• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
5 Ekim 2011 Çarşamba

Enflasyonda ibre yukarı yıl sonunda %9'a çıkabilir

Hem zamlar hem de elektrik ile doğalgazdaki zammın etkisiyle TÜFE ekimden itibaren yükselişe geçecek. Yıl sonunda TÜFE %8.5-8.8 arasında bir değer alabilir
Hafta başında açıklanan TÜFE verilerine göre tüketici fiyatları eylül ayında ortalama yüzde 0.8 oranında arttı. Geçen yılın aynı ayında bu oran yüzde 1.2 olduğundan yıllık enflasyonda bir önceki aya göre düşüş gerçekleşti. Ağustos sonunda yüzde 6.7 seviyesinde olan yıllık enflasyon, Eylül ayı itibarıyla 0.5 puan düşerek yüzde 6.2'ye geriledi. Ancak bu düşüş çoğunlukla baz etkisinden!
Eylül ayı enflasyonu piyasa beklentilerine yakın. Ancak hem TÜFE hem de çekirdek enflasyon verilerine baktığımızda, hem de üretici fiyatlarında görülen artışları hesaba kattığımızda önümüzdeki aylarda enflasyonda ibre yukarı gibi! Üretici fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 12.2'ye yükseldi. Çekirdek enflasyon verilerine bakıldığında, Merkez Bankası tarafından yakından takip edilen Özel Kapsamlı TÜFE Göstergeleri'nden H ve I endeksindeki yıllık artış oranlarının yıllık enflasyon oranının üzerine çıktığını aşğıdaki grafik gösteriyor.
Enerji, alkollü içecekler, tütün ürünleri, işlenmemiş gıda ürünleri ve altın fiyatlarının hariç tutulduğu H endeksinde yıllık artış oranı yüzde 7.4'e yükselmiş durumda. H endeksine ek olarak tüm gıda fiyatlarının hariç tutulduğu I endeksinde de yüzde 7'ye yükselme var. Her iki çekirdek enflasyon göstergesi de 2010 Kasım ayından bu yana yükseliyor ve önümüzdeki döneme ilişkin enflasyon beklentilerimizi de yükseltiyor. Merkez Bankası'ndan da enflasyonun yıl sonuna doğru yükseleceğine ilişkin açıklamalar geliyor.

Gıdanın yerine ulaştırma
Eylül ayı verilerinin detayına bakıldığında da enflasyondaki düşüşün büyük oranda baz etkisinden kaynaklanmış. TÜFE'de en yüksek paya sahip olan gıda ve alkolsüz içecekler grubunda geçen yıl eylül ayında yüzde 4 oranında görülen artış bu yıl sadece yüzde 1 seviyesinde gerçekleşmiş. Bu da gıda fiyatlarındaki yıllık fiyat artışlarını yüzde 2.2 seviyesine çekmiş. Sonuçta bu grubun enflasyona katkısı da 0.1 puana inmiş. Ancak bu durumun geçici olduğunu düşünüyoruz. Aşağıdaki tabloda harcama grupları itibarıyla yıllık enflasyona katkılar yer alıyor. Gıda fiyatlarının katkısının azalırken, ulaştırma gibi döviz hareketlerine duyarlı harcama gruplarında artış olduğuna dikkat çekmek istiyoruz.

"deniz.20111004231620.jpg"

Ekimde yükseliş başlar
Önümüzdeki aylarda, hem  TL'de gerçekleşen değer kaybının tüketici fiyatlarına kademeli yansımalarını göreceğiz hem de  doğalgaz, elektrik gibi enerji kalemlerinde ilan edilen zamların etkisini. Bu nedenle ekim ayından başlayarak enflasyonun yüzde 7'nin üstüne çıkacağını, yıl sonunda da yüzde 9'a kadar yükselebileceğini düşünüyoruz. Aralık sonu için yüzde 8.5-8.8 gibi bir aralık verebiliriz. Geçen yıl sonunda bu oran yüzde 6.4 olarak gerçekleşmiş, enflasyon hedefi yüzde 6.5 olduğundan hedef tutturulmuştu. Ancak bu yıl sonu için enflasyon hedefi yüzde 5.5 olarak belirlendiğinden, eğer kurlar geri gelmezse hedeften şaşacağız.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak