• $15,8633
  • €16,746
  • 931.905
  • 2406.26
18 Ekim 2012 Perşembe

Avrupa uçurumun kenarında bizim ulema hala yüzde 6 büyüme beklentisi içi

2017 ile 2021 arasını kapsayan 'Consensus Economics' tahminleri sürünmenin devam edeceğini gösteriyor. Avrupa hala ekonomik uçurumun kenarıda, biz ise Avrupa'nın eknomik sefaleti ile Suriye, İran, Irak, ABD, Rusya arasında siyaseten sıkışmışız, bizim ulema hala yüzde 6 büyüme beklentisi içinde!

Consensus Economics adlı şirket senede iki defa uzun vadeli incelemeler ve büyüme trend tahminleri yapan bir araştırma kurumudur. Bu kurum en zor işlerden birini yapmaya soyunur. Yani, çok uzun vadeli tahmin! 1996 yılından  bu yana tahmin yapan bu kurumun en son uzun vadeli büyüme trendi tahminleri bundan beş yıl sonra başlayan ve beş yıl eklenerek bulunan dönem için yeni gerçekleştirildi. Yani tahmin bugünden beş yıl sonrasında başlıyor, ve başlangıcı takip eden beş yıl için tahmin yapılıyor. Yani 2017 ile 2021 arasındaki büyüme trendleri tahmin ediliyor. Şimdi sıkı durun. Yukarıda belirtilen 2017 ile 2021 arasındaki beş yıllık dönemde tahminlerin başladığı 1996 yılından bu yana en düşük beş yıllık büyüme trend tahminleri var. Son beş yılı kapsayan global krizde büyüme açısından ayakta kalan bir ülke olan Kanada'nın yukarıda aktardığımız zaman diliminde büyüme trendi tahmini düşürülmüş sadece yüzde 2 civarında. Ayn dönem için İtalya gibi Avrupa'nın en büyük dört ekonomisinden biri olan ve sanayileşmiş bu ülkede verilen beş yıl için büyüme tahmini sadece yüzde 1 civarında. Hatta yüzde 1 değerinin biraz altında. Almanya hem Avrupa'nın en büyük ekonomisi hem de global krizde Avrupa'da en güçlü yapıya sahip bir ülke. Ayni zaman süreleri için Almanya'nın trend büyümesi yüzde 1.4 olarak tahmin ediliyor. ABD için ayni zaman diliminde bu sayılanlardan biraz daha yüksek yüzde 2.5 civarında bir trend büyüme ortalaması tahmini var. Büyük bir ekonomi olan İngiltere için ise ayni zaman dilimi için büyüme tahmini yüzde 2 civarında! Bu ülkelerin bir çoğunda gelecek yıllarda enflasyonun bugünkünden daha yüksek olacağı ve ülkelerin sığ büyüme yanında genelde yüksek enflasyon kurbanı stagflasyon ülkeleri haline geleceği düşünülüyor. Yani düşük büyüme ve yükselen enflasyon!

HANİ NEREDE ARJANTİN
BÖYLE bir ortamda Türkiye için ne düşünülmeli ? İlginçtir ki yorumcularımız ya hiç verilere bakmamışlar ya da hiç dayak yememişler. Bir yorumcu ülkemizi yabancı sermayenin yönettiğini söylüyor. Ayni kişi 2003 yılında azgın ideolog bir Amerikalı arkadaşı ile beraber yazdığı yazıda Türkiye'nin bir sonraki Arjantin olacağını vurguluyordu. Hani şu seksen milyar dolar borcun üstüne yatan Arjantin var ya, Türkiye onun gibi olacaktı, bu kişiye göre.

BAZ ETKİSİNE BAKSANIZA...
BİR diğer yorumcu ülkemizde dev bütçe açığından bahsediyor. Yahu kaç tane bütçe açığı/ GSYİH oranı bu yılın sonunda yüzde 2.5 -3.0 civarında olacak ülke var, Avrupa, Amerika veya dünyada? Bir başka yorumcu enflasyonun çok büyük tehlike haline geldiğini fısıldayıp duruyor. Yahu enflasyon bu ay 8.9 değerinden 9.2 değerine 0.3 arttı. Gelecek iki ayda da artar ama geçen yılın son iki ayının tüketici enflasyonlarının çok yüksek olduğuna baksalardı, baz etkisini düşünür ve bu palavraları sıkmazlardı.

Söyleyebileceğim tek şey: Bravo
TABİİ ki Türkiye bir çok problemiyle, birçok güçlü yanı bir arada olan bir ülke. Bugün birden fazla hedef var ve birkaç politika adımı birleştirilerek kullanılacak. Vatandaşın ve şirketlerin tasarruf etmesi gerekecek. Düşen işsizlik, büyümenin yavaşlaması ile bir iki puan da artacaktır. Avrupa hala ekonomik uçurumun kenarıda, biz ise Avrupa'nın eknomik sefaleti ile Suriye, İran, Irak, ABD, Rusya arasında siyaseten sıkışmışız, bizim ulema hala yüzde 6 büyüme beklentisi içinde! Söyleyebileceğim tek şey: Bravo! Yukarıdaki tahminlere bakınca ulema ne düşünüyor acaba?

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı