• $13,5363
  • €15,3812
  • 772.562
  • 1809.65
23 Şubat 2017 Perşembe

Futbolumuz ilerleyemedi

Dün Fenerbahçe kendisinden çok üstün olmayan bir takıma karşı ilk maçı kaybettikten sonra ikinci maçta da berabere kalarak elendi. Peki Fenerbahçe neden çok kuvvetli olmadığını düşündüğümüz bu takımı geçemedi? Klişe bir deyişle Rus takımı daha kolektif oynuyor, biz ise bireysel oynuyoruz. İkincisi onlar kendi sahalarında ve savundukları alanlarda bizden çok daha az hata yapıyorlar, biz ise hata üstüne hata yapıyoruz.
Aslında sıkışınca da temel Türk futbolu kısa paslar, verkaçlarla oynanan bir futbolken; uzun vuruşlar ve isabetsiz ortalarla gol atmaya çalışıyoruz. Tabii gol de olmuyor.
Ama bu genelde Türk futbolunun zaaf yönleri demek ve bu zaaflar sadece Fenerbahçe’ye mahsus değil.
Şimdi geçelim elendiğimiz maça…. İlk 6 dakikada Fenerbahçe, rakip savunmaya karşı kuvvetli şekilde girişmiş ve sanki farklı bir maç oynayacakmış gibi gözüküyordu. Ama 7. dakikada gene bir hata yaparak savunmamıza yakın yerde topu kaptırdık ve daha bu dakikada 1-0 mağlup duruma düştük. 'Farklı olacak' demişken aynen Rusya’daki ilk maç durumuna düşmüştük. Bundan sonra 15-20 dakikalık sürede donduk, hatta 19. dakikada bir hata daha yaptık ama bunu Volkan kurtardı.
İlk devrenin sonuna doğru giderken Sow ve Van Persie uykudan çıktılar ve 41. dakikada frikikten doğan pozisyonla skoru 1-1’e getirdik.
İkinci devrede ümitliydik. Ama hakikaten ikinci devrede orta yapmayı bilmediğimiz ve uzun pasları da isabetsiz attığımız bir kez daha ortaya çıktı. Ve maç kafa kafaya geldi. 45'ten 60. dakikaya kadar bir onlar bir biz karşılıklı 4’er tane uzak şut attık. Ama bu 15 dakikalık karşılıklı hücumlar kimseye yaramadı. Sonunda gol atamadığımızı görünce, Fenerbahçe'de sakatlanan kaleci Volkan Demirel, bek Şener ve Musa Sow oyundan çıktılar ve aslında hareketli bir oyuncu olan Volkan Şen daha önceden girmesi gerekirken sadece son 15 dakikada oynadı. Fernandao da aynı şekilde. Kaleci Volkan Demirel'in yerine de Fabiano geçti.
Maçın son 10 dakikasında ise takımdan takıma gidip gelen uzun paslarda pozisyon yaratamayan vuruşlar vardı. Biraz da iddialı bir şey söyleyerek bitirelim:
Fenerbahçe'nin bu durumu Türk futbolunun genel durumunu aksettiriyor. Belki Beşiktaş yüzde 10 daha iyi bir futbol oynuyordur. Ama Türk futbolu kazanmaya dönük bir futbol olamadı.

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor