• $16,3682
  • €17,4656
  • 973.573
  • 2408.06
10 Temmuz 2011 Pazar

Ekonomi ikinci ceyrekte yavasladı sıkılastırmaya olan ihtiyac azalıyor

Yavaşlayan ekonomi, sıkılaştırma politikalarına olan ihtiyacın azaldığını gösteriyor. Hem tüketim hem de yatırım yavaşlamakta. Ancak cari açık üzerinde doğrudan etkisi olan kamu tasarruflarının hala sıkı tutulması gerek. Çünkü cari açık oldukça yüksek. Betam'a göre yıllık cari açık/GSYİH oranı %9'u bulacak

Ülkemizde ekonomik beklentilerin sürekli negatif olduğu ve ancak orta vadede zaman zaman iyimserliğe geçtiğimiz bilinen bir gerçek... Daha doğrusu değerli vatandaşlarımızın ve iş çevresinin beklentilerinin rasyonel olduğu pek söylenemez.
2010 sonunda Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz zamanın borçla değil, özvarlıkla yatırım yapma zamanı olduğunu, illa borç alınacaksa bunun kısa vadeli ve döviz cinsinden olmaması gerektiğini bas bas bağırarak ilan ettiği zaman Türk toplumu 'takmamıştı.' İç tüketim ve yatırım hızla artmış ve ülkemiz bir kredi balonuyla hem büyümede hem de kredi artışında rekortmen olmuştu.  Sonra dev büyüme sayıları ve çok yüksek cari açık rakamları peş peşe ilan edildi, kanuni karşılık oranları yükseltildi. Ama bu sefer de bu cari açık frenlenmeli, kredi düşmüyor, faizi arttırın diyen 'lobiler' içerde ve dışarıda bağırmaya başladı. Bankacılar ve inşaatçılar 'Alınan kanuni karşılık önlemleri tutmuyor, sadece karımızı düşürüyor!' diye feryat etmeye başladılar. Yurtdışından hedge fon lobisi de faizleri arttırın diye veryansın ediyor...
Ancak biz bu köşeden sanayi imalatı ve sanayide kapasite kullanımı düşüyor diye ikaz etmekteydik. Zaman ve seçim geçti ve bugün geldiğimiz yerde ekonomi yavaşlamaya başladı.  
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nden Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen tarafından hazırlanan 2011 ikinci çeyrek büyüme tahminleri, zaten beklediğimiz gerçekleşmeleri, açıkça ortaya koymakta.  
BÜYÜME HIZI %6.6'YA DÜŞER
Betam, büyüme tahminini yeni  yayınlanan mayıs ayı verilerini dikkate alarak aşağı yönlü revize etti.  İkinci çeyrekte ekonominin birinci çeyreğe göre reel olarak önceki tahmin olan yüzde 0,5 yerine yüzde 0,3 büyüdüğünü tahmin edilmekte. Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre ise GSYH'nın yıllık büyüme hızının ikinci çeyrekte yüzde 6,6'ya düşeceğini tahmin ediliyor.  Araştırmacıların bulgularına göre yavaşlayan ekonomi, sıkılaştırma politikalarına olan ihtiyacın azaldığını gösteriyor. Ancak cari açık üzerinde doğrudan etkisi olan kamu tasarruflarının hala sıkı tutulması gerekiyor. Çünkü cari açık oldukça yüksek.
"denis.20110709223341.jpg"

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu