• $13,7307
  • €15,559
  • 787.531
  • 1910.41
7 Nisan 2014 Pazartesi

Futbol ve ahlak yok

Ülkemizde futbol, spor faaliyeti olarak oynanmıyor. Futbol fanatikliğin ve gaddarlığın açık hale geldiği bir itiş-kakış olarak algılanıyor. Herkes fanatik, her takım fanatik. Maç beklendiği gibi hızlı ve sert başladı. Bu maç başlamadan evvel "ilk tahriği kim yapacak?" diye sorsaydınız; F.Bahçeli Emre ile G.Saraylı Melo derdim. Bu iki oyuncunun da kırmızı kartla oyundan atılması önceden tahmin edilebilirdi. Bu maçın sonunda hakeme yüklenecekler ama sarı kartların 14 adete dayandığı bir maçta sorumlu olan futbolculardır.

Maçın ilk devresinde oyunu kazanmak için hamle yapan takım G.Saray'dı. F.Bahçe'nin orta sahasını oyundan düşürecek hamleler almışlardı. G.Saray orta sahası ise iyi oynamaktaydı. Birinci devrede F.Bahçe'nin hiçbir gol girişimi yoktu. İleride yanlız kalan Emenike'yi, Hakan Balta mükemmel marke ediyordu ve Emenike topu yerden alırsa etrafında hemen iki kişi oluyordu. Dolayısıyla Emenike maçta bir faktör olamadı. F.Bahçe'nin ilk devrede iki hücumcu beki de pasifti. Bu durumda F.Bahçe ilk devrede yok gibiydi. Maçın ilk yarısında G.Saray 9. dakikada Selçuk-Melo-Sneijder paslaşmasında golü atıp öne geçti. 22. dakikada Telles'in şutunu Volkan çeldi. 35. dakikada Drogba'nın şutu direkten döndü. 40. dakikada ise Emre 2. sarıdan kırmızıyı görerek takımını 10 kişi bıraktı.

İkinci devre ise daha ilginçti. 10 kişilik F.Bahçe saldırırken, 11 kişilik G.Saray savunmada top çevirip zaman geçiriyordu. Ancak G.Saray'da Hakan Balta, Melo, Selçuk, Yekta ve kaleci Muslera'nın iyi oyunu F.Bahçe'nin gol girişimlerini engelledi. F.Bahçe de ise orta sahada oynayan Meireles ve Mehmet Topal ve kaleci Volkan etkiliydiler. Maçın kazanan taraf G.Saray olmasına rağmen tuhaf şeyler G.Saray takımında oluyordu. Maçın son dakikalarında G.Saraylı Selçuk adeta istifa edip formasını çıkartıp birilerinin eline tutuşturdu ve gitti.

Bu maç Türkiye'de futbol düzeyinin son derece düşük olduğunu ve spor ahlakınında olmadığını bir kere daha açıkça ortaya koydu. Haftalardır uyuyan G.Saray ise galibiyeti haketmişti.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler