• $7,3561
  • €8,9358
  • 438.252
  • 1544.65
25 Eylül 2011 Pazar

Dünyanın sorunu merkez bankalarının sırtına yüklendi topun ağzında ise E

'Nakit kraldır' diyen yatırımcılar, geçen hafta ellerindeki her şeyi sattı... 'Son güvenli varlık' olan ABD Hazine Bonoları alındı. Bu da doların fırlamasına yol açtı. Türkiye'de banka, bütçe açığı ve kamu borcu sorunu yok. Ama kopyacı bir piyasamız var. Bu krizde 'katil' değiliz ama 'kurban' oluyoruz!

Ağustos ayından beri  ABD ve Avrupa'dan kararlı bir çözüm yaklaşımı çıkmayacağı kanısına varan piyasalar, IMF, ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa verilerinden gelen kötü sinyallere yenildi. Yatırımcılar, resesyon ve Yunanistan çöküşü korkusu ile  geçen hafta ellerindeki her şeyi satarak nakde geçti. Hisse senetleri, şirket bonoları, dövizler, gelişen ülke menkul kıymetleri  satıldı, son güvenli varlık olan ABD Hazine Bonoları alındı. Tabii nedenini hiçbir zaman tam anlamadım ama, ülkemizdeki piyasalar da her zaman ve anında dış alemden kopya çektikleri için de, bizde de gerilim sonrası satışları gerçekleşti.
KATİL DEĞİLİZ, KURBAN OLUYORUZ
Türkiye'de banka sorunu yok, sağlam döviz rezervleri var, döviz sıkıntısı yok, bütçe açığı ve  kamu borcu sorunu yok, döviz sıkıntısı yok, ama 'kopyacı' piyasalar ve 'spekülatör insanlar' var. Sonunda  biz bu krizde 'katil' değiliz, ama  'kurban' oluyoruz!

Avrupa'da sistem nasıl çöker?
En zor durumda olanı Avrupa Merkez Bankası (ECB). Kriz Avrupa'nın her yerine yayılınca kurtarma operasyonuna girişti ve ülke bonolarını satın alarak destekledi. Ancak 2010'da Avrupa Liderleri Deauville'de toplanıp, ülke bonolarını elde tutanların da 2013 yılından sonraki kurtarma operasyonlarında zarar etmesi gerekir tezine abone olunca, işler değişti. Her ülke kurtarılma operasyonu talep ederken, İspanya, İtalya ve hatta Fransa bile piyasanın eline düştü, dev faizlerle karşılaşmaya başladı. Böylece Avrupa siyasilerin çözüm üretmemesi sonucu krizin merkezi oldu. Yunanistan iflas ederse peşinden başka iflaslar da gelebilir. Siyasiler de bundan sonra her batan ülkeyi ECB'nin para basarak kurtarmasını isterse, o zaman euro, para politikası ve ECB kelimeleri anlamsız olur.  Sistem çöker.

MODERN ÇAĞIN ATLAS'I MERKEZ BANKALARI OLDU
EĞER global siyasiler acilen karar vermezlerse en çok gündemde olacak ve itibar kaybedecek olan kurumlar Merkez Bankaları olacak. Bunun basit bir nedeni var. G-7 ülkelerinin (ABD, Kanada, Japonya, Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere'den oluşuyor) toptan kamu borcu 1945 yılında İkinci Dünya Savaşı'ndaki düzeyine geldi. Kim kimi kurtaracak ? Bu şartlar altında ülke ve bankaları kurtarma operasyonları merkez bankalarının sırtına yüklendi ,vatandaş tabiri ile 'paralar basıldı'. ABD Merkez Bankası bilançosu şu ana kadar yüzde 229 büyümüş. İngiltere Merkez Bankası bilançosu ise yüzde 193 genişlemiş. Kurtaracak ülke sayısı ve bankası en bol olan, en zordaki  Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bilançosu ise henüz sadece yüzde 71 parasal genişleme yaşamış. Ama şimdi topun ağzındaki Merkez Bankası aslında en muhafazakar olan ECB. Bakalım bu hafta sonundaki IMF-Dünya Bankası toplantılarından sonra,   G-20'den boş laf ve vaat yerine, yeni ve gerçek bir  çözüm yaklaşımı gündeme gelecek mi?

Cumhuriyetçiler FED'i hırpalıyor
BUGÜN ABD'de siyasi bir konsensus yok. Cumhuriyetçiler durgunluk ve işsizlikten korkmak yerine, enflasyon korkularına sarılıyor ve FED'i hırpalıyorlar. Bernanke de eleştiriler ışığında Q3 adı verilen yeni parasal genişleme programını iptal etti. Şimdilerde, yeni para yaratmadan, vadesi dolan kağıtlardan gelen fonlarla, ipoteğe dayalı menkul kıymetler de satın alarak konut sektörünü de rahatlatmak hedefi var. İngiliz Merkez Bankası'nda  ise eylül ayı Para Politikası toplantısında parasal genişlemeye gidilmedi, ama yakında gidilebileceği şeklinde konuşuldu. 9 üyeden sadece ABD kökenli üye Adam Posen parasal genişleme yönünde oy kullandı, diğer sekiz üyeden destek görmedi.

Zeus cezalandırdı
Atlas, mitolojide Iapetos ile Klymene'nin 13 çocuğundan en güçlü olanı. Olympos'a saldırdığı için Zeus tarafından gök kubbeyi taşımakla cezalandırıldı. Dünyayı taşımaktan kurtulmak için Herkül'den yardım istedi, ancak kandırıldı...

<p>HDP’nin Esenyurt ilçe binasına düzenlenen operasyon  kapsamında terör örgütü elebaşı Abdull

HDP siyasette sona mı yaklaştı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Elazığ'da deprem konutları anahtar teslim törenine katıldı

Mutfakta işinizi yarayacak pratik bilgiler! Yumurtayı pişirirken içine buz atarsanız...