• $13,445
  • €15,3678
  • 786.132
  • 2085.76
20 Ağustos 2011 Cumartesi

Belçika paradoksu!

Belçika Avrupa Birliği'nin kuruluşundan beri temel euro bölgesi ülkelerden biri olduğu gibi parasal birliğin kurulması sürecine baştan dahil olmuştu. Ancak son dönemlerde yatırımcılar tarafından sorgulanır hale gelmiş bulunuyor, çünkü son dönemde kamu borç oranı yüzde 100 düzeyine yükselmiş durumda!
Borçluların kurtulması için faizin düşük büyümenin yüksek olması ve faiz dışı fazla verilmesi genel bir kural.
Yunanistan yüzde 143 kamu borcu/GSYİH oranı ile Avrupa'nın en borçlusu, İtalya yüzde 119 ile ikinci durumda ve üçüncü olarak yüzde 97 ile Belçika gelmekte. Euro Bölgesi üyelerinin ortalama kamu borç oranı ise yüzde 85, yani Türkiye'nin iki mislinden biraz fazla. 
Ancak son ilan edilen ABD 2011 ikinci çeyrek ekonomik büyüme sayıları da ilginç. Avrupa'nın en sağlam ekonomisi Almanya 2011 ikinci çeyreğinde yüzde 0.1, Fransa yüzde 0.0 ve Avrupa'nın üçüncü büyüğü İtalya'nın büyümesi ise yüzde 0.1.
Avrupa'da en hızlı büyüyenler ise başta yüzde 1.0 ile Avusturya, yüzde 0.9 ile Slovakya ve yüzde 0.7 ile sürpriz bir ülke Belçika'ydı. Nasıl olmuştu da borç rekortmenlerinden Belçika, AB içindeki dalgalanmalardan etkilenmemiş gibi duruyordu?
İki üç hafta önce AB içinde faizler türbülansa girip yükseldiğinde Belçika'nın borçlanma faizleri de yükselmiş, 10 yıllık Belçika kamu borç senetlerinin faizi aynı vadede Alman kamu borç senetlerinin 220 baz puanı üstüne çıkmıştı.
Yüzeysel bakanlar diyebilirler ki Belçika geçmişte 1993-2007 arasında kamu borç/GSYİH oranını 25 puan düşürmeyi becermiş bir ülke idi. Çünkü Belçika 1993 yılından global resesyon  dönemine kadar yüzde 3 boyutunda faiz dışı fazla vererek borçluluk oranını düşürmeyi becermiş nadir ülkelerden biri  olmuştu. Belçika, OECDE ülkeleri arasında 6 yıl peş peşe yüzde 5 oranının üstünde faiz dışı fazla veren bir ülke olarak, Norveç ve Türkiye ile beraber borçluluk oranını düşüren ülkeler arasında yer almıştı.
Böyle bir ülkenin de diğerlerinden hızlı büyümesi gerekmez miydi? Ama kazın ayağı öyle değil!
Belçika iç siyasetin ve ülke bölünmesinin en çok zarar verdiği ülkelerden biri. Bilindiği gibi Belçika Fransa kökenli Valon ve Hollanda kökenli Flamanlardan oluşan bir ülke. Bu iki grup, ülkeyi bölmek ve Fransızca konuşanlar ile Hollandaca konuşan bölgelerin birbirinden ayrılmasını zorlamak için 15 aydır çalışmaktalar. Politik paralisis ülkeyi kilitlemiş ve Belçika'da 15 aydır hükümet kurulamaması ve geçici bir hükümet ile idare edilmesini getirmiş. Bu nedenle de bütçe de yapılamıyor. Ortadaki tüm türbülansa rağmen kamu harcamaları kısılamamış ve kemer sıkma önlemleri alınamamış. Kamu harcamaları kısılmadığı için ülke büyümesi yanlış nedenle yüksek kalmış.
Belçika'da maaşlar ve emeklilik ödemeleri otomatik olarak artıyor, çünkü her şey enflasyona endekslenmiş. AB yetkilileri Belçika'dan sürekli endekslemeyi kaldırmasını istiyor. Çünkü devalüasyon yapılamadığı ve euro değerlendiği için, açığı ve borcu kontrol etmek için reel ücretlerin düşürülmesi gerek. Ama hükümet olmadığından endeksleme kaldırılamıyor,  zıtlaşma ortamında kanun geçirilemiyor.

İYİ OYUNCULARINI SATIYOR
Ve bütçe harcamalarının kısılamaması ve endekslemenin kaldırılamaması ise,  yüksek kalan ve kısılamayan kamu harcamaları nedeniyle kısa vadede kemer sıkılamamasına ve Belçika'nın yanlış nedenle ortalamadan hızlı büyümesine neden oluyor.  Tabii borç oranı uzun vadede yeniden yükseliyor ve daha yükselebilir! 
Anderlecht dün Bursa'yı 2-1 yendikten sonra Anderlecht antrenörü Lig TV'ye verdiği beyanatta, en iyi oyuncularını neden sattıkları sorulduğunda, 'Belçika artık ekonomisi kötüye giden bir ülke ve bu nedenle futbol kulüpleri de fakirleşiyor, iyi oyucularını satıyor!' demişti. Kendisi Fransızca konuşuyordu. Hollanda tarafı daha zengin olan bölge!

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi