• $16,7219
  • €17,7098
  • 985.975
  • 2534.65
31 Temmuz 2012 Salı

Bayanların cazibesi

Ülkemizin bayan takım sporu, branşlarında milli takımlarımızın Londra'daki başarısını ve son dönemde yaptıkları hamleyi gözden kaçırmamak gerek... Filenin Sultanları ve Potanın Perileri ilk defa olimpiyata katılmaktalar ve salt bu bile büyük bir başarı.
Bayan voleybolu ülkemizde her zaman takım sporlarında en başarılı halkamızdı. Bunu en az yirmi defa gazetelerde yazdım ve televizyonlarda söyledim. Çok da futbolcu düşman kazandım. Bayan voleybolunda Eczacıbaşı voleybola büyük katkı yapmış bir kulüp olarak büyük çaba harcamakta idi. Bu noktada da rahmetli Şakir Eczacıbaşı ile kendi kızı da yıllarca milli takımda oynayan teknik adam Cengiz Göllü'nün katkısı da vurgulanmak zorunda.
Bugün ise Başkan Karabıyık'ın geleceğe dönük yerli oyuncu sayısını arttırma, altyapı geliştirme ve uluslararası teknik adam transferindeki başarısı kilit sayılmalı. Son dönemde Vakıfbank'ın yaptığı büyük katkı çok önemli. Şu anda (transfer öncesi) Milli Takım, 5 Eczacıbaşı, 4 Vakıfbank, iki F.Bahçe ve bir G.Saray voleybolcusundan kurulu.

BOYUMUZ KISA OLMASA
Milli takımın başında ise Brezilyalı teknik adam Motta Marco Aurelio var. Motta 'Türkiye bizimle gurur duyacak' diyor. Ama 2 maçta gördük ki basit hata çok yapıyoruz... Boyumuz kısa ve çok blok yiyoruz. Buna rağmen dilerim gruptan çıkarız.
Bayan Basketbol Milli Takımımız ise tarihsel olarak şanssızdı. 1968-1986 arasında Milli Takım kapatılmıştı, çünkü federasyon yöneticisi ile bir bayan basketbolcu arasında yurtdışı bir seyahatte yaşanan ilişki sonrası tüm Türk bayan basketbolu mahkum edilmişti. Sonunda benim de içinde olduğum ve 1980'li yıllarda Basket dergisini Ahmet Kurt ve diğer arkadaşlarla çıkartan bir grup Solakoğlu Federasyonuna baskı yaptı. Ben de Ankara'ya gidip bir kahraman sporcu ve örnek bir bayan  basketbolcu buldum.
ODTÜ kimya bölümü öğrencisi ve ligde 30 sayı ortalama atmakla beraber milli olması saçma sapan yasakler nedeni ile mümkün olmayan, MTA basketbolcusu ve lig sayı kraliçesi Bahar'ı buldum, ailesi ile görüşüp izin aldık ve derginin posterlerinde ilk defa bir bayan basketbolcuyu yer aldı.
Solakoğlu Federasyonuna yaptığımız baskı sonuç verdi ve Milli Takım nerede ise 20 yıl sonra yeniden kuruldu. Ancak bu yasak nedeni ile bayan basketbolu erkek takımlarından çok sonra gelişti. Bu yüzden çok yavaş ilerlediler. Ancak 2 maçta gördük ki hayli iyi ilerlemişler. Dilerim devamı gelir...

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi

Bartın'da etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor! caddelerde su taşkınları oldu