• $7,3599
  • €8,9528
  • 436.829
  • 1536.11
07 Eylül 2011 Çarşamba

Enflasyon ağustosta yükseldi!

Tüketici fiyatları enflasyonu ağustos ayında yüzde 0.7 oranında arttı. Geçen yılın aynı ayında aylık enflasyon oranı yüzde 0.4 olduğundan yıllık enflasyonda 0.4 puanlık artış gerçekleşti. Hatırlanacağı üzere, yıllık enflasyon mart ayında yüzde 4 seviyesine kadar düştükten sonra mayıs ayında yüzde 7.2'ye zıplamış daha sonra haziran ayında yaklaşık bir puan düşerek yüzde 6.2 seviyesine gerilemişti. Temmuz ayında görülen kısmi artış trendi ağustos ayında da devam etti ve yıllık enflasyon yüzde 6.7 seviyesine geldi.
Enflasyondaki dalgalı seyir, önümüzdeki dönemde de devam edeceğe benziyor. Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse, son dönemde hem finansal piyasalardaki dalgalanma ve belirsizlikler hem de döviz kurlarındaki hareketlilik ekonomideki ana göstergeleri etkilemeye başladı. Döviz kurlarından kaynaklanan fiyat artışları başta enerji olmak üzere tüm ithal fiyatlarını etkiliyor. Zaten enflasyon verilerinin detayında bu durum açık bir şekilde görülüyor. Aşağıdaki tabloda her zaman yaptığımız gibi TÜFE'deki ana harcama gruplarının yıllık enflasyona katkılarını özetledik.
Daha önceki aylarda görülen dalgalanmaların ana nedeni olan gıda fiyatlarının yıllık enflasyona katkısı ağustos ayında 1.6 puana düşmüş. Mevsimsel oynamalar nedeniyle bu düşüş normal. Ancak döviz fiyatlarının etkili olduğu bütün kalemlerde belirgin bir yükseliş var. Benzin ve yakıt fiyatlarının doğrudan etkilediği ulaştırma fiyatlarında, bu yükseliş daha net bir şekilde görülüyor. Ulaştırma fiyatlarındaki artışlar yıllık enflasyonu ağustos ayında 0.3 puan yukarıya çekmiş. Enerji fiyatlarında hem global fiyat oynamaları hem de TL'nin diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesi  nedeniyle çifte etki var. IMF'nin küresel enerji fiyat endeksinde (yani TL'nin değerindeki oynamalar hariç) geçen yıla göre yüzde 43 oranında artış söz konusu. Bu artış kademeli olarak içerideki fiyatlara da yansıyor. Ek olarak TL'nin son dönemde değer kaybetmesi de bu etkiyi artırıyor. Zaten ulaştırma grubundaki yıllık fiyat artış oranı ocak ayında yüzde 4.6 iken ağustos sonunda yüzde 12'ye kadar yükselmiş. Bu durum önümüzdeki dönemde de devam edebilir.
Ayrıca altın fiyatlarının dahil olduğu 'çeşitli mal ve hizmetler' grubunun enflasyona katkısında da beklendiği üzere belirgin artışlar söz konusu. Bu grupta geçen yıl kasım ayı sonunda yüzde 3.9 olan yıllık fiyat artış oranı ağustos sonu itibarıyla yüzde 18.4'e yükselmiş. Yıllık enflasyona katkı da 0.2 puandan 0.7 puana çıkmış. Enerji fiyatları gibi buradaki trend de sürpriz değil.
Son olarak, Merkez Bankası'nın yakından takip ettiği öncü enflasyon göstergelerinde de geçen yılın son çeyreğinden itibaren devam eden yükseliş trendi ağustos ayında da devam etmiş. Enerji, alkollü içkiler, tütün mamulleri, gıda ürünleri ve altın gibi enflasyonda aşırı dalgalanmaya neden olan maddeler çıkartıldığında (Özel Kapsamlı TÜFE Göstergelerinde I endeksi) yıllık enflasyon ağustos ayında yüzde 6.2 olarak hesaplanmış. Bu oran geçen yılın ekim ayında yüzde 2.5 seviyesinde idi. Öncü göstergelerdeki bu yükseliş de enflasyonun önümüzdeki aylarda yükselmeye devam edeceğine işaret ediyor. Bu da ileride faiz politikasında değişiklik anlamına gelebilir.
Daha önce enflasyona ilişkin yazdığımız yazılarda sürekli olarak yılın son çeyreğinde enflasyonun bir kademe daha yükseleceğini ısrarla vurguluyor, yıl sonu için yüzde 8 civarında tahminler yapıyorduk. Ağustos ayında görülen kısmi yükseliş bu tahminlerimizi destekler nitelikte. Enflasyonda endişeye yol açacak bir yükseliş olmasa da, yukarı yönlü trend yıl sonuna kadar devam edecek gibi gözüküyor.

<p>Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, hükümet krizini aşmak için yarından itibaren parlamentoda temsil

İtalya'da hükümet krizi... Conte gitti, şimdi ne olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Muğla'da tarım alanları su altında kaldı

''Eren-4 Karlıova-Varto'' ve ''Eren-5 Bagok'' operasyonları başlatıldı! İşte ilk kareler