• $15,9566
  • €17,0318
  • 949.106
  • 2380.9
9 Ekim 2011 Pazar

Avrupa'nın kaderi Euro'nun en fakir ikinci ülkesi Slovakya'nın elinde

AB nefesini tuttu, haftaya Slovakya'da yapılacak oylamayı bekliyor. Euroya geçiş için kendini hırpalayan ülke Yunanistan'ın sorumsuzluğunun faturasını yüklenmeyebilir ve EFSF'nin büyütülmesine 'hayır' diyebilir

Slovakya en son şekli ile 1 Ocak 1993 tarihinde kurulmuş , 5.5 milyon nüfulsu ve Satın Alma Gücü Paritesi ile 90 milyar dolara yakın bir GSYİH  büyüklüğe ve gene Satın Alma Gücü Paritesi ile 16 bin dolar kadar da kişi başı gelire sahip bir ülke. Slavlar 5. yüzyılda Slovakya topraklarına yerleşmişler, 8. yüzyılda önce Moravya ve sonra da Macaristan Krallığını'nın parçası haline gelmişler, 1526'da Kanuni Sultan Süleyman oralardan geçmiş ve Macaristan'ın büyük kısmı Osmanlı'ya katılmış. Macarların geri kalanı ve Slovaklar ise Habsburg Hanedanın himayesi altında Slovakya'da yaşamış, sonra Osmanlı çekilince de Slovakya Macaristan'ın bir parçası olarak Avusturya'nın içinde kendine yer bulmuş.
Birinci Dünya Savaşı'nda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu yıkılınca da ortaya Çekoslavakya adıyla birleşik bir ülke çıkmış. İkinci Dünya Savaşı'nda Slovakya Naziler ile anlaşmış ve Çekoslavakya'dan ayrılmış. 1945'te yeniden birleşmişler ve Çekoslavakya adı altında 41 yıl beraber yaşanmış. 1948'den sonra da Doğu Blokunda yer alındığından, 1989 yılında Sovyet Bloku çökene kadar ve 1993'te de Çek ve Slovaklar ayrılana kadar komünizm altında yaşamışlar. Slovakya 2005 yılında, yani erkenden AB üyesi olmuş.

'Evet' dememesi felaket olabilir
BU karmaşık tarihi hikayede Slovaklar pek zalim olmamışlar, tersine sıkça da mazlum olmuşlar. Ancak şimdi ve nihayet Slovakya tarihi bir olayda en önemli rolü oynayacak... Adeta tarihinde ilk defa 'zalim olma' konumunda! Avrupa karışık durumda. Daha dün İtalya ve İspanya'nın reytingi düşürüldü. Artık mikroskopun İtalya ve İspanya'ya çevrilmesine çok yakınız. Slovakya'nın Avrupa Kurtarma Fonu ile ilgili oylamada evet dememesi Avrupa için felaket olma tehlikesi taşıyor. Fonun büyütülmesi için 17 Euro Bölgesi ülkesinin hepsinin kabul oyu vermesi şart. Önümüzdeki hafta 17'nci ülke olarak oylama ile karar verecek olan son ülke Slovakya, ve  bu ülkede bugün kabul oyuna karşı ciddi bir muhalefet mevcut.

Brüksel'i kandırmadı kendisini hırpaladı
Slovakya Euro Bölgesi içinde ikinci en fakir ülke. Kendilerinden kat be kat daha yüksek ortalama geliri olan 11 milyon nüfuslu Yunanistan'nın sorumsuzluğunun faturasını yüklenmek ve hatta zengin İspanya ve İtalya'nın yükünü de sırtlarına almak Slovaklara pek akıllıca gelmiyor. Slovakya euro tek para sistemine geçerken büyük fedakarlıklar yapmıştı. Yunanistan'ın yaptığı gibi yan gelip yatıp, Brüksel'i de kandırmamıştı. Çekler, Macarlar, ve Polonyalılardan önce euro tek para sistemine geçmek için ise kendilerini hırpalamışlardı.

Bir parti şimdiden 'hayır' oyunu açıkladı
Bugün yabancı ülkeleri ve bankaları kurtarmak için tekrar fedakarlık  yapmak pek içlerinden gelmiyor. Ama diğer taraftan Avrupa Birliğine de kalkınma hamlelerine fırsat tanıdığı için müteşekkir durumdalar. Gençler evet oyuna karşı ama daha yaşlı olanlar, tarihi iyi bilenler, hele 45 yaşın üzerinde olanlar  ise Avrupa'nın önünü kesmek taraftarı değiller. Ancak Slovakya'da siyasi partilerden biri, piyasacı  Özgürlük ve Dayanışma Partisi alenen evet oyuna karşı olduklarını deklare etmiş bulunuyor. Bakalım son oylamada ne olacak! Avrupa'nın kaderi adeta Slovakların elinde!

Çinliler de Wall Street'e karşı
ABD'de bankalar ve finansal sistemin yapısını protesto eden göstericilerin etkinliği gün geçtikçe artarken, Çin'den de Wall Street protestolarına destek geldi. Ülkenin Zhengzhou Bölgesi'nde toplanan bir grup yaşlı kollarına kırmızı bant takarak Wall Street'i protesto etti.

54 metrekarelik 'şahin yuvası' 556 bin dolar
SOVYETLER Birliği'nin en şahin liderlerinden olan Leonid Brejnev'in Moskova'da yaşadığı ev satışa çıkarıldı. Interfaks'ın haberine göre, Brejnev'in bir süre ikamet ettiği, daha sonra kızları için tahsis ettiği ve daha sonra da başkasına satılan apartman dairesi yeniden satışa çıkarıldı. Ajansın ilanında 'Kaliteli tadilattan geçen, uzun tavanlı, iki odalı stüdyo daire. Ayrıca eşsiz bir tarihi obje olma özelliği taşıyor' ifadesi yer alıyor. 54 metrekare büyüklüğündeki daire için tam 18 milyon ruble yani 556 bin dolar isteniyor.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor