• $13,4577
  • €15,2648
  • 795.219
  • 2011.16
25 Ağustos 2011 Perşembe

Bernanke 'finansal istikrar' teorisine uyup konuşacak

Babacan, Başçı ve Çağlayan'ın 'telkin' açıklamalarının bir benzeri Bernanke'den gelecek. Jackson Hole'da Bernanke konuşacak, bütün dünya onu dinleyecek

Komşunun oğlu lise öğrencisi. Kapıda beni durdurdu ve 'Abi, altın yükselir, Merkez de faizi arttırır!' dedi. Tutuldum, bir şey diyemedim! Tabii ki o daha iyi bilir!
Merkez Bankası aslında tahmin edilebileceği gibi faizleri indirmedi. Ama etrafta atıp tutan bol. Bugünkü spekülatif ortamda, ve daha önce aldığı önlemlerin ve döviz ihalelerinin tam neticelerini görmeden TCMB'nin aşırı bir adım atması zaten mümkün değildi. Kaldı ki çok bildiğini zanneden birçok 'pseudo' bilge kişi, artık anlamalılar ki Merkez Bankasının elindeki veri ve bilimsel teknik beceri stoğu, atıp tutanlardan, medyatiklerden  çok fazladır.
Merkez Bankası geçen yıl 28-29 Ekim 2010 tarihinde  ülkemizde, İzmir kentinde  CEPR ve ESI ve  birçok dünya uzmanının katıldığı bir konferans düzenlemiş ve 'macro prudential' denen ve  genelde para politikası ve maliye politikasından oluşan  stabilizasyon silahlarının, beklentiler bozulduğu anda kolay sonuç vermediği tespitinden hareket ederek konunun teorik çerçevesini aydınlatmaya çalışan ve yeni politika arayışlarını tartışmaya açan bir toplantı yapmıştı. 'Macro prudential policy' kavramı  dilimizde finansal istikrar politikaları olarak tercüme ediliyor. Para politikası ve maliye politikasına ek silahlarımız neler olabilir onu tespit etmeye çalışılıyor.
Kaldı ki, her ne kadar ülkemizde enflasyon hedeflemesi rejimi uygulansa da, enflasyon hedeflemesi rejiminde döviz kurunun nasıl çerçevenin  içine alınacağı konusu da teorik olarak henüz pek açık değildir. Ama bazılarının teorisi 'düşük faiz  yüksek kur' kadar basit ve anlamsız iki kelimedir! Halbuki bu konu teorisyenler arasında uzun süredir tartışılmakta ve çeşitli ülkeler şimdilik kendi yollarını empirik ve pragmatik olarak seçmektedirler.
Bu döviz kuru sorununa ek olarak da bir de bozuk beklentiler ve aşırı risk algılaması olduğu zaman ve piyasa ajanları, risk azalışı  algılamasından üç vakitte artan  risk algılaması havasına geçtiklerinde ve piyasalar işlemez hale geldiğinde ne yapılması gerektiği henüz  pek bilinir değil.
Tversky ve Kahneman gibi ekonomiye psikoloji gözlüğü ile bakan insanların araştırmalarında, toplum fertlerinin birçoğunun çok basit senaryolar oluşturarak, klasik para ve maliye politikalarının medyada ve insan davranışlarındaki sorunlar karşısında çaresiz kaldığı ortamlarda, macro prudential adlı istikrar politikaları  devreye giriyor. Teori yöneticilere vatandaşla konuşun, durumu anlatın diyor!

TÜM DÜNYA DİNLEYECEK
DİKKAT ettiyseniz son dönemde Babacan, Başcı ve Çağlayan sık sık medyada görünmekte ve konuşmaktalar. Macro prudential policy  yani finanasal istikrar politikası teorisyenleri tarafından çok tavsiye edilen bir beklenti tamir girişimi bu vatandaşla konuşmak ve anlatmak.
Cuma günü de, ABD'de Jackson Hall toplantısında Bernanke bülbül olup konuşacak!  Dünya da dinleyecek!              
Durmuş Yılmaz, Kasım 2010 tarihinde bu nedenle açılmayın, öz kaynakla iş yapın demişti.
Ama örneğin ABD'de şirketler kasılmışlar, dev boyutta nakit tutmakla beraber yatırım yapmıyorlar. ABD'de bankalar da kredi vermekten kaçıyorlar. Bu ortamda bırakın üçüncüyü, onbeşinci 'QE ' bile devreye girse nafile! İstihdam artmıyor ve konut sektörü ve iç talep canlanamıyor. Bu durumda ne yapılacak?
Ben Bernanke konuşmaya mahkum!

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları