• $16,1008
  • €17,2439
  • 960.49
  • 2389.29
16 Temmuz 2011 Cumartesi

Fed Başkanı Ben Bernanke oldukça iyimser!

Avrupa Yunanistan'a ilaveten İtalya ile uğraşadursun, ABD'de de ekonomi konusunda endişeler mevcut. Bu nedenle piyasalarda bir süre euro, sonra bir süre dolar değerleniyor. Bakalım sonunda neler olacak? 
Dünyadaki genel değerlendirme doların uzun vadede değer kaybeden para olacağı yönünde. Ama kısa ve orta vadede her şey olabilir. Tabii bir de TL ne ölçüde zayıflar bilmecesi var. Bunun cevabı da henüz ortada yok.
Bu haftanın en önemli ABD olayı ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin ABD kongresinin yıl arası Finansal Hizmetler Komitesi toplantısında çarşamba günü yaptığı konuşmaydı.
Bernanke durumu aşağıdaki gibi özetledi:
ABD ekonomisi 2010 ikinci yarısında yıllıklaştırılmış reel yüzde 2.75 hızla büyüdükten sonra, bu yılın başında büyüme temposu reel yüzde 2 düzeyine indi. Bunun sonucu olarak daha önce düşmekte olan işsizlik oranı yeniden yükselerek yüzde 9.2 oranına geldi.
Yükselen petrol fiyatları ve gıda fiyatları tüketimi kısan birinci faktör. Ama Japonya depremi kökenli yan sanayi ürünü arz sorunları da araç üretimini hırpaladı, bazı modeller hiç üretilemedi. Ancak ileriye dönük baktığınızda petrol ve emtia fiyatlarının stabilize olması bekleniyor.
Her şeye rağmen geleceğe dönük tahmin yapan kişi ve kurumların ortalama beklentileri 2011 için 2.7-2.9 arasında bir reel büyüme ve 2012 yılında da 3.3 ve 3.7 büyüme tahminini içeriyor. Nisan 2011 tarihinde hatırlanırsa yarım puan aşağı yönlü revizyon yapılmıştı.
Tahminciler işsizlik oranının da azalacağını ama bunun yavaş bir tempoda olacağını düşünüyorlar. 2011 son çeyreğinde işsizliğin yüzde 8.6-8.9 arasında olacağı, 2012 yılında ise yüzde 7.8 -8.2 arasına inileceği düşünülüyor.
Bugüne 2008-2009 resesyonunda 8.5 milyon ek işsizlik yaratılmış, bunların 1.75 milyonu geri kazanılmış. Çalışanlardan yüzde 6 kadarı yani 8.6 milyon kişi kısa vadeli istihdam yerine full-time yani devamlı istihdam aradıklarını söylüyorlar. İşsizlerin yarıdan fazlası da altı aydan daha uzun bir süredir iş aradıklarını belirtiyor.
ABD'de talep zafiyeti, vergilerin düşürülmesine rağmen, büyük oranda özel hane halkının tüketiminin zayıflamasından kaynaklanıyor. İnşaat ve konut sektörü de hala çok zayıf. Ancak iyi haber olarak ihracat ve şirketlerin makine teçhizat ve yazılım yatırımları artmakta.
Diğer taraftan enflasyon da ilk beş ayda yıllık oran olarak yüzde 4 arttı. Ama tahmincilerin tüketici enflasyonunun 2011 yılı bütününde yüzde 2.3-2.5 oranında stabilize olacağını, 2012-2013 için ise yüzde 1.5-2 arasında bir ortalama enflasyon tahmini verdiğini görüyoruz.
Ancak Bernanke bir üçüncü parasal gevşetme operasyonunun olasılığının mevcut olduğunu ve gerekirse bu tür bir adım atmaya hazır olduklarını eklemekte.
2 Ağustos tarihinde Federal Hükümet'in borç tavanında gevşeme kararı alınmamış olduğu taktirde bunun finans kesiminde ve reel ekonomide güçlü ve hızlı bir şoka neden olacağını ve sadece ABD değil global ekonomiyi de tehdit edeceğini düşünüyor.
Bernanke şu andaki yavaşlamanın da geçici olduğu kanısında, ama eğer bütçe ve borç oranında gerekenler yapılırsa!

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti

Öyle bir ameliyata imza attı ki! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı