• $8,4779
  • €10,0707
  • 493.869
  • 1413.8
13 Eylül 2015 Pazar

Fener’in orta sahası yok

Dün Fenerbahçe, Kasımpaşa deplasmanında ‘Ligin şampiyonluğuna oynayan ve Türkiye’yi de uluslararası arenada temsil edecek bir futbol takımı görüntüsü verdi’ demek çok zor.

Maçın ilk devresinde Fenerbahçe’nin orta sahasında oynayan Meireles ve Ozan, Kasımpaşa’nın orta sahasında oynayan Donk ve Castro’ya oyunun her yönünde ezildiklerinden ve Kasımpaşa takımı, Fenerbahçe’den daha çok koştuğundan ve özellikle orta saha ve savunmada yardımlaştıklarından maçı denk bir şekilde götürdüler.

Fenerbahçe savunmada Alves, Ba ve Kjaer’den ilerde de Diego’dan faydalanamayacak durumdaydı. Bu nedenle Mehmet Topal’ı Kadlec’le beraber savunmada oynatıyordu.

Fenerbahçe’nin 5. dakikada Van Persie’nin ayağından uzaktan çektiği şutu, Kasımpaşa kalecisi Issakson gayet rahat yakaladı. 30. dakikada ise Fenerbahçe’nin yeni ve genç oyuncusu Ozan Kasımpaşa savunmasının arkasına Van Persie’ye çok güzel bir pas attı. Ama Van Persie bunu gole çeviremedi.

‘Maçın ilk devresi berabere bitecek’ denilirken 42. dakikada Nani’nin soldan attığı kornerde Veysel topu uzaklaştıramadı. Ve top önünde kalan Fenerbahçeli Souza skoru 1-0 Fener lehine çevirdi.

Bu gol çok basit bek ve kaleci hatalarından doğmuş bir goldü. Ama Fenerbahçe’nin maçların devre sonlarında gol atmaya oldukça antrenmanlı olduğunu da söyleyelim.

Fenerbahçe antrenörü Pereira, bence eldeki kadroyla orta alanı idare ederim diye düşünüyor ama futbolda bu pek mümkün değildir. Orta sahanın hakimi olanın, oyunun hakimi olduğu bir spor dalı olan futbolda Fenerbahçe’nin orta sahasında özellikle Meireles oynadığı zaman çok büyük bir zayıflık var. Pereira bunu Souza’yı da ileriye sürerek kapatmaya çalışıyor ama bu yaklaşımdan bir orta saha hakimiyeti çıkmıyor.

Nitekim maçın ikinci devresinde oyuna hakim olarak başlayan Kasımpaşa’ydı. Ancak Kasımpaşa orta alanda kuvvetli olsa da forvetleri çok etkili değildi. Gene de 60. dakikada Pereira gidişatı değiştirmeye çalıştı. Van Persie’nin yerine Markovic’i ve Nani’nin yerine Alper’i aldı. Pereira’ya yardım eden de 76. dakikada kendisine verilen sarı karta itiraz eden ve yerde duran topa vurarak konuşan Veysel oldu. Son 15 dakikayı Kasımpaşa 10 kişiyle oynadı. Dolayısıyla da gol atma fırsatı yakalayamadı.

Maçın son demlerinde Meireles’in yerine Volkan Şen, oyuna girdiyse de Fenerbahçe başka gol bulamadı. Dün sahada futbol adına Fenerbahçe’nin bir katkı yaptığı söylenemez. Günün oyuncusu ise Kasımpaşa orta alanında oynayan Donk’tu.

<p class='MsoNormal'>Ören'de söndürme çalışmaları devam ederken bir isim  dikkatleri üzerine çekti.

İbrahim Çelikkol termik santrale yaklaşan alevleri söndürmek için ekiplere destek oldu

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor