• $7,4744
  • €9,0776
  • 441.861
  • 1565.01
15 Eylül 2011 Perşembe

Bugün kredi, yatırım ve tüketimde ölcülü davranma zamanıdır

Türkiye artık kamikaze bir ülke gibi sürekli hızlı büyüme yaşayamaz. Gaz verirken fren yapmayı da bilmeliyiz.  En büyük ihracat pazarımız olan Avrupa, artık dünyanın en sorunlu bölgesi. Durmuş Yılmaz, kasım ayında dile getirdiği saptamaları ile ne kadar haklı olduğunu gösterdi. Artık daha az tüketmeli ve ölçülü davranmalıyız

Türkiye İstatistik Kurumu TUİK'e yeni bir başkan atandığı hafta 2011 ikinci çeyrek büyüme rakamları da ilan edildi. Yeni başkanın ayağı uğurlu geldi, Türkiye yine reel büyüme rekortmeni oldu. Yeni başkan daha evvel vekaleten görev yapan Ömer Toprak'ın yerine geldi. Ömer Toprak'a akademik camia ile yakın ilişkiler kurduğu ve destek verdiği,TUİK'in çalışmalarını uluslararası normlara yükselttiği için teşekkür borçluyuz. Yeni Başkan Birol Aydemir'e de yeni görevinde başarılar diliyoruz. 
Şimdi son ilan edilen büyüme istatistiklerine dönelim. Bilindiği gibi ülkemizde tarihsel olarak yüzde 5-6 arasında bir reel büyüme oranı uzun dönem için normal sayılır. Ancak 2010 yılından bu yana dünya teklese de Türk ekonomisi  hızla uçmaya devam ediyor. 2010 yılında yüzde 9 civarında büyüyen ekonomimiz 2011 birinci çeyreğinde de 11.6 büyüdükten sonra 2011 ikinci çeyreğinde de bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla yani reel olarak yüzde 8.8 büyüdü. Artık kamikaze bir ülke gibi sürekli hızlı büyüme yaşayamayız. Gerektiğinde gaz verirken, zamanı geldiğinde de fren yapmamız gerekir. Türkiye artık G-20 üyesi ve büyük bir ekonomi. Ülkemiz dış aleme çok açık ve uluslararası piyasalara çok entegre bir ülke. İhracatımızın çoğu dünyanın şu andaki en sorunlu bölgesi Avrupa'ya. Hatırlanırsa kasım ayında Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz yaptığı açıklamalarla dünyadaki gelişmelerin oldukça kötümserlik yaratacak   şekilde olduğunu, ülkemizin aşırı doz iç taleple büyüdüğünü, çok sıcak para girdiğini, aşırı doz kredi kullanıldığını ve dış dengede açığın büyüdüğünü gündeme getirerek para politikasında frenleme adımları atmıştı. Öngörülerinin ne kadar yerinde olduğu şimdi görülüyor.

İÇ TALEP ÇOK KUVETTLİ
2011 yılı 2. çeyreğinde inşaat ve dayanıklı tüketim malları sektöründe iç talebin çok kuvvetli olduğu açıkça gözüküyor. Hanehalkı, şirketler ve finansal kurumların global riskini ve de bölgemizdeki gelişmelerin olumlu gitmeyebileceğini, siyasi risklerin durgunlukta bile petrol fiyatlarını değiştirebileceğini, grafiklere bakarak  ve düşünerek anlamaları gerekiyor. Gün kredi, yatırım ve tüketim kararlarında ölçülü davranma zamanıdır.    

AVRUPA'DA RİSK VAR
GEÇEN ay Bakan Babacan ve MB Başkanı Başçı dünyadaki türbülansı, cari denge sorununu ve global risk iştahının hızla daralışını dikkate alarak, yeniden genişlemeye doğru bir politika değişimi gerçekleştirmişlerdi. Araştırmalar kredi balonunun sönmeye başladığını, sanayi üretiminin yavaşladığını, ithalat ve ihracattın tersine dönme sinyalleri verdiğini gösteriyor. Avrupalı politikacıların piyasaları tatmin edecek adımları atmamaları burada ciddi sorun olduğu sinyali veriyor. Bu konuları yakından izlemeyenler neden büyümeyi frenliyoruz diyebilirler. Ama bu yanlış bir görüş, yandaki iki grafik inşaat ve dayanıklı tüketimdeki gelişmeleri gösteriyor.

<p>Popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook da Türkiye'ye temsilci atamaya karar verdi. Açıklama, rek

Türkiye'de temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerini neler bekliyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yusufeli Barajı'nda sona yaklaşıldı

Gediz Deltası'nda kış kuşları kayıt altına alınıyor