• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
16 Ocak 2013 Çarşamba

Ekimde tarım dışı istihdam hareketlendi

Bilindiği gibi Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam 'istihdam ve işsizliği yakınen izliyor. Ancak işsizliği daha güvenilir olan tarım dışı işsizlik ve tarım dışı istihdam sayılarıyla takip ediyor. Dr.S.Gürsel, Dr.G.Uysal ve araştırmacı A.Acar ilginç sonuçlar içeren ekim ayı istihdam ve işsizlik verilerini özetlediler.
 Özete göre, mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlar, tarım dışı işsizliğin Eylül 2012 döneminde yüzde 11,7'den Ekim 2012 döneminde yüzde 11,5 seviyesine gerilediğini gösteriyor. Son bir yıl içerisinde tarım dışı işsizlikte kayda değer bir artış gözlemlenmiyor. Ancak tarım dışı istihdamdaki artışın hemen hepsi hizmetler sektöründe gerçekleşmiş. Alt sektörler incelendiğinde hizmetlerdeki artışın yarısının idari ve destek hizmet faaliyetleri, kamu yönetimi ve savunma, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri alt sektörlerinde olduğu görülüyor.
YENİDEN GENİŞLEME
Betam, Kariyer.net tarafından açıklanan açık pozisyon başına başvuru sayılarını öncü gösterge olarak kullanıyor. Kariyer.net verileri önümüzdeki dönemde tarım dışı işsizlikte oldukça yavaş da olsa, artış eğiliminin devam etmekte olduğunu göstermektedir. Ancak ekim istihdam sayıları ya bir defalık özel bir veri veya ekonominin yeniden genişlemeye başlamasının özel sinyali olarak yorumlanabilir. Gerçeğin ne olduğunu tabii ki önümüzdeki aylar gösterecek.
Mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlar Eylül 2012'ye kıyasla Ekim 2012 döneminde hizmetler sektöründe toplam 160 binlik istihdam artışına işaret ediyor. Aynı dönemde sanayide sadece 9 bin, inşaatta ise 8 binlik istihdam artışları var.

"tablo.20130115224853.jpg"

Son bir yıl içerisinde istihdam toplam 1 milyon 19 bin artmış görünüyor. Bu artışın yaklaşık 800 bini hizmetler sektöründeki istihdam artışlarından kaynaklanıyor. Bu artışla ilgili daha fazla bilgi edinebilmek için hizmetlerdeki alt sektörlerin istihdam seviyeleri de mevsim etkilerinden arındırıldığında hizmetlerdeki istihdam artışı bazı alt sektörlerde yoğunlaşmış gibi duruyor. İdari ve destek hizmet faaliyetleri, kamu yönetimi ve savunma, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri alt sektörleri bir grup yapıldığında bu grup son bir yılda hizmetlerde yaratılan 820 binlik istihdamın 652 binini (yüzde 80) yaratmış. Eylülden ekime gerçekleşen 148 binlik istihdam artışının ise 72 bini bu alt sektörlerde görünüyor.
Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmetler istihdamı serileri bu grubun toplam hizmetler istihdamı içerisindeki payını düzenli olarak artırdığını da gösteriyor. Ocak 2009'da bu grubun payı yüzde 31,1 iken Ekim 2012'de yüzde 36,4'e yükselmiş. Diğer bir deyişle bu alt grupta, diğer alt sektörlere kıyasla daha fazla istihdam yaratıldığı görülüyor.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı