• $16,7089
  • €17,4756
  • 967.316
  • 2405.36
22 Ağustos 2016 Pazartesi

Başakşehir takım oyunuyla kazandı

Başakşehir, Fenerbahçe maçı bir sürpriz ile başladı. Daha üçüncü dakikada 18 dışında topa sahip olan Mossoro, 18 çizgisinin üzerinden ters köşeye şutu çekti ve Başakşehir 1-0 galip duruma geldi. Başakşehir’in öne geçmesinden sonra 4-4-2 alan savunması yaptığı görüldü. Bu alan savunması da oldukça geride yapılıyordu. F.Bahçe’nin bu alan savunmasını geçebilmesi için yerden kısa pasla oynaması gerekliydi ama nedense Fenerbahçe hep uzun paslarla ve kenar ortalarla gol atmaya çalışıyordu. İki tane gol olabilecek pozisyon buldular.

14. dakikada Alper’in şutunu kaleci Volkan kurtardı, 18. dakikada da Van Der Wiel’in şutunu yine Başakşehir kalecisi çeldi. Fenerbahçe yavaş yavaş baskıyı artırırken, 32. dakikada Volkan Şen’in gol girişimini Başakşehir kalecisi kurtardı.
Fenerbahçe giderek oyuna hakim oluyordu ama gol pozisyonu da yaratamıyordu. Fenerbahçe yüzde 69 topa hakimdi, Başakşehir ise yüzde 31. Ama çok geride savunma yapmaları Fenerbahçe’nin işini zorlaştırıyordu.

Maçın ikinci devresinde çok karışık şeyler oldu. 54. dakikada Emre kırmızı kart gördü ve takımını eksik bıraktı. 57. Dakikada Ozan çıktı, yerine Van Persie girdi. 60. Dakikada Van Persie’nin kafası az daha gol oluyordu. 60. Dakikada Başakşehir’de Mustafa Pektemek Chikhalesi’nin yerine girdi. 65. Dakikada Mossoro çıktı ve yerine Holmen girdi. Böylece Emre’nin yeri biraz dolduruldu diye düşünülebilir. 67. Dakikada Başakşehir takımı kafayı vuramadı, ikinci golü atamadı. 72. Dakikada Fernandao ve Stoch girdi, Emenike ve Volkan Şen çıktı. 76’da Stoch’un şutu dışarıya gitti. 78. Dakikada Mehmet Topal kırmızı kartla çıktı ve Fenerbahçe de 10 kişi kaldı. 83. Dakikada Fernandao topu dışarı attı. 84’te Başakşehir’de Cengiz çıktı yerine Diego girdi. Fenerbahçe giderek daha fazla bastırıyordu. 85. Dakikada Fernandao’nun gollük şutu direkten döndü, geri dönen topun kaleye girmesini ise Volkan Babacan önledi. Fenerbahçe’nin gol pozisyonları vardı ama gol şansı pek yoktu.

Bir kere daha altını çiziyorum. Fenerbahçe takımının orta sahada bir oyun kurucuya ihtiyacı var. Fenerbahçe’de yeterince gol atacak kanat oyuncusu var ama orta sahada etkili olacak oyun kurucusu yok. Bu Başakşehir’in, Fenerbahçe’yi ilk defa yenişi değil, son da olmayacak. Çünkü geride yapılan çok kalabalık alan savunmasını Fenerbahçe bireysel futbolla geçemiyor.

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)