• $16,3172
  • €17,3959
  • 973.642
  • 2392.82
2 Kasım 2011 Çarşamba

Avrupa'nın ekonomik görüntüsü hoş değil!

Geçen hafta Sarkozy-Merkel 'Kumpanyası' tarafından varılan anlaşmayla Avrupa'nın sorunlarından kolay ve çabuk arınabileceği ümidi ortalığa yayılmış bulunuyor. Tabii diğer taraftan da böyle düşünmenin saflık olduğunu 'düşünen', birçok pürüzün ortaya çıkacağını ve teoriyle uygulamanın farklı olduğunu düşünen kimseler de var.
İlginçtir ki bu kötümserlikten en çok zarar görme adayı olan Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerdeyse komedi en erken başladı.
Yunan Başbakanı George Papandreu sürpriz bir açıklama yaptı ve ülkesinin kurtarma operasyonu konusunda bir referandum yapacağını açıkladı. Referandum ülkedeki kemer sıkma operasyonunun yere daha sağlam basmasına ve protestoların durmasına yol açabilecek olsa da referandumda kemer sıkmayı ret kararı çıktığı takdirde ne yapılacağı konusunda hiçbir açıklama yok.
Papandreu demokrasi oyunları oynayadursun, Berlusconi de ayrı bir havada. Berlusconi ülkesinin kısa zamanda bir büyüme girişimi yapmadığı takdirde, piyasanın İtalya'yı bir kere daha faiz yükselterek zor durumda bırakacağını bilse de adım pek atmıyor. Attığı adımların da zaten güven verdiği düşünülmüyor. Bu arada Euro Bölgesi giderek resesyon ortamına girme durumunda ve 17 ülkelik tek para bloğunun işsizlik verileri de ürkütücü düzeye geldi.
Euro Bölgesi'nde enflasyon ilkesel olarak yüzde 2 düzeyinde tutulmak istense de yüzde 2 düzeyinin çok üstünde. AB Merkez Bankası başkanının eli ise şu anda faiz politikası açısından bağlı durumda.
Euro Bölgesi'nde işsiz sayısı eylül ayında 188 bin kişi artmış işsizlik oranı 0.1 puan artarak 10.2 düzeyine yükselmiş. Şu anda Euro Bölgesi işsizlik sayısı 16.2 milyon işsizle son 12 senenin rekoruna ulaşmış durumda.
OECD Euro Bölgesi'nin 2012 yılı için büyüme sayılarını daha önce yaptığı yüzde 2 civarındaki tahminden yüzde 0.3 düzeyine indirdi.
Euro Bölgesi kendi içinde de bir ayrışma yaşamakta. İşsizlik için baktığınızda Almanya, Avusturya ve Hollanda gibi ülkelerde, işsizlik oranı yüzde 6 civarında veya biraz altında. Ama işsizlik İrlanda'da yüzde 14, Yunanistan'da yüzde 18 düzerine ulaşmış bulunuyor. İspanya'da işsizlik ise eylül ayında yüzde 22.6 düzeyine tırmanarak Avrupa rekorunu kırdı.
Avrupa'nın dördüncü büyük ekonomisi olan İspanya'nın durumu İspanya'nın da bütçe açığı ve borç hedeflerini ıskalamasına neden olacak.

BİR SÜRE ARTAN BORÇLA YAŞAYACAKLAR
OECD gelecek yıla ait büyüme tahminlerini önemli boyutta düşürdü. 2012 yılı için ABD reel büyümesi yüzde 3.1 değerinden 1.8 değerine indirildi. Japonya'nın 2012 büyüme tahmini ise yüzde 2 civarında sabit aldı. Euro Bölgesi için reel büyüme tahmini ise yüzde 2'den yüzde 0.3 değerine indirildi. Büyüme sayıları indirilince de borçluluk oranları da değişti. Borçluluk oranının iki yıl içinde ABD'de yüzde 108.7, Japonya'da yüzde 227.6 çıkması bekleniyor. Euro Bölgesi'nde ise yüzde 9.7.6 düzeyine! Bu artışlar nedeniyle OECD zararı 'yutacak' olan yatırımcılara çözüm önerilerinin daha iyi anlatılması gerektiği tezini de savunuyor.
Avrupa bizce birkaç yıl peş peşe çok düşük büyüme ve artan borç yaşayacak gibi duruyor.

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi

NATO'nun en güçlü ülkeleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada