danışmanına göre daha önceki tüm sosyalist liderler ekonomi politikasında Keynesyen imiş, yani büyüme için talep artırma peşindelermiş. Hollande ise tam tersine arz yönlü büyüme stratejisine inanıyor. Fransa'nın eğitim, inovasyon ve KOBİ performansında geri kaldığını ve bu nedenle büyüyemediğini düşünüyor...
Hollande'ın üçüncü önemli strateji unsuru ise, tek tek ülkeler için doğru olan her şeyin, AB'nin bütünü için de iyi olduğu kanaati. Bu nedenle AB'nin bütününün de, eşanlı olarak hem büyüme hem kemer sıkma konusunda benzer adımlar atmak zorunda olduğuna inanıyor.
Hollande kemer sıkma paketlerine büyüme için eklenecek bazı öneriler de gündeme getiriyor. AB yapısal fonları; emek piyasası, yüksek eğitim  ve mal piyasalarında reform için harekete geçirmeli. AB bir sanayi potitikası geliştirmek zorunda' diyor. Bu sanayi projeleri için finansman bonoları çıkarılmasını teklif ediyor, Avrupa Yatırım Bankası'nın da bu bonoları desteklemesini istiyor.
Finansal istikrarın önemine inanan Hollande, AB bütünü için ortak bir banka denetim ve kurumu ve mevduat sigortası sisteminin kurulmasını istiyor. Ancak Hollande'in yüksek gelirlilerden yüzde 75 gelir vergisi alma önerisini de sadece seçimde oy alabilmek için ortaya attığı ortaya çıktı. Hollande'ın kendine daha önceki ünlü AB Komisyonu Başkanı Jacques Delors'u model alıyormuş.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı