• $15,9092
  • €16,8448
  • 943.161
  • 2383.93
1 Ekim 2011 Cumartesi

Avrupa'yı Kurtarma Fonu Büyürken!

Aslında ABD'nin borç ve bütçe sorunları AB'den büyük. Ama zaman baskısı yüzünden Avrupa daha büyük tehlikede

Avrupa'nın kurtarma operasyonu için gerekli fonun büyüklüğünü artırmak ve fon kaynaklarının daha hızlı ve esnek kullanılması için gerekli düzenlemelerin 17 euro üyesi ülkede parlamentodan geçmesi gerekiyordu. En büyük engel olarak Finlandiya ve Almanya görülmekte idi. Geçtiğimiz çarşamba günü  Finlandiya Parlamentosu fonun genişletilmesi konusunda 103 evet ve 66 hayır oyu ile destek verme kararını kabul etti.
Perşembe günü ise Almanya 523 evet ve 85 hayır ve üç çekimser oy ile destek kararını onayladı.
Almanya'nın evet demesi sonrasında piyasalar rahatladı. Ama derhal vurgulayalım ki ortada çabuk ve kolay çözüm yok. Avrupa takvimde önemli başka tarihler de var.
AMB Başkanı Trichet görevden ayrılmadan evvel son defa 6  Ekim tarihinde son faiz kararını  verecek.
13 Ekim'de ise Euro Bölgesi Maliye Bakanları bir araya gelerek Yunanistan'ın kurtarma ara ödemesini alıp alamayacağı konusunda karar verecek . 14-15 Ekim tarihinde ise aynı bakanlar Yunanistan için kurtarma operasyonuna devam edilip edilmeyeceğine karar verecekler.
17-18 Ekim'de ise AB zirvesi yapılacak ve Euro Bölgesi'nde ekonomik reform  önerileri tartışılacak.
Tabii temmuz ayında karar verildiği gibi 109 milyar euroluk ek kurtarma fonu yetmezse ne yapılacak bu konu daha tartışılmıyor. Yunanistan'ın 360 milyar euro borcu var, bu da 2011 yılı GSYİH beklentisinin yüzde 165'i kadarı. Yunanistan'ın borçluluk oranını euro bölgesinin ortalama  oranı olan yüzde 80 düzeyine indirmek için IMF ve hükümetlerin dışında kalan özel taraflarca tutulan kamu borç kağıtlarının yüzde 60 kadar değer kaybetmesi (silinmesi ?) gerekiyor.Dolayısı ile Yunanistan kurtarma operasyonu zor bir iş.  
 Ünlü Harvard Üniversitesi Hocası ve  eski IMF Başiktisatçısı Kenneth Rogoff demiş ki: 'Avrupa'nın bugünkü durumu sonuçta  aynen ABD gibi bir 'Avrupa Birleşik Devletlerinin' kurulmasıyla sona erecektir. Sadece Avrupalılar oraya 20 yıl sonra gelmeyi planlamışlardı ama, galiba şimdi 20 hafta içinde gelmek zorundalar gibiler gibi  gözüküyor ve her Avrupa ülkesi de 'Avrupa Birleşik Devletlerin' içinde olmayabilir!'
İlginç olan İtalya, İrlanda ve Yunanistan gibi ülkelerde borç sorunları oldukça yüksek oranda olmasına rağmen, Avrupa'da Euro Bölgesi ülkelerinin borçluluk oranı GSYİH'nın  yüzde 85'i kadarı civarında, bu sayı da ABD'nin Federal Hükümeti'nin Borç/GSYİH  oranı olan yüzde 93'ten daha az. Diğer taraftan  da 17 Euro Bölgesi'nin  ülkesinin  bütçe açıkları GSYİH oranı olarak yüzde 6 civarında, halbuki ABD'nin bütçe açığı yüzde 9 kadar. Yani kamu maliyesi sorunu ABD'de daha büyük.
Ama neden ben dahil birçok yorumcu ve analist bu yıl ABD'nin durumunun Avrupa'nın durumundan daha iyi olacağını düşünmekteyiz? ABD vatandaşlarının çoğu göçmen. Avrupa'da hemen her ülkede milliyetçilik aşırı dozda mevcut. Bu nedenle Avrupa'da birleşme ve uzlaşma milliyetçilik ve millet devlet kavramlarına takılıyor.

KURTARICILAR DA KURTARILMALI
DAHA bireysel olan ABD'de kamu borcunu dev boyuta getirenler tüketiciler ve şirketler, devlet ise kurtarma operasyonlarında ipin ucunu kaçırdı. Daha devletçi Avrupa'da ise borcu büyüten devletler ve onları kamu borç senetlerini alarak finanse eden bankalar. İşin kötüsü kurtarıcı olması beklenen G7 ülkelerinin kamu borcu şu anda İkinci Dünya Savaşı'nın son yılında eriştiği oranda. Yani kurtarıcı olması gerekenler kurtarılması gereken durumda! ABD aslında yavaş ölümle hakimiyetini kaybediyor. Avrupa ise birkaç ay içinde kesin çözüm üretmezse euro tek para sistemi ve Avrupa Birliği kavramı kısa zamanda çok büyük yara alacak. Zaman baskısı, aslında bütçe ve borç sorunları ABD'den daha fazla olmayan Avrupa üzerinde ABD'den daha fazla etki yapıyor!

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister