• $16,1065
  • €17,2529
  • 960.762
  • 2387.05
28 Nisan 2012 Cumartesi

Enflasyon nereye gider?

Merkez Bankası yılın ikinci  Enflasyon Raporu'nu açıkladı. Enflasyon Raporu hakkında piyasadaki algılamanın özetini kabaca aşağıya alıyoruz. 
Ek parasal sıkılaştırmaya devam edileceği ve kredilerin yıllık büyüme oranının % 14 civarında seyredeceği varsayımıyla, Merkez 2012 yılında enflasyonun ortası noktası için % 6,5 ve enflasyon aralığı için  % 5,3 - %7,7 değerlerini  veriyor. 2013 için daha önce %  5,1 olan orta nokta % 5,2'ye yükseltilirken, aralığın  % 3,4 - % 7 aralığında olması bekleniyor. Para politikasında yaklaşım değişikliği yok. Merkez TL'nin düzeyine  ve dalgalanmasına duyarlı, 'faizlerdeki oynaklığın karşılığı olarak TL'de istikrar aramaya' devam edeceğini söyleyen Merkez Bankası 2013 ortasında % 5'lik enflasyon düzeyine inmek istiyor. MB ekonomik gidişatta ikinci çeyrekten itibaren 'yumuşak ' bir toparlanma düşünüyor. 
Wall Street Journal'in 26 Nisan sayısında D.Wessel adlı yazar eski Kolombiya Maliye Bakanı iktisatçı J.A.Ocampo ve bir Türk Birleşmiş Milletler çalışanı olan Bilge Erten tarafından hazırlanan ve uzun vadeli tahminler içeren bir araştırma var. Araştırmaya göre global kriz insanların kafasına basılan para miktarının çokluğu nedeniyle, 'enflasyon geliyor' anlayışını soktu. Araştırma IMF verilerine dayanarak 1973 yılından bu yana dört ana sepet seçiyor ve bu sepetlerdeki enflasyon inceleniyor. Dört sepet özetle enerji, metaller, gıda ve tarım kökenli ham maddeler olarak ele alınıyor.  
Araştırmaya göre 2000'de yorumcuları şaşırtan bir gidişat değişimi gerçekleşmiş. 1973 yılından 2000 yılına kadar devamlı düşen enerji dışı emtia fiyatları Çin, Hindistan ve diğer gelişen ülkelerdeki talep artışıyla hızla yükselmiş. Diğer taraftan fiyatlardaki geçmiş uzun vadeli düşüş nedeniyle yatırımcıların emtia arzını artırmama yaklaşımıyla ani talep zıplaması birleşemiş ve emtia fiyatlarının  yükselmiş.
Ancak enerji fiyatları farklı bir olgu. Enerji fiyatları genelde geopolitik riskler nedeniyle oynar. 1973-2012 arasında enerji fiyatları genel enflasyon ayıklanarak bakıldığında yüzde 163 artmış bulunuyor. Ama petrol fiyatları artışı da reel büyümeyi frenleyerek diğer emtia fiyatlarını aşağıya çekiyor. Fakat enerji fiyatlarının bir kere daha 1973 yılına kadar gerilemesi söz konusu değil diye düşünülüyor.
Metal fiyatlarına bakıldığında ise sanayi kesiminde yüksek talep olmasına rağmen fiyatlar kabaca 1973 yılındaki düzeyde, hatta bugün 1973 düzeyine göre yüzde 7 civarında da düşmüş bulunuyor (genel enflasyon ayıklanmış olarak).
 Gıda fiyatları ise müthiş global talep artışına rağmen 1973 yılına göre yüzde 58 daha düşük. Yani gıda fiyatları 1973 yılındaki düzeylerinin kabaca yarısında duruyor. Bu trendin devam etmesi de bekleniyor.
 Tarım kökenli ham madde fiyatları da 1973'e göre yüzde 59 daha düşük.
Kaldı ki bir Çin veya Hindistan daha ortaya çıkması olasılığı da yok. Yani ek talep patlaması beklenmiyor. Arz tarafında ise bakırdan doğalgaza kadar birçok konuda üretimde teknolojik gelişme gerçekleşmekte. Enerji fiyatları düşmese de diğer fiyatlar talep artışına reaksiyon veren yatırımcılar nedeniyle arz artışı sonucu yükselmeyecek deniliyor.  
Hatırlanırsa Merkez Bankası Enflasyon Raporu'nda da kısa ve orta vadede gıda fiyatlarının aşağıya ineceği, enerji fiyatlarının ise yüksek kalacağı  varsayımı var. Merkez görüşüyle Ocampo-Erten araştırması uzun vade beklentileri aynı yönde!

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti

Öyle bir ameliyata imza attı ki! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı