• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
13 Mayıs 2012 Pazar

Büyüme yavaşlıyor cari açık düzeliyor!

Betam, ilk çeyrekte yıllık bazda büyümenin %3.5 olmasını bekliyor. Merkezin çeyrek bazında büyüme beklentisi %0.3
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam' geleneksel 'Ekonomik Görünüm ve Tahminler' raporunu 11 mayıs 2012 tarihinde yayınladı.
Dr. Zümrüt İmamoğlu ve araştırmacı Barış Soybilgen tarafından hazırlanan değerlendirmeye göre Türkiye ekonomisi büyümeye ve cari açığı düzeltmeye devam ediyor.
Araştırmacıların raporunun özeti bir tablo halinde aşağıda veriliyor. Araştırmacılara göre  Mart ayının tüm gerekli verilerinin  açıklanmasıyla 2012 yılı ilk çeyreğine  dair göstergeler tamamlanmış oldu. Sanayi Üretim Endeksi (SÜE) 2012 ilk çeyreğinde geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 1,5 oranında azaldı. İhracat miktar endeksi yüzde 3,4, ithalat miktar endeksi ise yüzde 0,9 oranında arttı. İhracattaki artışın ithalattan yüksek olması hem büyüme hem de cari açık açısından olumlu bir gelişme. Göstergeler 1. çeyrekte iç talebin büyük ölçüde hız kestiğini gösteriyor. Dolayısıyla 'betam' geçen ayki tahminlerini değiştirmiyor. 

1. çeyrekte GSYH'nın geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 0,3 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.  Bu tahmine göre 1. çeyrekte yıldan yıla büyüme oranını da yüzde 3,5 olarak hesaplanıyor. Mart ayında dış ticaret açığı önemli ölçüde azalarak 9,8 milyar dolardan 7,4 milyar dolara geriledi. Cari açık da 9,6 milyar dolardan 6.1 milyar dolar civarına düştü. Böylece 12 aylık cari açık 1. çeyrek sonunda 71-72  milyar dolar aralığına düşmüş olacak. 1. çeyrek sonu itibariyla cari açığın GSYH'a oranının yüzde 9,9'dan 9,3'e gerileyeceğini tahmin ediyoruz.

İHRACAT PAZARLARI DARALIRSA ZORLANIRIZ 
İlk çeyrek verilerinin tamamlanmasıyla beraber ekonomik görünüm netlik kazandı. Son iki yıldır dünyayı şaşırtan bir hızla büyüyen Türkiye ekonomisi artık görünür şekilde yavaşlıyor. İlk çeyrekteki yavaşlama iç talebin yavaşlaması ile gerçekleşecek. Büyüme hızını büyük ölçüde dış talepteki gelişmeler belirleyecek. İlk çeyrekte ihracatın ithalattan daha hızlı artmış olması bu açıdan oldukça olumlu bir gelişme. Bu sayede net ihracat büyümeye pozitif katkı yaparken bir yandan da cari açık daralıyor. 2012 yılı büyümesinin yüzde 4 civarında olabilmesi ve cari açığın sürdürülebilir seviyeye inmesi için bu trendin gelecek çeyreklerde de devam etmesi gerekiyor. Avrupa pazarında talep daralması derinleştiği takdirde Türkiye'nin yumuşak inişi zorlanabilir.

İÇ TALEPTE AZALMA VAR
İÇ talebe baktığımızda göstergeler tüketimde azalan bir trend olduğunu gösteriyor. Tüketim malı ithalatı son üç aydır azalmakta. Binek otomobil üretiminde de büyük bir düşüş var (yüzde 8,3). Yatırım iştahı ise ılımlı bir görünüm veriyor. Ancak Mart ayında aramalı ithalatında ve özellikle yatırım malı ithalatında canlanma var. Aslında yavaşlayan ithalat bütçe gelirlerini de olumsuz yönde etkiliyor. 1. çeyrekte Özel Tüketici Vergisi'nden elde edilen gelirler reel olarak yüzde 5,2 azaldı. İthalattan elde edilen vergi gelirlerinin azalması bütçe açığı üzerinde olumsuz bir etki yapacaktır ancak bunu düzeltmek için kamu harcamalarının kısılması Türkiye için zorlu geçecek 2012 yılında ekonomik büyümeyi de olumsuz etkiler. Para politikası açısından Avrupa'da durgunluk ve ilk yarıda resesyon beklentisi ve Çin'de büyümenin yavaşlama ihtimalinin belirmesi sonucu petrol fiyatlarının düşmeye başlaması ise, Merkez Bankası'nın işini  kolaylaştırıyor.
Yarın yeni açıklanan cari açık verilerini analiz edeceğiz !

Betam Tahminleri (%)
Büyüme (Çeyrek bazında) 0.3
Büyüme (Yıllık bazda) 3.5
Cari açık/GSYH 9.3

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti