• $9,5347
  • €11,0919
  • 547.65
  • 1455.42
3 Kasım 2014 Pazartesi

Futbol yok taktik var

Dün Olimpiyat Stadı’nda lig 2’ncisi Beşiktaş’la, lig 6’ncısı F.Bahçe oynuyordu. Beşiktaş kazanırsa zirveye çıkacaktı, F.Bahçe kazanırsa da G.Saray’ı yakalayacaktı. Ancak maça doğru stratejiyle başlayan İsmail Kartal’ın takımı olmuştu. Bütün hafta boyunca gazetelerde Necip’in sağ bek oynamayı sevmediği ve başarılı da olamadığı konuşuluyordu. Necip’in oynadığı tarafta da dizilişte Kerim Frei ve Atiba olacaktı. F.Bahçe ise bu gazetelerden tartışılan zafiyet nedeniyle sol tarafa Sow’un yerine bire birde adam geçme becerisi olan Alper’i koymuştu. İkinci doğru ise Beşiktaş’ın ileride basacağı dolayısıyla geride az adamla kalacağı o zamanda Emenike’nin fırsat bulabileceği teorisi gündeme getirilmiş, Sow kenarda oturtulmuş, Emenike ise santrfordaydı. Tabii kimsenin aklından Beşiktaş’ın 3 dakikada gol yiyeceği geçmiyordu. Ama Alper çalımları bastı, Emenike’de savunmanın ortasında boş bırakıldı ve daha 3. dakikada F.Bahçe 1-0 galipti.

Birilerinin Beşiktaş savunmasına şunu söylemesi lazım; alan savunması yapıyorsun ama rakip altı pasa girdi mi alan savunması yok adam savunması var. Beşiktaş bunu algılayamadı ve erkenden yenik duruma düştü. Bundan sonra F.Bahçe daha çok bastırırken, Beşiktaş ise ancak yarım saat sonra işleri dengeleyebildi. Bu yarıda sahanın en başarılıları Volkan ve Tolga oldu. Beşiktaş’ın hücumda zayıf tarafı kalabalık savunmaya karşı kolay hücum edememesiydi. Beşiktaş ileriye yüklenmeye başlamıştı ama Volkan’ı da bir türlü geçemiyordu. Beşiktaş’ın ileride bastırması sonucu ise F.Bahçe’nin kontra ataklarda pozisyon bulabilmesiydi. Biliç, önemli bir de değişiklik yaptı; Necip’in önünden Kerim Frei’yi alıp Olcay’ı oraya koydu. Ama Olcay, Alper ve Emre’nin o kanattan yarattıkları pozisyonlar sonucu ikinci sarıdan kırmızı görerek takımını on kişi bıraktı.

Maçın ikinci devresinde F.Bahçe’nin 1-0’ın üzerine yatma ve Beşiktaş’ın potansiyel savunma hatalarından faydalanma çabaları ortaya çıktı. 10 kişi oynayan Beşiktaş ileride hücumda çoğalamazken, 66. dakikada Ersan’ın top kaptırması Emenike’ye yüzde yüzlük gol şansı verdi ama Tolga bunu kurtardı. 85. dakikada ise Motta’nın savunmada top kaptırmasından Sow’un savunmanın arkasında yakaladığı beleş top ise skoru 2-0’a getirdi. Söylememiz lazım ki Beşiktaş bu maçta hiç çoğalamadı ve kesin gollük pozisyon pek üretemedi. F.Bahçe ise ikinci devre pek bir şey oynamadı. Az daha Volkan 89. dakikada Mustafa Pektemek’in ayağına pas vererek kendi kalesine bir gol atılmasına neden olacaktı.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu