• $13,4408
  • €15,2588
  • 794.091
  • 2049.49
30 Ağustos 2011 Salı

Fark yaratan teknoloji ve verimlilik tekstille 'büyük ekonomi' olunmaz

ABD, Asya ülkelerine yakıştırdığı 'imalat sanayiine destek' anlayışını artık kendisine de uygun gördü. Vurgulanması gereken kavramlar teknoloji üretimi ve verimlilik ve bu iki kavrama duyulan saygı! Var olma ile yok olmanın arasındaki fark bu saygıya bağlı. Başkalarının çoktan terk ettiği tekstil sektörü ile 'büyük ekonomi' olunamıyor!

ABD'nin en büyük sanayi eyaletlerinden biri Michigan'dır, bir zamanlar ABD otomotiv sektörü ve yan sanayii tamamen orada  yerleşikti.  Bugünkü Bursa gibi! Ama son yıllarda Michigan ve Detroit'i gezenler, yıkık dökük fabrikalar, işsizlik, sefalet ve suç gibi şeyler ve bomboş sokaklar görürlerdi. Ancak bu değişiyor. Okuduğum makalenin yazarına göre işler değişmiş. Örneğin Michigan'da Dow Chemical adlı firma gelecek yıl üretime başlayacak ve yüz binlerce lithium-ion pili üretecek yeni bir fabrikanın temellerini atıyor. Bunlar hybrid veya elektirikli otomobillerde kullanılacak. Tabii bu arada  ABD'nin en çok işsizlik oranına sahip bir bölgesinde, tek bir fabrikada 350-400 kişiye de iş yaratılmış olacak. İlginçtir ki bu fabrikanın kurulmasında temel faktör, Federal Hükümet'in son iki yılda 30 kadar, bu tür otomotiv pili üreten şirkete 2.5 milyar dolarlık bir sübvansiyon dağıtması. Yani geliştirilmiş pil teknolojisi üretimi için şirketlere destek verilmiş. ABD'de genel ekonomik felsefe, geçmişte, bu tür sübvansiyonlara hep karşı olmuştur. Ekonomi tartışmalarında temel ABD tezi hep 'Ülkelerin doğal avantajları vardır (verimli tarım arazisi gibi veya mineral yeraltı kaynakları gibi ) ya da çok iyi eğitilmiş  insanları vardır!' olmuştur.

ABD FELSEFESİNİ DEĞİŞTİRİYOR
Bu düşünce çerçevesinde ABD son dönemde kendine hep global ekonomiye bilgi ve hizmet üretme rolünü yakıştırmıştır. Yani 'ABD , imalat sanayiinde üretim yapmak yerine teknoloji üretmelidir' denmişti. Ülkede yüksek işsizlik olsa da ABD mantığına göre, Asya ülkeleri gibi sanayi politikası üretmek ve destek yağdırmak, yapılması gereken bir şey değildi. Bu şartlar altında fabrikalar yavaş yavaş yurtdışına taşınsa da bir şey yapılması gerekmiyordu. Ancak global krizdeki son iki yılda ABD'nin yeni iş yaratamaması bu yaklaşımı değiştirmiş gibi gözüküyor. Ve ABD geleceğin en önemli ürünlerinden olan lithium-ion pil sektörünü hedef olarak seçmiş.

JOBS'UN iPAD'İ OLMAYABİLİRDİ
2009 yılında dünyada lithium-ion pil üretiminde ABD'nin payı  yüzde iki kadarmış. ABD 2015 yılında yüzde 40'lık paya ulaşmaya çalışıyor. ABD Enerji Bakanlığı'nın raporlarına göre bu sektörde liderliği yakalamayı başaran ülke, dünyanın ilerideki zenginliğinden çok büyük bir parça kapmış olacak. Güçlü, uzun süreli ve dayanlıklı lithium-ion pilleri olmadan ünlü Steve Jobs'un tüm ürünleri, mesela iPad, bir hiç olabilirdi. Chevrolet Volt veya Nissan Leaf veya Ford ve Toyota'nın yeni geliştirdikleri benzer pil teknolojisine  sahip otomotiv modelleri önümüzdeki 1.5 yıl içinde piyasada olacaklar.

<p>Haber: Ayşe Gültekin</p><p>Şehirlerarası ulaşım ağı  olan Bayrampaşa, dünyanın tekstil mer

Atila Aydıner ile 'yerli yerinde' Bayrampaşa Belediyesi'nden anlamlı eser

Başlarını derde sokan hayvanlar! Bu hale nasıl geldiklerini kimse anlayamıyor

Savaş sonrası yaralanan karıncalar bakın ne yapıyor! Bilim inanlarını şaşırtan görüntü

İşte bankaların güncel konut kredi faiz oranları! Ev alacaklar dikkat!