• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
13 Ekim 2012 Cumartesi

Cari açık 60 milyarın altında!

Ekonomideki frenle birlikte düzelmeye başlayan cari açıkta ağustos ayında beklenenin üzerinde iyileşme gerçekleşti. Geçen yılın ağustos ayında 4 milyar doların üzerinde olan aylık açık bu yılın aynı ayında 1.2 milyar dolara indi. Böylece yılın başından bu yana toparlanan cari açık ilk sekiz ayda sadece 36 milyar dolar oldu. Bu rakam geçen yıl aynı dönemde 54 milyar dolar idi. Aynı zamanda hareketli oniki aylık toplamda geçen yılın ekim ayında 79 milyar dolara ulaşarak rekor kıran yıllık cari açık da ağustos itibarıyla 59 milyar dolara indi. Yani geçen yılki en yüksek seviyeye göre yaklaşık 20 milyar dolarlık bir toparlanma var.
Tablonun finansman tarafına baktığımızda, ağustos ayındaki 1.2 milyar dolarlık açığa karşılık yaklaşık 8 milyar dolarlık net giriş olduğunu görüyoruz. Yarım milyar dolar da net hata ve noksan kaleminden giriş var. Detaylarda ise bu finansmanın yaklaşık 3 milyar dolarının portföy yatırımlarından geldiğini, yani kısa vadeli olduğunu görüyoruz. Doğrudan yatırımlar net olarak 584 milyon dolarda kalmış. On iki aylık doğrudan yatırım kalemi net 11.5 milyar dolara gerilemiş. Haziran sonunda bu rakam 13.7 milyar dolara yükselmişti. Aşağıdaki grafikte cari açıktaki seyir ve doğrudan yatırımlar kalemi ile birlikte gösteriliyor.

"grafik.20121012224332.jpg"

Finansman tarafında en yüksek giriş bankacılık kesiminin çoğunlukla uzun vadeli borçlanmasında gerçekleşmiş. Toplamı yaklaşık 4 milyar dolar ve buna mevduat girişleri dahil. Banka dışı özel sektörün borçlanması ise 1 milyar dolar seviyesinde. Cari açık sonrası, Merkez Bankası rezervleri yaklaşık 7 milyar dolar artmış. Bu da aylık bazda şimdiye kadar görülen en yüksek rezerv artışı. Cari açıktaki düşüşle birlikte son üç ayda resmi rezerv artışı 14 milyara ulaşarak tavan yapmış durumda.
Cari açıktaki toparlanmanın gerisindeki en önemli faktör, Merkez Bankası'nın tercihiyle ekonominin frenlerine basılması sonucunda iç talepte hem yatırım hem tüketim tarafında görülen zayıflama. Buna ek olarak, son dönemde petrol fiyatlarının görece düşük seyretmesi, ihracatta altın ihracatı sayesinde beklenenin üzerinde iyileşme de cari açıktaki toparlanmaya yardım ediyor. Bu toparlanmanın yıl sonuna kadar devam etmesini bekliyoruz.
Tahmini verileri kullanarak yaptığımız hesaplamalarda, cari açığın GSYH'ya oranının ağustos ayı itibarıyla yüzde 7.6'ya düştüğünü görüyoruz. Bu oran geçen yıl yüzde 10 olmuş ve cari açık herkes tarafından en önemli risk olarak dillendirilmeye başlamıştı. Ekonomideki yavaş tempo ile birlikte gelen toparlanma sonucunda bu sorun artık çok ciddi bir risk olarak değerlendirilmiyor, cari açığın GSYİH oranı da yılın bütünü için tahmin 7.3 oranından biraz düşük gelebilir. Toplam cari açık geçen yıla göre ayda ortalama 2 milyar dolar kadar düşüyor.

<p>Çevre dediğimiz hadisenin sadece devletlere bırakılamayacağını söyleyen Oğuzhan Bilgin, konuya il

'Çevre, dünya ve tabiat bize emanet olarak bırakıldı'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor

Jason Statham Antalya'da kurşun geçirmez camlı villada kalıyor